Zobacz wideo: Duże zmiany w prawie drogowym od czerwca 2021 roku!
W Bydgoszczy dostępne są do wypożyczenia elektryczne hulajnogi kilku operatorów: Blinkee, Bird czy Lime. Na zdjęciach, które ostatnio otrzymaliśmy widoczne są pojazdy firmy Lime. Wysłaliśmy do Biura Prasowego Lime prośbę o komentarz, ale nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Jak tylko Lime odpowie na nasze pytania, opublikujemy stanowisko firmy.
Blinkee: "Porzucane w Bydgoszczy hulajnogi nie są nasze"
O to, jak wygląda sytuacja z hulajnogami zapytaliśmy również w firmie Blinkee.
- W ostatnim miesiącu wielokrotnie byliśmy wzywani do porzucanych lub zniszczonych hulajnóg, ale podczas interwencji okazywało się, że to nie były pojazdy naszej firmy. My dbamy o nasze hulajnogi i pilnujemy, aby użytkownicy korzystali z nich prawidłowo, dotyczy to także parkowania i pozostawiania pojazdów po zakończonym wypożyczeniu. Nie otrzymywaliśmy dotychczas sygnałów z Bydgoszczy o incydentach z hulajnogami należącymi do Blinkee - mówi Monika Chróścicka - Wnętrzak z Biura Prasowego Blinkee.city.
To też może Cię zainteresować
Monika Chróścicka - Wnętrzak zwraca też uwagę na regulamin wypożyczeń Blinkee. Jest w nim zapis informujący, że prawidłowe zaparkowanie hulajnogi to takie kiedy pojazd nie blokuje i nie utrudnia prawidłowego korzystania z ciągów komunikacyjnych przez osoby trzecie, a w sytuacjach wskazanych w aplikacji może być wymagane wykonanie zdjęcia pojazdu i okolicy pozostawienia pojazdu.
- Jeżeli dostaniemy zgłoszenie o nieprawidłowym zaparkowaniu hulajnogi, możemy porównać je ze zdjęciem wykonanym przez użytkownika. Stosujemy też zasadę, że jeśli ten sam użytkownik zostanie dwukrotnie złapany na pozostawianiu hulajnogi w taki sposób, że przeszkadza ona innym osobom, to wyłączymy mu dostęp do usługi - mówi Monika Chróścicka - Wnętrzak.
Parkingi dla hulajnóg jak dla BRA?
Funkcjonujący w Bydgoszczy rower miejski - Bydgoski Rower Aglomeracyjny działa na zasadzie stacji, w których oddawane są pojazdy po zakończonej jeździe. Czy taki system jest rozważany w przypadku hulajnóg?
- Miasto obecnie nie planuje tworzenia specjalnych parkingów dla hulajnóg lub też ingerowania w ich obecne systemy wypożyczeń. Działalność wypożyczalni hulajnóg jest prowadzona na zasadach wolnorynkowych przez różne podmioty na podstawie obowiązujących przepisów - odpowiada Tomasz Okoński z ZDMiKP w Bydgoszczy.
Rozwiąż nasz quiz: Jak dobrze znasz bydgoskie osiedla? Wiesz, w jakiej dzielnicy leżą te ulice?
Przedstawiciel bydgoskich drogowców dodaje, że jednym z warunków pełnego wykorzystania urządzeń transportu osobistego jest ich pełna dostępność w jak największej liczbie miejsc. - Utworzenie nawet kilkudziesięciu specjalnych parkingów będzie nie tylko kosztowne bo związane z rezerwą terenu, jego utwardzeniem oraz wykonaniem odpowiednich zjazdów, ale również nie zapewni obecnej powszechnej dostępności urządzeń możliwych do oddania lub wypożyczenia w każdym punkcie miasta. A realizacja kilkuset parkingów na terenie miasta zapewniających zbliżony poziom dostępności pojazdów do stanu obecnego, jest ekonomicznie nieuzasadniona - przekonuje Tomasz Okoński.
Przepisy dopuszczają postój roweru, hulajnogi elektrycznej lub urządzenia transportu osobistego na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym, a w razie braku takiego miejsca - jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni.
Firmy Blinkee oraz Lime na swoich stronach internetowych informują o dobrych praktykach i zasadach korzystania z elektrycznych hulajnóg. Wymieniane są m.in. takie punkty:
- nie parkuj na przejściu dla pieszych, ścieżkach rowerowych, na trawniku (Blinkee)
- parkuj tak, by nie przeszkadzać innym członkom ruchu drogowego (Lime)
