- Szczegółowe zapisy umowy pomiędzy 10. Wojskowym Szpitalem w Bydgoszczy a uczelnią mogą stanowić tajemnicę handlową, dlatego na obecnym etapie nie możemy ich udostępnić - odpowiada pracownik wydziału prasowego Centrum Operacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej.
Pod koniec lutego zwróciliśmy się do CO MON z pytaniami dotyczącymi okoliczności podpisania i charakteru umowy, która w ubiegłym roku miała związać bydgoski szpital z Akademią Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Fakt istnienia takiego aktu wynikał z wypowiedzi wiceministra resortu obrony.
- Powiem o tym pierwszy raz, bo ta informacja nie była wcześniej podawana do publicznej wiadomości: szpital wojskowy w Bydgoszczy, kiedyś jedna z perełek, jeśli chodzi o neurologię w naszym kraju. Nie dość, że szpital mocno zdewastowany, to jeszcze został de facto zmuszony przez czynnik polityczny, żeby podpisać umowę z Tadeuszem Rydzykiem na kształcenie lekarzy - mówił wiceminister Tomczyk w TVN24.
O co chodzi? Już w kwietniu głośno było o rozmowach z Akademią Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu i szpitalami w Bydgoszczy i w Toruniu na temat ewentualnej współpracy przy tworzeniu w szkole wyższej o. Rydzyka kierunku lekarskiego. Wtedy pojawiły się informacje pochodzące z MON o tym, iż AKSiM zgłosiła się w sprawie współpracy, między innymi do 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką.
Warto zaznaczyć, że na początku tego roku z funkcją komendanta szpitala i w ogóle ze służbą w mundurze pożegnał się płk. Robert Szyca. Pytanie o powody odejścia dotychczasowego szefa kliniki skierowaliśmy również do CO MON.
Komendant zwolniony z powodów zdrowotnych
"Komendant 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego SP ZOZ w Bydgoszczy płk Robert Szyca 24 stycznia 2024 roku został zwolniony z zajmowanego stanowiska służbowego i przeniesiony do dyspozycji z jednoczesnym dalszym wykonywaniem zadań służbowych w 10. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką SP ZOZ w Bydgoszczy - czytamy w odpowiedzi MON.
Zwolnienie z zawodowej służby wojskowej nastąpiło 7 lutego, "wskutek ustalenia przez wojskową komisję lekarską niezdolności do zawodowej służby wojskowej". Obecnie czasowo pełniącym obowiązki Komendanta wymienionego Szpitala Klinicznego jest płk Sławomir Wawrzyniak.
Jak dotąd, do pytań na temat umowy między uczelnią, a szpitalem nie odniósł się nikt z Akademii Kultury Społecznej i Medialnej. Z kolei MON pośrednio potwierdza, że trwa analizowanie sprawy.
- Obecnie w MON trwa kontrola działań i decyzji podejmowanych przez naszych poprzedników wymagająca pogłębionej analizy. Pragniemy jednak zapewnić, że o wynikach audytu poinformujemy opinię publiczną i przedstawicieli mediów po jego zakończeniu - brzmi odpowiedź CO MON.
