W środę (9 lutego) Komisja Europejska opublikowała 8. sprawozdanie na temat spójności pomiędzy poszczególnymi regionami Unii Europejskiej. Zdaniem Brukseli prowadzona przez UE polityka spójności przyczyniła się do zmniejszenia dysproporcji terytorialnych i społecznych pomiędzy regionami. Komisja podkreśliła też, że elastyczna polityka spójności w okresie pandemii koronawirusa pozwoliła na udzielenie krajom członkowskim i regionom szybkiego wsparcia.
Sprawozdanie opiera się na faktach i liczbach i umożliwia wgląd w stan i proces rozwoju regionów UE i stojące przed nimi wyzwania. Sprawozdanie ocenia, czy dysproporcje między poszczególnymi regionami zmniejszyły się oraz które regiony przewodzą w innowacyjności, zatrudnieniu i zdolnościach instytucjonalnych, a które muszą nadrabiać zaległości w tym zakresie. W sprawozdaniu szacuje się również postępy regionów w zielonej i cyfrowej transformacji oraz potrzebę udzielenia dodatkowego wsparcia - czytamy w komunikacie prasowym.
W sprawozdaniu podkreślono, że patrząc od 2001 r. "regiony słabiej rozwinięte w Europie Wschodniej nadrabiają zaległości w stosunku do pozostałych regionów UE". "Równocześnie wiele regionów o średnim dochodzie i regionów słabiej rozwiniętych, zwłaszcza w Europie południowej i południowo-zachodniej, doświadczyło stagnacji lub zapaści gospodarczej" - dodano.
Według brukselskiego raportu cały czas przyspiesza proces wyrównywania się poziomów rozwoju pomiędzy poszczególnymi krajami Unii. "Jednak w szybko rozwijających się państwach członkowskich pogłębiły się wewnętrzne dysproporcje regionalne" - zauważono.
Sprawozdanie potwierdziło też dobrze znane i nadal się pogłębiające zjawisko starzenia się Europy. Autorzy prognozują też, że w nadchodzących latach liczba mieszkańców Unii zacznie maleć.
Dokument wskazuje ponadto, że ze względu na brak inwestycji w badania i rozwój oraz słabości ekosystemów innowacji w najsłabiej rozwiniętych regionach UE - stale pogłębia się regionalna przepaść w zakresie innowacji.
Aby nadal móc wspierać regiony w odbudowie po pandemii i czerpaniu korzyści z transformacji w kierunku ekologicznej i cyfrowej Europy oraz przyczynianiu się do długoterminowego wzrostu, musimy szybciej przyjmować i wdrażać programy polityki spójności na lata 2021-2027 - zaznaczyła komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira.
Wnioski z 8. sprawozdania na temat spójności będą omawiane na zbliżającym się Forum Spójności (17–18 marca 2022 r.), w którym udział wezmą przedstawiciele instytucji UE, władz krajowych, regionalnych i lokalnych ze wszystkich państw członkowskich, partnerów społecznych i gospodarczych, organizacji pozarządowych i środowisk akademickich.
Spójność Unii Europejskiej na mapach
Wzrost PKB na osobę w latach 2001-2019.

Stopa zatrudnienia, czyli jaki procent osób w wieku 20-64 lata pracuje zawodowo.

PKB na mieszkańca w 2019 r.

Przewidywana długość życia.

Europejski wskaźnik jakości rządzenia.

Zmiana emisji dwutlenku węgla z paliw kopalnych w latach 1990-2018.

Odsetek osób pracujących z domu w okresie 2019-2020.

Wskaźnik konkurencyjności regionów (2019).

Prędkość połączeń kolejowych pomiędzy głównymi ośrodkami miejskimi (2019).

Dostęp do połączeń lotniczych (średnia liczba lotów dziennie w regionach).

Liczba stacji ładowania aut elektrycznych (2021).

Nadmiarowe zgony w okresie od początku pandemii.

W pełni zaszczepieni przeciw Covid-19 (procent ogólnej populacji).

Źródło: ec.europa.eu
