Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Bydgoszczy działa Młodzieżowy Telefon Zaufania. To ręka wyciągnięta do młodych podczas pandemii

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Czas pandemii to szczególnie trudny moment dla nastolatków.
Czas pandemii to szczególnie trudny moment dla nastolatków. Krzysztof Łokaj/Polska Press
Nie łam się, wygadaj się - pod takim hasłem Diecezjalny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego Martyria uruchomił telefon zaufania i wsparcia dla młodych. Pomocy udzielają specjaliści.

Czas pandemii to szczególnie trudny moment dla młodzieży. Nie wszyscy radzą sobie z e-szkołą, doskwiera im też brak kontaktu z rówieśnikami. Stąd w „Martyrii" zrodził się pomysł, by wesprzeć takie osoby.

- Mieliśmy sygnały, że jest potrzeba takiego kontaktu - mówi ksiądz Piotr Wachowski, diecezjalny duszpasterz akademicki i młodzieży. - Telefon ruszył pod koniec marca. Chcieliśmy w ten sposób pomóc doraźnie młodym ludziom. Po rozmowach wstępnych już wiemy, że niektórzy będą potrzebowali spotkań ze specjalistami. Wielu młodych czuje samotność, która teraz w sposób zewnętrzny zostaje podkreślona. Mają problemy z opisywaniem emocji.

Podobnego zdania jest dr Izabela Fadel, lekarz psychiatra i psychoterapeuta, która także pełni dyżury w telefonie zaufania.

- Czas pandemii nastolatkowie odbierają głównie jako ograniczenie ich wolności - mówi. - Kontakt poprzez komunikatory nie zastąpi im bezpośrednich spotkań z rówieśnikami, a tego bardzo potrzebują. Poddawani są więc próbie. Dobrze, jeśli relacje w rodzinie są dobre, gdy mogą wygadać się rodzicom, ale doskonale wiemy, że nie wszędzie tak jest. Gdy te relacje są pokaleczone, to nie pomaga. Izolacja w domu szczególnie może być trudna dla osób z fobią społeczną, szkolną czy stanami depresyjnymi, bo utrwala te zachowania i je pogłębia. Możliwość rozmowy może przynieść ulgę. Poza tym, czasem łatwiej powiedzieć o swoich problemach obcej osobie, która nie ocenia, niż komuś bliskiemu.

Nie wszyscy radzą sobie też z e-szkołą. - W domu jest pewne rozprężenie – mówi dr Izabela Fadel. - Część uczniów nie jest w stanie podołać wymaganiom, jakie niesie ze sobą nauka zdalna. To buduje napięcie u dzieci i młodzieży. Jest potrzeba nadzoru rodziców, ale jak wiadomo oni też mają swoje zadania, które muszą wykonać. Wielu z nich pracuje, w tym zdalnie.

To trzeba wiedzieć:
Telefon zaufania działa od poniedziałku do piątku.
Dyżury są codziennie w godz. 9-18, a w środy w godz. 9-21.
Do dyspozycji młodych są np. psychologowie, socjoterapeuci, pedagodzy czy kapłani.
Pełna lista z numerami telefonów zamieszczona jest na stronie internetowej diecezji bydgoskiej i "Martyrii”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera