
W ostatni weekend lata (18 i 19 września) na Wyspie Młyńskiej zagości VII Festiwal Smaków Food Trucków w Bydgoszczy. Jak zapewniają organizatorzy, będzie można nie tylko dobrze zjeść, ale i skorzystać z atrakcji.
Festiwal Smaków Food Trucków na Wyspie Młyńskiej w sobotę 12.00-21.00, a w niedzielę 12.00-20.00. Festiwalowi, podczas którego serwowane są różne dania ulicznej kuchni, towarzyszą także atrakcje jak: wielkie bańki mydlane, dmuchańce i bajkowe postaci, kino 7D czy od godz. 15 (każdego dnia) rodzinna gra terenowa. Ponadto, na każdego czeka strefa chilloutu. A dla śmiałków - zawody jedzenia na czas.

Uwaga miłośnicy Orkiestry Na Wielkim Rowerze, która ostatnio zachwyciła też jurorów programu „Mam talent!”. Już w najbliższą sobotę (18 września) jeżdżących i grających muzyków będzie okazja posłuchać na żywo przy ul. Mostowej, gdzie o godz. 14 wystąpią w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Tego dnia będzie także wiele innych atrakcji!
Powołana przez bydgoskie MCK na festiwal Drums Fusion 2021 oryginalna Orkiestra Na Wielkim Rowerze odwiedziła już niejedno miasto i miasteczko w Polsce, podbijając serca miłośników muzyki (i sportu!). O mobilnej orkiestrze z Bydgoszczy robi się coraz głośniej - w ubiegły weekend wystąpiła w programie „Mam talent!”, słysząc od jurorów 3 razy: „Jestem na tak".
Kto jeszcze nie widział i nie słyszał tej wyjątkowej orkiestry na żywo, ten ma szansę nadrobić zaległości w sobotę (18 września) o godz. 14 podczas koncertu na ulicy Mostowej.
Ponadto, w sobotę (18 września) w godz. 12-18 na Mostowej i placu Teatralnym także inne atrakcje w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu:
Rowery cargo – BCI
Mobilny Serwis Rowerowy
Znakowanie rowerów przez policjantów z komenda miejskiej w godz. 14-18
Rower treningowy + okulary VR – 5 tras po terenie metropolii
Blender Bike – rower do robienia koktajli z owoców
Gra miejska z aplikacją Aktywne Miasta - za zdobycie odznaki będą rozdawane wrzosy (100 szt.)
Autobus zabytkowy IKARUS - w środku wystawa historii bydgoskich autobusów
Autobus zabytkowy VOLVO albo MERCEDES - w środku wystawa 40-lecia bydgoskiego marca
Na ekspozytorach wystawa historii bydgoskich tramwajów
Ponadto, będą stoiska NGO, jak:
- Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy: mini-wystawa "Katalog dobrych praktyk w projektowaniu przestrzeni pieszej", spotkanie autorskie nt. albumu z pocztówkami "Pozdrowienia z bydgoskiego śródmieścia" (1 namiot)
- Stowarzyszenie MODrzew - Monitoring Obywatelski Drzew: dlaczego drzewa w mieście są takie ważne, możliwość wzięcia udziału w konkursie Bydgoskie Drzewo Roku
- Stowarzyszenie Bydgoski Alarm Smogowy: ekodoradcy w sprawach wymiany pieców
- Pracownia Zrównoważonego Rozwoju: zgłaszanie propozycji Zielonych Interwencji w ramach projektu "Bez lipy!"
- Fundacja Immo: Jak sadzić drzewa w przestrzeniach miejskich - 100 sadzonek jabłoni dla mieszkańców
- Wyższa Szkoła Gospodarki: projekt "Uczelnia społecznie zaangażowana", ekologiczne nauczanie, punkt informacyjny "Europe Direct"
- gry planszowe pod opieką sklepu Pegaz
- Bydgoska Masa Krytyczna - Miasteczko Ruchu Drogowego dla dzieci – plac Teatralny
- Stowarzyszenie na Rzecz Transportu Publicznego
19 września (niedziela)
- Rajd z okazji otwarcia ścieżki rowerowej do Nakła nad Notecią
- Zwiedzanie zajezdni autobusowej przy ul. Inowrocławskiej - Miejskie Zakłady Komunikacyjne - zbiórka chętnych w okolicach bramy wjazdowej do zajezdni od strony sklepu LIDL - pierwsza grupa (do 100 osób) godz. 12; druga grupa (do 100 osób) godz. 13.30

Na premierę w ten weekend zaprasza także Teatr Polski w Bydgoszczy. W piątkowy wieczór (17 września) o godz. 19 po raz pierwszy na deskach sceny wystawiony zostanie „Katyń. Teoria barw” na podstawie tekstu Julii Holewińskiej i w reżyserii Wojciecha Farugi. Kolejne dwa pokazy: w sobotę (18 IX o godz. 19) oraz niedzielę (19 IX o godz. 16). Bilety na spektakl w sprzedaży online na www.bilety-tpb.pl, a także kasie biletowej Teatru Polskiego.
„Katyń. Teoria barw” - to dramat napisany przez Julię Holewińską, wyreżyserował go Wojciech Faruga.
- Jest to opowieść o egzystencjalnym doświadczeniu więźniów osadzonych w obozach w Ostaszkowie, Starobielsku i Kozielsku. Punktem wyjścia jest dla twórców życie i twórczość Józefa Czapskiego – polskiego malarza i pisarza, a także historie oficerów pomordowanych w Katyniu oparte na ich pamiętnikach i materiałach archiwalnych - wyjaśniają twórcy najnowszej premiery i zarazem dyrekcja TPB, Julia Holewińska i Wojciech Faruga.
Jaki kolor ma historia? Czym jest kłamstwo katyńskie i na ilu płaszczyznach jest ono wciąż powielane? Czy w Katyniu zginęli wyłącznie heteroseksualni mężczyźni? Z czym mierzyły się kobiety osadzone w sowieckich obozach? Jak i czy artysta może opowiedzieć o doświadczeniu śmierci i ocalenia? - na te i wiele innych pytań odpowiedzi będziemy mogli poszukać w najnowszej produkcji bydgoskiego Teatru Polskiego, który zapowiada, że spektaklem tym chce zajrzeć poza ramy kanonu katyńskiego i odzyskać historie, które zostają pominięte.

W niedzielę (19 września) w godz. 11-16 Kuyavian Slow Wedding, czyli Alternatywne Targi Ślubne w industrialnych wnętrzach Fabryki Lloyda. Wstęp wolny.
Wyselekcjonowane, rzemieślnicze firmy pojawią się w niedzielę (19.09.) w bydgoskiej Fabryce Lloyda, by zaprezentować swe oferty w ramach Kuyavian Slow Wedding - Alternatywnych Targów Ślubnych. Jedną z atrakcji ma być strefa inspiracji stworzona w myśl less waste. Zostaną zaaranżowane stoły inspirowane najnowszymi, światowymi trendami, ale zgodnie z duchem "slow" i w alternatywnym klimacie. Będzie można wysłuchać także prelekcji na temat m.in. dekoracji czy korzyści sukni z drugiej ręki.