Spis treści
- Premier podziękował za spotkanie
- Zapadną decyzje ws. zablokowanych funduszy unijnych
- Dodatkowe środki dla polskich rolników
- Premier Belgii: Polscy obywatele pokazali „wspaniałe wsparcie ludziom, którzy uciekli z Ukrainy”
- Tusk: Mamy to. Na polskie to jest 600 mld zł
- Wizyta przewodniczącej KE i premiera Belgii w Warszawie
- O czym rozmawiali z premierem Donaldem Tuskiem?
Premier podziękował za spotkanie
Podczas wspólnego oświadczenia dla mediów Donald Tusk podziękował za spotkanie w stolicy Polski. – To jest ważny dzień dla nas wszystkich, cieszę się, że znaleźliśmy czas, żeby dzisiaj poruszyć wszystkie najważniejsze, także z punktu widzenia Polski, tematy - począwszy od sytuacji na granicy z Ukrainą, sytuację Ukrainy, sytuację wojenną, sytuację wewnątrz Europy, nasze inicjatywy, energetykę jądrową – powiedział.
Premier dodał, że od pierwszych dni urzędowania jako premier jego współpraca z przewodniczącą KE miała na celu m.in. przywrócenie rządów prawa i standardów demokratycznych w Polsce, „tak, żebyśmy poczuli się znowu wszyscy równoprawnymi uczestnikami tej wielkiej historii, jaką jest historia Europy ostatnich dziesięcioleci”. – Za to bardzo dziękuję, bardzo dziękuję też za zrozumienie wszystkich polskich obaw – dodał.
Zapadną decyzje ws. zablokowanych funduszy unijnych
– Cieszę się, że mogę być w Warszawie, ponieważ to bardzo ważne czasy w Polsce. Jesteśmy pod wrażeniem waszych wysiłków w kierunku odtworzenia praworządności. (…) Razem będziemy chronić praworządność w całej Europie. Dlatego bardzo cieszę się z planu działania, który zaprezentował rząd. To jasna mapa drogowa dla Polski. Mam dobre wiadomości – w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje w sprawie funduszy europejskich, które obecnie zostały zablokowane dla Polski, w wysokości do 137 mld euro
– powiedziała podczas konferencji prasowej Ursula von der Leyen. Pochodzą z funduszu Next Generation i funduszu spójności. Przewodnicząca KE dodała, że zostanie to zagwarantowane poprzez urząd Prokuratora Europejskiego. – Jest to wspaniała wiadomość dla Europy i Polski – oceniła.
Dodatkowe środki dla polskich rolników
Poinformowała ponadto, że Komisja Europejska udostępni 1,4 mld euro bezpośrednio dla polskich rolników.
Premier Belgii: Polscy obywatele pokazali „wspaniałe wsparcie ludziom, którzy uciekli z Ukrainy”
Premier Belgii Alexander De Croo zauważył z kolei, że „Polska jest naprawdę ważnym graczem w Unii Europejskiej”. – Jesteście kluczowym partnerem dla Belgii, dla Unii Europejskiej. Macie bardzo dobrze funkcjonującą gospodarkę i macie ogromny udział, jeśli chodzi o promowanie europejskich wartości – powiedział.
Dodał, że polscy obywatele pokazali „wspaniałe wsparcie ludziom, którzy uciekli z Ukrainy”. – I powtarzamy to wciąż, że wspaniałe było to wsparcie. I naprawdę jesteśmy wam winni za to wiele wdzięczności. I dzięki temu możemy się zaangażować w wasze wdrażanie reform, właśnie te reformy będziemy wspierać, to co, będziecie robić – mówił.
Premier Belgii podkreślił, że „nie na co dzień możemy się dowiedzieć, że tak wielka kwota 137 miliardów euro będzie uwolniona na rzecz Polski”.
– Jeśli chodzi o Ukrainę, to jasną rzeczą jest, że sytuacja w tym kraju wymaga naszego ciągłego wsparcia. Wiemy, że sytuacja na polu bitwy nie jest dobra, ale to nie oznacza, że się poddajemy - wręcz przeciwnie – dodał.
Tusk: Mamy to. Na polskie to jest 600 mld zł
Premier Donald Tusk podkreślił, że „to jest naprawdę bardzo ważny dzień”. – Polki i Polacy (...) są prawdziwymi bohaterami tej historii, która dzisiaj znalazła swój finał – mówił.
Szef polskiego rządu podziękował von der Leyen i De Croo za zaangażowanie w kwestię odblokowania środków.
– Tak. Mamy to. Na polskie to jest 600 mld zł. To jest naprawdę góra pieniędzy, którą dobrze wykorzystamy, którą wykorzystamy też, żeby rozładować to wszystko, co budzi dzisiaj napięcie i niepokoje. Nieprzypadkowo pani przewodnicząca (KE) wspomniała o pierwszych szybkich płatnościach. Wśród nich będzie 1,5 mld euro, jeśli dobrze zrozumiałem. To też na nasze ponad 6 mld zł, które bezpośrednio trafią do małych, średnich producentów żywności – podkreślił.
Szef rządu dodał, że „to będzie pierwszy zastrzyk, który może przynieść trochę poczucia bezpieczeństwa i perspektywę także dla naszych rolników”. – Mam głębokie poczucie jako Polak, że przywracamy dziejową sprawiedliwość wobec kraju, narodu, który dla praworządności, dla demokracji zrobił więcej niż ktokolwiek inny na świecie w ostatnich kilkudziesięciu latach – podsumował.
Wizyta przewodniczącej KE i premiera Belgii w Warszawie
Wizytę w Warszawie składają przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander Dee Croo. Spotkali się z premierem Donaldem Tuskiem.
O czym rozmawiali z premierem Donaldem Tuskiem?
Szef rządu przed spotkaniem poinformował, że z przewodniczącą Komisji Europejskiej oraz z premierem Belgii będzie rozmawiać o „rolnictwie, bezpieczeństwie, KPO i partnerstwie w Europie”.
jg
