EXPRESS
Poleca

Ogromny dzik przy ogrodzeniu szkoły w Bydgoszczy

Rozwiń
EXPRESS
Zwiń

Ogromny dzik przy ogrodzeniu szkoły w Bydgoszczy

Niedawno na Osowej Górze dzik zaatakował psa. Teraz pojawił się przy szkole. Rada osiedla będzie prosiła o interwencję

Uwaga na toksyczne zabawki

Uwaga na toksyczne zabawki

Hanna Walenczykowska

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Kontrole PIH wykazały wady głównie zabawek przeznaczonych dla najmłodszych dzieci

Kontrole PIH wykazały wady głównie zabawek przeznaczonych dla najmłodszych dzieci ©Dariusz Bloch

Lampki, które mogą porazić prądem, oraz zabawki, które są niebezpieczne dla dzieci - na szczęście, na czas zostały wycofane ze sprzedaży.
Kontrole PIH wykazały wady głównie zabawek przeznaczonych dla najmłodszych dzieci

Kontrole PIH wykazały wady głównie zabawek przeznaczonych dla najmłodszych dzieci ©Dariusz Bloch

Inspekcja Handlowa od wielu lat i regularnie kontroluje jakość zabawek dla dzieci, szczególnie tych przeznaczonych dla maluchów do trzeciego roku życia. Podstawowym grzechem producentów było składanie zabawek ze zbyt małych elementów, takich które dziecko mogłoby bez trudu połknąć.

Co trzecia zabawka miała wady


Bydgoscy inspektorzy w drugim kwartale sprawdzili ponownie jakość zabawek. Tym razem skontrolowano jakość 46 rodzajów (większość importowanych), z których aż co trzecia miała wady.


- Sprawdzamy zabawki non stop i zawsze coś groźnego w nich stwierdzamy - mówi Luiza Chmielewska, naczelniczka Wydziału Prawno-Organizacyjnego i Ochrony Konsumentów Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Bydgoszczy.

Najpoważniejszymi wadami stwierdzonymi w aż 10 produktach znowu były nieprawidłowe: konstrukcje, sposób wykonania oraz źle zastosowane materiały.

- Podkreślić przy tym należy, że tego typu niezgodności dotyczyły głównie zabawek przeznaczonych dla najmłodszych dzieci, czyli w wieku poniżej 3 lat - czytamy w informacji pokontrolnej bydgoskiego WIIH.

Toksyczne zabawki


Takie wyniki oznaczają, że użytkowanie tych zabawek mogło być dla dzieci bardzo niebezpieczne. Na przykład zabawki, które dziecko mogłoby nosić na szyi, nie można było rozłączyć. A brak zapięcia mógł spowodować, że dziecko zaczęłoby się dusić.

Inspektorzy stwierdzili również obecność toksycznych substancji w zabawkach - ftalanu DEHP w stężeniu przekraczającym to dopuszczalne. Warto wiedzieć, że substancje te znajdują się również w produktach codziennego użytku (np. opakowaniach). Zdaniem niektórych specjalistów, ftalany mogą zwiększać ryzyko zachorowania dzieci na astmę. Przypuszcza się też, że jeśli matka oddychała w czasie ciąży zanieczyszczonym ftalanami powietrzem, to jej dziecko może mieć niższe IQ.

Kolejną wadą zakwestionowanych zabawek były łatwo dostępne baterie oraz obecności małych elementów, czyli takich które można łatwo połknąć. Wszystkie produkty, zakwestionowane przez inspektorów z uwagi na niewłaściwą konstrukcję bądź materiały, pochodziły z Chin.

Porażają zamiast świecić


Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej sprawdził również jakość lampek nocnych, które mocuje się w kontaktach. Wady konstrukcyjne miało aż 67 procent zbadanych, czyli tylko co trzecia lampka nadawał się do bezpiecznego użytkowania!

PRZECZYTAJ: Żeby wódka była wódką [kontrole PIH]

Zdaniem inspektorów, najbardziej niebezpieczną wadą tych wyrobów był ich... wygląd. Oprawy lampek miały takie kształty, że dzieci mogły wziąć je za zabawki. Większość z nich przypomina dobrze znane bajkowe, kolorowe postaci, a świecąc stawały się jeszcze bardziej atrakcyjne i przyciągały uwagę małych dzieci. Maluchy mogłyby zaś ucierpieć z powodu bezpośredniego lub pośredniego kontaktu z prądem. Ryzyko porażenia prądem elektrycznym było w tych przypadkach naprawdę bardzo duże.

- Było zresztą większe, bo oprawy takie zazwyczaj umieszczane są w miejscach łatwo dostępnych dla dzieci, czyli w niewielkiej odległości od podłogi - podkreślają inspektorzy.

Pokontrolnie wycofano niektóre produkty z obrotu i zakazano przekazywania ich konsumentom. Natomiast jeden z producentów sam zniszczył niebezpieczne lampki.

Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jaca (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Świat wymaga od Chinoli tanio, to produkują nam zabaweczki i nie tylko z jakiegoś zatrutego świństwa.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej
Tędy lepiej nie chodzić po zmroku w Bydgoszczy [zdjęcia]

Tędy lepiej nie chodzić po zmroku w Bydgoszczy [zdjęcia]

Moc prezentów w prenumeracie porannej Expressu!

Moc prezentów w prenumeracie porannej Expressu!

Śluby znanych osób w Bydgoszczy i regionie. Pamiętacie? [zdjęcia]

Śluby znanych osób w Bydgoszczy i regionie. Pamiętacie? [zdjęcia]