
Czy ważne dla mieszkańców instytucje przygotowują się do tego? Zapytaliśmy o to NFZ, ZUS, Urząd Miasta Bydgoszczy i Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki.

- Narodowy Fundusz Zdrowia dostosuje się do zapisów rozporządzenia ministra zdrowia. Warto przypomnieć, że w grudniu ub.r. Najwyższa Izba Kontroli oceniła oddziały wojewódzkie NFZ jako jedne z najlepiej przygotowanych instytucji do świadczenia pracy zdalnej. Kujawsko-Pomorski Oddział NFZ jest przygotowany do takiej pracy. Zadbamy o naszych klientów. Czekamy na szczegółowe rozwiązania prawne - zapewnia Barbara Nawrocka, rzecznik NFZ w Bydgoszczy.

- Czekamy na ozporządzenie, na mocy którego ma być wprowadzony m.in. obowiązek pracy zdalnej w urzędach administracji publicznej. Dopiero po zapoznaniu się z jego szczegółami będziemy mogli wprowadzać konkretne rozwiązania - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Tomasz Wiśniewski, rzecznik Wojewody Kujawsko-Pomorskiego przypomina, że zgodnie z zapowiedzią ministra zdrowia w ciągu najbliższych dni zostanie przygotowane rozporządzenie epidemiczne, które nałoży na wszystkich pracodawców administracji publicznej obowiązek przejścia pracowników na pracę zdalną. Wyjątkiem będę te zadania, które muszą być realizowane na rzecz obywateli w tradycyjnym modelu pracy. - Wkrótce poznamy nowe zasady i wytyczne pracy zdalnej w urzędzie. Do czasu ich wprowadzenia, zasady obsługi petentów w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy nie zmieniają się - mówi Tomasz Wiśniewski. - Od 17 stycznia z inicjatywy pana wojewody już trwają przygotowania do wprowadzenia ponownie pracy zdalnej w urzędzie. Mikołaj Bogdanowicz wydał takie polecenie z uwagi na dobro pracowników i ograniczenie transmisji koronawirusa. Jesteśmy jako urząd dobrze przygotowani do powrotu pracowników do pracy zdalnej, zarówno pod kątem sprzętu komputerowego, przygotowania odpowiednich harmonogramów pracy i rotacji pracowników - dodaje.