MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Urząd Wojewódzki czeka na nielegalnych imigrantów

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
1 stycznia 2012 roku zacznie obowiązywać abolicja dla cudzoziemców nielegalnie przebywających w Polsce. Będą mogli jeszcze łatwiej niż przy ostatnich takich okazjach zalegalizować swój pobyt.

1 stycznia 2012 roku zacznie obowiązywać abolicja dla cudzoziemców nielegalnie przebywających w Polsce. Będą mogli jeszcze łatwiej niż przy ostatnich takich okazjach zalegalizować swój pobyt.

Jak wielki jest problem nielegalnie przebywających u nas obcokrajowców, przede wszystkim zza wschodniej granicy i Azji? Szacunki drastycznie się różnią. MSWiA mówi o kilkunastu lub kilkudziesięciu tysiącach osób. Organizacje pozarządowe - nawet o 300 tysiącach! Temat dotyczy także Kujawsko-Pomorskiego.

<!** reklama>

- Podczas pierwszej takiej akcji abolicyjnej w 2003 roku zgłosiło się do nas 99 Ormian, 41 Wietnamczyków, 15 przybyszy z Azerbejdżanu, a także Rosjanie, Peruwiańczycy, Bułgarzy, Nigeryjczyk, Syryjczyk, Tunezyjczyk i Rumun. Razem: 167 cudzoziemców. Przy drugiej takiej okazji, w 2007 roku, 16 Ormian, 2 Białorusinów i Wietnamczyk - wylicza Bartłomiej Michałek, rzecznik Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy.

Ilu zgłosi się tym razem, czyli w okresie od 1 stycznia do 2 lipca 2012 roku, jak zakłada nowa ustawa abolicyjna? Może się okazać, że całkiem spore grono, ponieważ będzie łatwiej zalegalizować swój status nad Wisłą.

- Szczególny charakter tej ustawy abolicyjnej ma umożliwić zalegalizowanie pobytu jak największej liczbie cudzoziemców, a także maksymalnie uprościć i skrócić postępowanie administracyjne. Znaczna liberalizacja przepisów (w porównaniu do poprzednich akcji regulacyjnych) zakłada złagodzenie dodatkowych warunków, koniecznych do zalegalizowania pobytu w trybie abolicji. Odstąpiono od wymogów dotyczących wskazania miejsca zamieszkania, możliwości wykonywania pracy i posiadania wystarczających środków utrzymania - podkreśla Ewa Piechota z Urzędu ds. Cudzoziemców w Warszawie.

Z szansy będą mogli skorzystać ci przybysze, którzy nieprzerwanie, co najmniej od 20 grudnia 2007 roku, są w Polsce, a których pobyt będzie nielegalny w dniu wejścia w życie ustawy, czyli 1 stycznia 2012 roku. A także ci, przebywający u nas nieprzerwanie co najmniej od 1 stycznia 2010 roku, którym przed tym dniem została wydana ostateczna decyzja o odmowie nadania statusu uchodźcy, zawierająca orzeczenie o wydaleniu. W Kujawsko-Pomorskiem powinni zgłaszać się do Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Konarskiego 1-3 w Bydgoszczy. Co mogą zyskać? Zezwolenie na mieszkanie w Polsce przez dwa lata.

Urząd do spraw Cudzoziemców w Warszawie uruchomił infolinię: 22 601 75 25, gdzie udzielane są informacje w językach polskim, angielskim, rosyjskim i wietnamskim. W ciągu pierwszych trzech tygodni skorzystało z niej ok. 100 osób. Kampania informacyjna o abolicji ma ruszyć w radiu i telewizji. Wydrukowano 2 tys. plakatów i 100 tys. ulotek w czterech językach - polskim, angielskim, rosyjskim i wietnamskim. Mają trafić do miejsc, gdzie przebywają cudzoziemcy - na osiedla, place handlowe, do restauracji, miejsc kultu religijnego. Już niebawem ma też być uruchomiona strona internetowa www.abolicja.gov.pl, na której poza adresami urzędów, będą, m.in., formularze i wzory ich wypełnienia. Potrzebnych będzie 5 fotografii, kopia ważnego paszportu, potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski