US Open. Bolesna porażka Huberta Hurkacza w pierwszej rundzie

Michał Skiba
FR25171 AP/Associated Press/East News
Hubert Hurkacz przegrał z Jeremym Chardym 6:3, 3:6, 7:6, 1:6, 4:6 w meczu 1. rundy US Open. Wrocławianin przyjechał do Nowego Jorku opromieniony pierwszym wygranym turniejem ATP, ale to właśnie sukces w Winston-Salem sprawił, że w meczu z Francuzem zabrakło mu sił. Polak zagrał swój pierwszy pięciosetowy mecz w karierze.

Od Hurkacza wymaga się coraz więcej. Polak w tym roku wielokrotnie pokazał się z świetnej strony i do Nowego Jorku wybrał się w roli trzydziestego piątego tenisisty rankingu ATP. 22-latek przegrał z dekadę starszym Chardym, to był inny Hurkacz, niż ten, którego zobaczyliśmy w Winston-Salem.

Spotkanie na korcie nr 14 rozpoczął od straty podania, którą na szczęście szybko odrobił. To były złe miłego początki, Hurkacz w pierwszym secie wyglądał dobrze. Balansował między defensywą, a ofensywą. Chardy nie mógł się odnaleźć, gdy Polak mieszał stylem gry.

Wiele twarzy Hurkacza

W drugim secie to jednak Chardy podkręcił tempo. Skrzydeł dodał mu pierwszy gem. Otwarcie drugiego seta trwało bardzo długo, a Chardy objął prowadzenie - wcześniej broniąc dwa breaki. Urodzony w Pau tenisista potrzebował za to aż czterech piłek, aby przełamać Hurkacza. I zrobił to w czwartym gemie drugiego seta. Od tego momentu forma wrocławianina zaczęła pikować. "Hubi" znikał na długie minuty, inicjatywę ciągle miał Chardy, który bez większych kłopotów doprowadził do remisu.

Francuz utrzymywał dobry poziom, a dyspozycja Hurkacza wciąż lawirowała. Dobre zagrania przeplatał nieudanymi. Kluczem do sukcesu polskiego tenisisty była głowa. Hurkacz nie tracił zimnej krwi. Nie podpalał się, technikę i precyzję potrafił postawić ponad siłą uderzenia. O ile trafiał. Chardy mógł mieć do losu spory żal, bo w trzecim secie nie był gorszy od Hurkacza. Miał nawet piłkę setową, ale przegrał tie-break 5-7. Gdyby to Hurkacz przegrał, śmiało można byłoby napisać, że na własne życzenie.

Zabrakło sił

Objęcie prowadzenia przez Hurkacza nie było jednak tej nocy (w Nowym Jorku późnego popołudnia) gwarancją końcowego sukcesu. Chardy bardzo szybko uzyskał przewagę przełamania, bo Hurkacz - w zasadzie od drugiego seta - grał zbyt pasywnie. Czasem jego zimna krew szybko zmieniała się w ospałość na korcie. Niepokoiła też szybko rosnąca liczba niewymuszonych błędów. W czwartym secie można było przekonać się, ile sił stracił Hurkacz, wygrywając ATP 250 w Winston-Salem. Chardy z łatwością wygrał 6:1.

Polak wygrał pierwszy w życiu turniej rangi ATP i od razu musiał zagrać pierwszą w życiu "pięciosetówkę". Hurkacz odpuścił czwartego seta, by w piątym próbować odzyskać wigor. Momentami się udawało, czego dowodem była akcja w trzecim gemie. Hurkacz w spektakularny sposób wybronił się przed atakami Chardy'ego, następnie w heroiczny sposób dobiegł do siatki i przyłożył rakietę do piłki, zdobywając punkt. Mimo tej akcji - przewaga wygranych piłek była po stronie Francuza. Hurkacz z trudem zdobywał kolejne punkty, wyrzucał proste piłki. W piątym gemie został przełamany. Chardy wiedział, że Hurkacza nogi zbyt często odmawiają posłuszeństwa. Rozrzucał go po korcie, gdy tylko nadarzała się okazja.

Hurkacz bladł, a Chardy grał naprawdę dobrze. Miał inicjatywę, większość akcji przy siatce kończył z punktem. W korcie radził sobie świetnie. Trafiał praktycznie wszystko. Polak wierzył do końca i walczył do końca, ale brakowało ognia i energii. Chardy przeszedł wielką metamorfozę - z człowieka, który w pierwszym secie grał bardzo źle, do tenisisty z wachlarzem błyskotliwych i silnych zagrań z każdego miejsca na korcie.