Akademia Słowa - Centrum diagnozy i terapii w Bydgoszczy to młoda firma, która jest na rynku od niespełna dwóch lat. Prowadzą ją Zuzanna Franczak i Ewelina Pik. Pomysł na biznes zrodził się z miłości do dzieci i chęci pomagania.
Sposób na trudne emocje
- Teraz zespół naszego centrum rozwozi w Bydgoszczy urocze breloczki. Nazwaliśmy je „figurki na dobre samopoczucie” - zdradza Zuzanna Franczak. - Motywacją do rozpoczęcia projektu byli nasi pacjenci, którzy często zmagają się z różnymi zaburzeniami, trudnymi emocjami, brakiem chęci do regularnych ćwiczeń czy codziennym stresem.

- Każdy z nas ma czasem gorszy dzień, trudniejsze wyzwanie na swojej drodze czy samotny wieczór. Czasami naszym dzieciom nie chce się odrabiać lekcji, a czasem wstydzą się czy boją iść gdzieś bez rodzica. W odpowiedzi na te wszystkie sytuacje zrodził się pomysł... a co jeśli mogłaby pomóc mała figurka? - dodaje Ewelina Pik.
Opowiadają, że te małe figurki zawsze wysłuchają o problemach, trudnościach czy gorszym dniu, pozwolą sobą rzucić, gdy emocje sięgną zenitu, czy zgnieść, jeśli dziecko znajdzie się w sytuacji stresowej. Będą jemu towarzyszyć, gdy czegoś się boi, dodadzą otuchy, jeśli się wstydzi, a nawet wraz z rodzicem sprawdzą zadanie domowe, aby upewnić się, że zostało wykonane.
- Gdy mamy dobre dni takie rzeczy wydają się błachostką, jednak, gdy znajdziemy się w potrzebie docenimy małą figurkę schowaną głęboko w kieszeni. Są one także idealnym pretekstem do wybrania się na spacer, na świeże powietrze, a także wywołują uśmiech na twarzach małych i dużych - mówi pani Zuzanna.
Wspomina, że sam pomysł jest znany od bardzo dawna, figurka "przybyła" z Gwatemali. Tam tworzy się „Worry dolls”, czyli laleczki na smutki, które schowane na noc pod poduszkę odciągają złe samopoczucie. My odrobinkę zmieniłyśmy ich przeznaczenie, dostosowując do (naszym zdaniem) większych potrzeb mieszkańców.
Do figurki dołączona jest mapa
W Bydgoszczy do każdego breloczka dołączona jest karteczka, gdzie znajduję się kod QR do mapy, na której można zaznaczyć miejsce znalezienia figurki.
- Chciałyśmy dzięki temu stworzyć poczucie pewnej społeczności i dać możliwość śledzenia losów breloczków. Wielu mieszkańców naszego miasta odzywa się do nas i dzieli swoimi poszukiwaniami, czy przesyła zdjęcia odnalezionych już figurek. Jest to dla nas niesamowite przeżycie, dające nam wiele radości i takie jest także główne motto naszego centrum - podsumowują panie Zuzanna i Ewelina.
- Akademia Słowa - Centrum diagnozy i terapii w Bydgoszczy to miejsce w Bydgoszczy stworzone przez kobiety, które chcą pomagać dzieciom i dorosłym. Terapeuci służą pomocą w walce z zaburzeniami mowy, wadami wymowy, nieprawidłowościami w sferze zaburzeń integracji sensorycznej, zaburzeniami zachowania czy niesprawnością motoryki małej i dużej, ale także chętnie poświęcą swój czas na rozmowę czy dobre słowo.
