https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

VAT-owska karuzela w Kujawsko-Pomorskiem. Wyłudzali podatek, teraz zostali skazani

Maciej Czerniak
Śledztwo było szeroko zakrojone, ale sprawcy wyłudzeń podatku VAT nie usłyszeli surowych wyroków. Wielu członków grupy przestępczej nie udało się doprowadzić do sądu
Śledztwo było szeroko zakrojone, ale sprawcy wyłudzeń podatku VAT nie usłyszeli surowych wyroków. Wielu członków grupy przestępczej nie udało się doprowadzić do sądu Polskapress
Śledztwo w sprawie wyłudzeń podatku VAT, które na terenie Kujawsko-Pomorskiego prowadzili spece od ścigania przestępczości zorganizowanej z Prokuratury Krajowej, było szeroko zakrojone. Skończyło się na zasądzonych grzywnach i wyrokach więzienia w zawieszeniu.

Zorganizowana grupa przestępcza, którą w opinii prokuratury tworzyło kilku mieszkańców Kujawsko-Pomorskiego, działała od 2017 roku.

- Zakres śledztwa Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie obejmuje działalność zorganizowanej grupy przestępczej, której celem było popełnienie przestępstw karnych i karnoskarbowych związanych wystawianiem nierzetelnych i poświadczających nieprawdę faktur VAT przez podmioty, które w strukturze grup pełniły rolę „znikających” podatników oraz „buforów” - informuje szczeciński pion PK.

Puste faktury VAT za pośrednictwem rozbudowanej sieci tzw. buforów przekazywane były ostatecznym odbiorcom, którzy w sposób sprzeczny z prawem obniżali koszty działalności swoich firm. W Sądzie Okręgowym zakończył się właśnie proces grupy osób, którym przedstawiono zarzuty udziału w przestępczości zorganizowanej. Chodziło o milionowe, ale trudne do całkowitego oszacowania wyłudzenia podatku VAT.

Duże śledztwo, niskie wyroki

Wśród skazanych są m.in. Robert M., prezes jednej z bydgoskich spółek, który usłyszał wyrok trzech i pół roku więzienia w zawieszeniu. Sąd obciążył go także obowiązkiem zapłaty grzywny w wysokości 100 stawek dziennych po 60 zł. Na ławie oskarżonych zasiadała również Kamila K., była księgowa, która odpowiedzialna była za kreowanie fikcyjnych przepływów finansowych między w sieci spółek zajmujących się, między innymi obrotem metalami i złomem. Została skazana na rok więzienia w zawieszeniu. Z kolei Brygida G., która figurowała jako prowadząca przedsiębiorstwo poradnictwa podatkowego, dostała do zapłaty grzywnę w wysokości kilkunastu tys. zł.

Pomimo analizy tomów akt i przeprowadzenia śledztwa, w którym przywołano opinię biegłego z dziedziny prawa podatkowego, nie udało się przed sąd doprowadzić wszystkich uczestników grupy, zaangażowanych w przestępczy proceder. Nie udało się choćby skazać "nieustalonej osoby nr 7", noszącej pseudonim Hiena. Grupa operowała na terenie Bydgoszczy, Inowrocławia i Warszawy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski