Od 1 marca posiadacze domów jednorodzinnych i mieszkań w domach wielorodzinnych mogą składać wnioski w programie EkoDom2018 (i warto się pospieszyć, bo termin mija z końcem maja). Na co można otrzymać wsparcie? Lista jest długa, w budynkach istniejących - na docieplenie przegród, wymianę okien i drzwi, wymianę źródeł ciepła, montaż kolektorów słonecznych, montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy nie większej niż 10kW. W budynkach, które są właśnie wznoszone wsparcie dotyczy montażu pomp ciepła (pod warunkiem jednoczesnego montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy nie większej niż 10 kW). W mieszkaniach z kolei pieniądze można otrzymać na wymianę źródeł ciepła, czyli mówiąc wprost likwidacje pieców węglowych.
Jednocześnie przyjmowane są wnioski (tu termin pierwszego naboru kończy się z końcem kwietnia, kolejny będzie dopiero jesienią) do programu Słonecznik 2018-2019. W tym programie oprócz osób fizycznych i prawnych o wsparcie mogą starać się całe wspólnoty mieszkaniowe. Zakres pomocy jest podobny do tego z programu EkoDom.
Czy warto postarać się o wsparcie z WFOŚiGW? Złą wiadomością jest ta, że w naszym województwie nie będzie można uzyskać pomocy na zasadzie bezzwrotnej dotacji, jak ma to miejsce w niektórych regionach. U nas dostępne będą tylko pożyczki, a te mają to do siebie, że trzeba je oddać. Tu jednak pojawia się dobra wiadomość – pożyczka ta jest oprocentowana bardzo nisko (minimum 3 procent), a jej część może zostać w kieszeniach inwestorów, którzy zdecydują się na termomodernizację. I to część niemała, bo aż 15 procent całości pożyczonej kwoty. Aby osiągnąć taki procent umorzenia trzeba się jednak postarać, sama wymiana stolarki okiennej nie wystarczy. O szczegóły najlepiej pytać w WFOŚiGW w Toruniu - to tam bezpośrednio, a nie za pośrednictwem lokalnych samorządów, trzeba składać wnioski o wsparcie.
Zobacz również:
Bydgoszcz skuta lodem. Zimowa aura zachwyca na zdjęciach [galeria]