Czas pandemii to szczególnie trudny moment dla młodzieży. Nie wszyscy radzą sobie z e-szkołą, doskwiera im też brak kontaktu z rówieśnikami. Stąd w „Martyrii" zrodził się pomysł, by wesprzeć takie osoby.
- Mieliśmy sygnały, że jest potrzeba takiego kontaktu - mówi ksiądz Piotr Wachowski, diecezjalny duszpasterz akademicki i młodzieży. - Telefon ruszył pod koniec marca. Chcieliśmy w ten sposób pomóc doraźnie młodym ludziom. Po rozmowach wstępnych już wiemy, że niektórzy będą potrzebowali spotkań ze specjalistami. Wielu młodych czuje samotność, która teraz w sposób zewnętrzny zostaje podkreślona. Mają problemy z opisywaniem emocji.
Podobnego zdania jest dr Izabela Fadel, lekarz psychiatra i psychoterapeuta, która także pełni dyżury w telefonie zaufania.
- Czas pandemii nastolatkowie odbierają głównie jako ograniczenie ich wolności - mówi. - Kontakt poprzez komunikatory nie zastąpi im bezpośrednich spotkań z rówieśnikami, a tego bardzo potrzebują. Poddawani są więc próbie. Dobrze, jeśli relacje w rodzinie są dobre, gdy mogą wygadać się rodzicom, ale doskonale wiemy, że nie wszędzie tak jest. Gdy te relacje są pokaleczone, to nie pomaga. Izolacja w domu szczególnie może być trudna dla osób z fobią społeczną, szkolną czy stanami depresyjnymi, bo utrwala te zachowania i je pogłębia. Możliwość rozmowy może przynieść ulgę. Poza tym, czasem łatwiej powiedzieć o swoich problemach obcej osobie, która nie ocenia, niż komuś bliskiemu.
Nie wszyscy radzą sobie też z e-szkołą. - W domu jest pewne rozprężenie – mówi dr Izabela Fadel. - Część uczniów nie jest w stanie podołać wymaganiom, jakie niesie ze sobą nauka zdalna. To buduje napięcie u dzieci i młodzieży. Jest potrzeba nadzoru rodziców, ale jak wiadomo oni też mają swoje zadania, które muszą wykonać. Wielu z nich pracuje, w tym zdalnie.
To trzeba wiedzieć:
Telefon zaufania działa od poniedziałku do piątku.
Dyżury są codziennie w godz. 9-18, a w środy w godz. 9-21.
Do dyspozycji młodych są np. psychologowie, socjoterapeuci, pedagodzy czy kapłani.
Pełna lista z numerami telefonów zamieszczona jest na stronie internetowej diecezji bydgoskiej i "Martyrii”.
