

Rozrywkowa młodzież
Według sondaży CBOS, młodzież w 1992 interesowała się przede wszystkim życiem towarzyskim i rozrywkami (zwłaszcza muzyką i tańcem). Mimo, że muzyka była najczęściej wskazywanym zainteresowaniem, blisko połowa młodych respondentów nie miała sprecyzowanego gustu muzycznego i po prostu lubiła „jak coś gra”.

Kogo ceniono?
Młodzież u swoich rówieśników najbardziej ceniła osoby potrafiące zarabiać pieniądze, atrakcyjne fizycznie, zaradne życiowo i umiejące zrobić dobre wrażenie. Według badania z 1994 roku, młodzież była raczej nieufna – aż 78% osób uznawało, że „ostrożności w postępowaniu z innymi nigdy za wiele”.

Równe szanse?
Znakomita większość młodych osób uznawała, że nie wszyscy w Polsce mogą liczyć na taki sam start życiowy – barierami lub odskoczniami były majątek lub pochodzenie. Według badania z 1994 roku, dzieci przedsiębiorców optymistycznie patrzyły na przyszłość, natomiast dzieci osób bezrobotnych myślały o sobie jako „straconym pokoleniu”. Wiara we własne możliwości rosła wraz z sytuacją materialną rodziny.