Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W czasie domowej kłótni kobieta sięgnęła po nóż. Trafiła nim śmiertelnie męża [kalendarium, 4 października]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Narodowe Archiwum Cyfrowe

4 października 1794 roku dla poparcia insurekcji kościuszkowskiej z kościołów bydgoskich: farnego, jezuitów i bernardynów na cele wojenne przekazano znaczne ilości precjozów i wyrobów z metali szlachetnych.

4 października 1909 roku miało miejsce odsłonięcie studzienki-fontanny na Starym Rynku przedstawiającej grupę dzieci pasących gęsi, z basenem, wykonanej przez Karola Kowalczewskiego, a ufundowanej przez właściciela apteki „Pod Złotym Orłem” Alfreda Kupffendera. Studzienkę ustawiono przed apteką. Rozebrana w 1940 roku przetrwała wojnę w składnicy ogrodów miejskich. 1 maja 1948 roku ustawiono ją na obecnym miejscu, przed gmachem biblioteki.

4 października 1911 roku rozpoczął działalność drugi bydgoski dom towarowy zlokalizowany u zbiegu ulic Gdańskiej i Dworcowej, wybudowany przez braci Conitzerów. Był to jeden z 20 obiektów spółki M. Conitzer&Soehne, wybudowany pod nadzorem berlińskiego architekta Otto Waltera. Podczas budowy po raz pierwszy w Bydgoszczy zastosowano żelazobeton. W dwudziestoleciu międzywojennym mieścił się tam dom towarowy Be-De-Te, po II wojnie Powszechny Dom Towarowy, od 1970 „Jedynak”.

4 października 1939 roku okupacyjne władze niemieckie podjęły decyzję o organizacji wywozu bydgoszczan narodowości polskiej do Generalnego Gubernatorstwa i na roboty do Rzeszy.

4 października 1955 zmarł nagle Stanisław Brzęczkowski, znany artysta grafik, typograf i pedagog, od 1935 kierownik techniczny drukarni „Biblioteka Polska” w Bydgoszczy, ilustrator wielu książek, m.in. „Na tropach Smętka”.

4 października 1958 roku ks. prymas Stefan Wyszyński zainaugurował w Bydgoszczy tydzień modlitw. Kardynał w Bydgoszczy przebywał przez trzy dni, odwiedził kilka parafii i przewodniczył regionalnej konferencji duchowieństwa.

4 października 1969 roku na stadionie Zawiszy rozpoczął się dwudniowy oficjalny lekkoatletyczny mecz międzypaństwowy Polska - Bułgaria.

4 października 1974 roku połączono Wyższą Szkołę Inżynierską w Bydgoszczy i bydgoską filię Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu w Akademię Techniczno-Rolniczą w Bydgoszczy.

4 października 1985 roku w Fordonie powstał pierwszy w mieście osiedlowy komitet odrodzenia narodowego. Z inicjatywą powstania wyszedł mieszkaniec tej dzielnicy Stefan Drzewiecki.

4 października 1989 roku podczas plenarnego posiedzenia Komitetu Miejskiego PZPR po 6 latach sprawowania tej funkcji ze stanowiska I sekretarza KM zrezygnował Ryszard Bandoszek. Jego następcą wybrany został Leszek Zarzycki, psycholog z „Telfy”.

4 października 1992 roku żużlowcy bydgoskiej Polonii po zwycięstwie w Gdańsku z Wybrzeżem 72:18 zapewnili sobie trzeci w historii klubu tytuł drużynowych mistrzów Polski, tym razem już na kolejkę przed zakończeniem rozgrywek.

4 października 1994 roku roku bydgoski sąd skazał na karę 5 lat pozbawienia wolności za nieumyślne zabójstwo 37-letnią mieszkankę Bydgoszczy, która w trakcie rodzinnej awantury 14 lutego tego roku śmiertelnie ugodziła swojego męża nożem.

4 października 1996 roku przy wejściu na deptak ulicy Mostowej od strony mostu Sulimy-Kamińskiego ustawiono stylowy secesyjny zegar, prezent Cechu Zegarmistrzów na 650-lecie miasta.

4 października 1998 roku w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy wystąpiła jedna z najbardziej cenionych na świecie orkiestr kameralnych Academy of St. Martin in the Fields.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera