Epicentrum wstrząsów sejsmolodzy zlokalizowali na płytkiej głębokości bo zaledwie 600 metrów pod ziemią w pobliżu miasta Ridgecrest położonego około 240 km na północny wschód od Los Angeles.
Źródło:
RUPTLY
Jak przypomina BBC News, ten sam region uderzyło w czwartek trzęsienie o sile 6,4 stopnia. Wtedy wstrząsy miały miejsce na głębokości prawie 11 km.
- To jest sekwencja trzęsień ziemi - powiedziała na konferencji prasowej Sejsmolog dr Lucy Jones. - To jeszcze nie koniec - dodała.
Ta sama sejsmolog dodała, że każde trzęsienie ziemi sprawia, że kolejne jest bardziej prawdopodobne. Niestety prawdopodobieństwo kolejnych w najbliższym tygodniu to nawet 10 procent. Co gorsze, następne wstrząsy mogą być silniejsze. Uspokajając dr Lucy Jones dodała, że prawdopodobne jest, że trzęsienie ziemi w Kalifornii nie wywoła wstrząsów na innych liniach uskoków.
- Mamy pożary, mamy wycieki gazu, mamy obrażenia, mamy ludzi bez zasilania - powiedziała burmistrz Ridgecrest Peggy Breeden agencji informacyjnej Reuters.
Trzęsienie ziemi w Kalifornii. Wylewająca się woda z basenów i pożary
Źródło: STORYFUL/x-news
Straż Pożarna w hrabstwie San Bernardino poinformowała, że „szkody są bardziej znaczące niż wczorajsze (czwartkowe) trzęsienie ziemi. Strażacy zmagają się z pożarami i wyciekami gazu. Urzędnicy nie są na razie w stanie stwierdzić, ile szkód wyrządziły wstrząsy i ile osób zostało rannych w stanie Kalifornia.
Jak podał serwis BBC News tłumy kibiców na stadionie w LA oglądające mecz baseballowy drużyny Dodgers opuszczały stadion w momencie trzęsienia ziemi. Co ciekawe, zawodnicy nie przestawali grać.
Kalifornia leży na tzw. Uskoku San Andreas. To, jak powtarzają naukowcy, tykająca bomba. Jednak szansa na katastrofalne trzęsienie ziemi w najbliższym czasie, które zniszczy ten stan, jest niewielkie.
Skala Richtera
To skala logarytmiczna określająca wielkość trzęsienia ziemi na podstawie amplitudy drgań wstrząsów sejsmicznych, wprowadzona w 1935 roku przez amerykańskich geofizyków Charlesa F. Richtera i Beno Gutenberga. Na początku wprowadzono ją dla trzęsień ziemi w stanie Kalifornia, potem rozszerzono na inne tereny.
- Trzęsienie 7,0–7,3 st. to poważne zniszczenia.
- 7,4–8,0 - ogromne zniszczenia.
- 8,1–8,9 - ogromne zniszczenia, katastrofalne skutki dla wielu krajów.
- Powyżej 9 st. - trzęsienie, które może zburzyć wszystkie miasta na terenie większym niż kilkanaście tysięcy km².
Tragiczne trzęsienie ziemi z 1906 r.
W 1906 r. Kalifornię nawiedziło trzęsienie o sile 7,8 st. Najbardziej ucierpiało wtedy San Francisco liczące ok. 400 tys. mieszkańców. Zginęło wtedy ok. 3 tys. osób, a nawet 300 tys. mieszkańców straciło dach nad głową. Wystarczyło ok. 40 sekund by doszczętnie zniszczyć wtedy San Francisco. Epicentrum tamtego fatalnego w skutkach wstrząsu mieściło się ok. 3 km od miasta...
