Współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty podkreślił, że „to jest umowa bardzo szerokiego kompromisu”. – W kompromisie to jest tak, że nikt nie jest do końca zadowolony i nikt nie jest do końca niezadowolony – mówił.
Dyscyplina w koalicji
Wszystkie decyzje w ramach Koalicji będą zapadały w drodze konsensusu, a kluby parlamentarne reprezentujące Strony umowy będzie obowiązywała dyscyplina głosowania nad przedstawianymi projektami ustaw i uchwał przygotowanych przez koalicyjny Rząd RP - czytamy w umowie.
Kto premierem?
Kandydatem Koalicji na Premiera Rządu RP jest Donald Tusk z Koalicji Obywatelskiej. Kandydatem Koalicji na Pierwszego Wicepremiera Rządu RP jest Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL, zaś Krzysztof Gawkowski z Nowej Lewicy kandydatem na Wicepremiera Rządu RP.
Rotacyjne stanowiska
Kandydatami Koalicji na Marszałka Sejmu RP są: Szymon Hołownia w okresie od dnia 13 listopada 2023 r. do dnia 13 listopada 2025 r. Włodzimierz Czarzasty w okresie od dnia 14 listopada 2025 r. do końca kadencji.
Kandydatką Koalicji na Marszałka Senatu RP w okresie od dnia 13 listopada 2023 r. do dnia 13 listopada 2025 r. jest Pani Małgorzata Kidawa-Błońska. Kandydata na Marszałka Senatu RP na okres od dnia 14 listopada 2025 r. do końca kadencji wskaże Koalicja Obywatelska.
Rozłam w opozycji
Partia Razem podjęła decyzję, że choć politycy tego ugrupowania poprą rząd Donalda Tuska, oficjalnie nie wejdą w jego skład. – Bardzo poważnie podeszliśmy do tych rozmów, ale też nie na zasadzie, że 100 proc. naszych postulatów znajdzie się w umowie, bo jesteśmy realistami. Jednak efekt jest taki, że te najważniejsze punkty, które postulowaliśmy, ostatecznie w umowie koalicyjnej się nie znalazły – tłumaczy jeden z polityków tej formacji.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
rs
