<!** Image 3 align=none alt="Image 207783" sub="Likwidację wszystkich kolegiów wymusiły na samorządach zmieniające się przepisy. Na zdjęciu Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych, które działało w Bydgoszczy od 1990 roku
Fot. Tymon Markowski">
**Kilkudziesięciu pracowników Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych oraz nieruchomość przy ulicy Dworcowej przejmie UTP na potrzeby nowych, humanistycznych kierunków studiów.**
Samorząd województwa kilka dni temu porozumiał się z Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym w sprawie przejęcia przez bydgoską uczelnię 29 pracowników Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych wraz z nieruchomością, znajdującą się przy ulicy Dworcowej. UTP nie musi samorządowi województwa oddawać w zamian żadnej innej nieruchomości - przypomnijmy, że mówiło się o budynku przy Toruńskiej. UTP otrzymał go kilka lat temu w darowiźnie od miasta. <!** reklama>
Nauka na czterech kierunkach
- Cieszymy się, że kolegium nie przestanie istnieć i będziemy mogli kontynuować jego działalność - oświadcza Mieczysław Naparty, rzecznik UTP. - Jeśli uzyskamy zgodę ministerstwa, to będziemy mogli pierwszy nabór na filologię ogłosić już w październiku tego roku.
Studenci będą mogli studiować filologię angielską, niemiecką, francuską i hiszpańską. - Dzięki nowym kierunkom uczelnia poszerzy swoją ofertę - podkreśla Mieczysław Naparty i dodaje, że będzie można obcojęzycznych studentów uczyć języka polskiego. UTP planuje też utworzenie anglojęzycznego kierunku studiów II stopnia dla studentów z Polski oraz z zagranicy.
Warto przypomnieć, że nowelizacja przepisów wymusiła na samorządach likwidację wszystkich kolegiów. Sejmik województwa podjął już uchwałę intencyjną w tej sprawie. - Porozumieliśmy się z władzami UTP - potwierdza Beata Krzemińska, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. Pisemna wersja jest przygotowana.
Co z pozostałymi pracownikami?
Beata Krzemińska oświadcza, że warunkiem przekazania majątku obecnego kolegium Uniwersytetowi Technologiczno-Przyrodniczemu jest powołanie kierunku kształcenia językowego nauczycieli.
- Cieszę się, że choć w takiej formie dziedzictwo tej placówki będzie kontynuowane - mówi marszałek Piotr Całbecki. - Pragnę przypomnieć, że od początku największą troską były kwestie związane z zatrudnieniem.
Niestety, Urząd Marszałkowski jeszcze nie zdecydował, gdzie znajdą zatrudnienie osoby, które nie staną się pracownikami naukowymi UTP.