Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Voo Voo akustycznie i "žPrzy lampce"

Tekst Sonia Gruszka, Fot. Tomek Sikora
Ich koncerty nigdy nie są takie same. Aranżują utwory tak, że te sprzed 25 lat brzmią jak nagrania z ostatnich płyt. Szukają nowych rozwiązań i muzycznych inspiracji. Grupa Voo Voo wystąpi dziś wieczorem w klubie „Estrada”.

Ich koncerty nigdy nie są takie same. Aranżują utwory tak, że te sprzed 25 lat brzmią jak nagrania z ostatnich płyt. Szukają nowych rozwiązań i muzycznych inspiracji. Grupa Voo Voo wystąpi dziś wieczorem w klubie „Estrada”.

<!** Image 2 align=none alt="Image 187471" >

„Przy lampce” to jeden z ostatnich koncertowych pomysłów zespołu Voo Voo. Ekipa Wojciecha Waglewskiego gra na instrumentach akustycznych.

Koncerty te mają kameralny i niepowtarzalny charakter. Niedawno, 10 marca, zespół wystąpił w toruńskim Dworze Artusa.

Grupa Voo Voo istnieje od ponad 25 lat. W swoim dorobku ma ponad 20 albumów. Łączy rozmaite nurty muzyczne i słynie z bardzo osobistych tekstów. Podczas koncertu „Przy lampce” usłyszeć będzie można akustyczne wykonania zarówno znanych utworów (m.in.: „Jak gdyby nic”, „Flota Zjednoczonych Sił”, „Otwórz mi”, „Bo Bóg dokopie”), jak i tych premierowych instrumentalnych.

Voo Voo należy do kanonu najważniejszych grup polskiej muzyki. Wojciech Waglewski to jeden z czołowych muzyków. Komponuje, aranżuje i produkuje. Muzyka jego zespołu stale ewoluuje. W połowie lat 80. cechą charakterystyczną Voo Voo był instrumentalny minimalizm. Waglewski śpiewał swoje teksty, które odzwierciedlały osobiste momenty jego życia. Voo Voo nie porywało masowej publiczności. Zespół grał muzykę mroczną, budzącą niepokój. Przez lata aktywności muzycy sięgali po różne muzyczne style. Dziś nie boją się grać w klimacie nu jazz, reggae czy hip-hop. W końcu hip-hopem zajmują się synowie Wojciecha Waglewskiego - Bartosz („Fisz”) i Piotr („Emade”). Fani zespołu Voo Voo cenią go za wysoki poziom artystyczny tekstów i sporą dawkę improwizacji, czyli cechy, o które we współczesnej muzyce jest coraz trudniej.

W zespole, w duetach i z gośćmi

Grupa Voo Voo powstała w 1985 r. Założyli ją członkowie grupy Morawski Waglewski Nowicki Hołdys. W pierwszym składzie Voo Voo grali Wojciech Waglewski, Andrzej Nowicki (gitara basowa), Wojciech Morawski (perkusja) i Milo Kurtis (instrumenty perkusyjne, trąbka). Na pierwszych koncertach Morawskiego zastąpił Marek Czapelski. Podczas debiutu w Jarocinie na perkusji zagrał właśnie Czapelski.

Wkrótce Nowickiego, Kurtisa i Czapelskigo zastąpili bracia Jan i Mateusz Pospieszalscy. Jan grał na gitarze basowej i kontrabasie, a Mateusz na saksofonie. Perkusistą Voo Voo został Andrzej Ryszka. Na początku lat 90. zastąpił go Piotr „Stopa” Żyżelewicz. Na perkusji w Voo Voo grał aż do swojej śmierci 12 maja 2011 r.

Gdy praca w mediach zaczęła coraz bardziej pochłaniać Jana Pospieszalskiego, odszedł on z zespołu. W 1998 r. zastąpił go Karim Martusewicz. Oto jak dziś wygląda skład Voo Voo: Wojciech Waglewski (gitara, śpiew, autor tekstów, kompozytor, aranżer, lider zespołu), Mateusz Pospieszalski (saksofony, flet, klarnet basowy, instrumenty klawiszowe, akordeon, śpiew, kompozytor, aranżer), Karim Martusewicz (kontrabas, gitara basowa, kompozytor, aranżer) oraz Michał Bryndal (perkusja), który środowisku muzycznym znany jest ze współpracy z artystami hiphopowymi, wśród których znaleźli się, m.in., Vienio i Pele czy O.S.T.R. Michał Bryndal jest bratem Jacka Bryndala (wokalisty i gitarzysty Kobranocki) oraz Rafała Bryndala (staryka i dziennikarza radia ZET).

Zespół Voo Voo nagrywał płyty we współpracy z wieloma artystami, grającymi rock, jazz i folk. Wśród nich znaleźli się Fiolka, Mamadou Diouf, „Ziut” Gralak, Anna Maria Jopek, Urszula Dudziak, Trebunie Tutki, DJ MAD, Fisz. Muzycy równie chętnie gościnnie występują. Realizują się również jako producenci i aranżerowie.

Bawią się językiem

Ewolucja od surrealizmu lat 80. do pogodnych i dynamicznych tekstów przysporzyła grupie popularności. Muzycy łączą ze sobą gatunki w sposób bardzo wysmakowany i umiejętny. Teksty zbudowane w oparciu o zabawę językiem porównywane bywają do twórczości Lecha Janerki czy grupy Raz, Dwa, Trzy. Muzycy Voo Voo zaskakują swych słuchaczy na koncertach. Nie zawsze występują pod nazwą swego zespołu. Często grają na przykład jako duet Waglewski-Pospieszalski czy ruszają w trasy z zaprzyjaźnionymi artystami (Martyna Jakubowicz, Trebunie-Tutki).

Wojciech Waglewski czesto występuje solo. Komponuje również muzykę teatralną i filmową. W duecie występował, m.in., z Tomaszem Stańko i Maciejem Maleńczukiem. Wraz z synem Bartoszem („Fisz”) prowadzi własną audycję w radiowej „Trójce”, zatytułowaną „Magiel Wagli”. Waglewski na swoim koncie ma trzy Fryderyki oraz Paszport Polityki (1995 r.).

„Męskie granie”

Dużym sukcesem Wojciecha Waglewskiego przedsięwzięcie muzyczne o nazwie „Męskie granie”. Lider Voo Voo zaprosił do udziału w nim najważniejszych polskich muzyków, m.in. Tomasza Stańkę, Leszka Możdżera, Macieja Maleńczuka i wielu innych. Muzycy wspólnie nagrywają płyty i koncertują. Ostatni album „Męskiego grania”, wydany w ubiegłym roku, liczy trzy płyty CD i płytę DVD z dokumentacją trasy. <

Koncert zespołu Voo Voo odbędzie się dziś, 30.03., w bydgoskim klubie „Estrada” o godz. 21.00. Bilety można kupić w dniu koncertu po 50 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!