Urząd Miasta Bydgoszczy wyjaśnia dlaczego jednostki samorządowe nie mogą przyjmować darowizny w postaci 1 proc. podatku

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Arkadiusz Wojtasiewicz/archiwum
Bydgoszczanin, który opiekuje się swoją niesprawna mamą proponuje, by mieszkańcy zaczęli wspierać materialnie przekazując 1 procent podatku dochodowego Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Niestety, nie jest to możliwe.

Wyższa emerytura? Ostatni dzwonek na złożenie wniosku.

Bydgoszczanin, pan Jan, opiekuje się od dwóch lat swoją mamą.
- Mama nie jest samodzielna, wymaga stałej opieki. Przydzielono mi opiekunkę z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. W tym czasie liczba godzin zmalała a opłaty za usługi pielęgniarskie wzrosły prawie o 100 procent – twierdzi pan Jan.

Pan Jan wyjaśnia, że jego mama otrzymuje 1,5 tys. zł emerytury, opłaty to jedna trzecia tej kwoty. Poza tym, musi kupić leki.
- Mama jest leżąca, muszę mieć kremy przeciwodleżynowe, plastry, pampersy. Wszystko to kosztuje i jest bardzo drogie. Nie wszystkie preparaty są refundowane – mówi bydgoszczanin i podkreśla, że pieniędzy przeznaczanych na działalność MOPS jest zbyt mało.

Dlatego pan Jan pyta o to, czy bydgoszczanie mogą jakoś pomóc tej instytucji, np. przekazując jej 1 proc. podatku dochodowego.

- Ludzie przekazują datki na różne cele, mogliby wesprzeć też pomoc społeczną, bo przecież każdy z nas kiedyś może być chory i niesamodzielny – proponuje nasz czytelnik.

Kto może przyjąć 1 procent podatku dochodowego?

Urząd Miasta Bydgoszczy wyjaśnia dlaczego MOPS nie może przyjmować darowizny w postaci 1 proc. podatku dochodowego.

- Możliwość przekazywania 1 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych wprowadziła ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w 2003 r., a konkretne przepisy określające, kto i jak może przekazać 1 proc. podatku znajdują się w ustawie o podatku dochodowym osób fizycznych – przypomina Marta Stachowiak, rzeczniczka UMB. - Aby móc przyjmować 1 proc. podatku dochodowego, przede wszystkim organizacja (lub inny uprawniony podmiot) musi mieć status organizacji pożytku publicznego (OPP), nadawany przez sąd.

Sam status OPP to za mało. Nie wszystkie OPP mogą korzystać z przywileju otrzymywania 1 proc., zależy on bowiem od spełnienia dodatkowych wymagań, dotyczących zarówno organizacji nowo uzyskujących status, jak i OPP mających ten status od kilku lat.
W wykazie organizacji pożytku publicznego (OPP) uprawnionych do otrzymywania 1 proc. za dany rok podatkowy, znajdują się tylko OPP, które spełniają ustawowe warunki. Wykaz jest elektroniczny, dostępny przez internet, prowadzi, od 28 października 2017 r., dyrektor Narodowego Instytutu Wolności. Jest umieszczany na stronie internetowej Narodowego Instytutu Wolności.
Wykaz organizacji pożytku publicznego OPP jest publikowany nie później niż 15 grudnia roku, za który podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mogą przekazać 1 proc. podatku (np. do 15 grudnia 2018 r., jeśli rozliczenie podatkowe dotyczy roku 2018).

- W wykazie organizacji pożytku publicznego umieszczane są organizacje, które otrzymały status OPP do 30 listopada danego roku podatkowego oraz organizacje, które otrzymały status OPP w latach wcześniejszych (np. rok, dwa lub więcej lat wcześniej) i spełniły odpowiednie obowiązki sprawozdawcze – tłumaczy Marta Stachowiak. - Zatem 1 procent nie może być przekazany na jednostki samorządu terytorialnego jak i na ich jednostki budżetowe.

Są OPP, które wspierają działalność miejskich jednostek budżetowych np. Stowarzyszenie Przyjaciół Pałacu Młodzieży, OTZ Animals Bydgoszcz wspierający Schronisko dla  Zwierząt. Prawdopodobnie są jeszcze inne OPP, które wspierają lub mogą wspierać działalność miejskich jednostek (zadaniowo/rzeczowo współdziałając) ze środków otrzymywanych w ramach 1 proc.

- Wszystko zależy od sfery na którą podatnik chce przekazać swój 1 procent i czy jest w Bydgoszczy taka organizacja, która wspiera/może wspierać miejskiej jednostki – podkreśla rzeczniczka UMB. - Szkoły, żłobki przedszkola mogą otrzymywać darowizny kierowane ogólnie lub na wyraźnie sprecyzowany cel.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie