Liderem tegorocznego, prestiżowego rankingu „Perspektywy 2014” został Uniwersytet Warszawski, który minimalnie wyprzedził Uniwersytet Jagielloński. Na trzecim miejscu znalazł się Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. Najwyżej ocenioną uczelnią z regionu kujawsko-pomorskiego jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika, który utrzymuje miejsce 9. od dwóch lat.
[break]
- Bardzo się z tego cieszymy - komentuje Marcin Czyżniewski, rzecznik UMK w Toruniu. - Potencjał części toruńskiej i bydgoskiej jest nadal bardzo duży. Collegium Medicum jest mocne, między innymi z powodu wysokiego poziomu kryterium umiędzynarodowienia. W tym roku był to niezwykle ważny składnik oceny.
Umiędzynarodowienie Collegium Medicum dotyczyło studentów oraz kadry anglojęzycznego kierunku lekarskiego. Jak się dowiedzieliśmy w najbliższym roku akademickim (2014/2015) w Collegium Medicum powstaną kolejne międzynarodowe kierunki. Prawdopodobnie utworzone zostaną na pielęgniarstwie wydziału nauk o zdrowiu. Tym samym UMK zwiększy liczbę zagranicznych studentów, którzy obecnie uczą się na 4 kierunkach.
Bydgoskie uczelnie, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego oraz Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy zostały sklasyfikowane na miejscach od 61 do 71. UTP lepiej wypadł w klasyfikacji uczelni technicznych zajmując 18 miejsce w kraju.
Przedstawiciele UKW wyjaśnili wczoraj dziennikarzom, że niekorzystny dla uczelni wynik rankingu nie oznacza stagnacji.
- UKW rozwija się - zapewniał Piotr Kwiatkowski, rzecznik UKW w Bydgoszczy. - Wszystkie polskie uczelnie państwowe zostały porównane do najlepszego Uniwersytetu Warszawskiego, któremu przyznano 100 punktów. Trudno abyśmy mogli równać się z uczelniami, które istnieją od wielu lat, bo nasz uniwersytet ma dopiero 9 lat.
UKW, jak podkreśla Piotr Kwiatkowski, nie zmniejszył liczby pracowników naukowych. Jednak Uniwersytet Warszawski przyjął więcej naukowców. Dlatego UKW otrzymał mniejszą liczbę punktów, przyznawanych za kadrę. Z danych przedstawionych przez bydgoski uniwersytet wynika także, że uzyskuje on lepsze oceny w gronie akademików oraz w środowisku pracodawców.
Zdaniem Piotra Kwiatkowskiego świadczy o tym m.in. 27 miejsce w rankingu „Wprost”. Poza tym, prace naukowe UKW coraz częściej są cytowane przez innych naukowców. Bydgoska uczelnia stara się o prawa do doktoryzowania na kolejnych kierunkach: fizyki i matematyki oraz prowadzenia habilitacji na kierunku biologii (dyscyplina ekologia).
Uczelnie niepubliczne
W gronie uczelni niepublicznych najwyższe noty otrzymała Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. Dobrze wypadła Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu i Bydgoszczy, która awansowała aż o 12 oczek, zajmując 41 miejsce.
- Awans WSB to zasługa przede wszystkim poszerzenia oferty. Szkoła, uzyskała uprawnienia do kształcenia aż na 4 kierunkach studiów I stopnia bezpieczeństwo wewnętrzne, inżynieria zarządzania, psychologia w biznesie oraz prawo w biznesie oraz kierunku logistyka studiów magisterskich - wylicza Magdalena Karpińska, rzecznik WSB. - Wysoko oceniony został również potencjał naukowy WSB.
W pierwszej 50. znalazła się również Wyższa Szkoła Gospodarki (miejsce 48.), która rok wcześniej zajmowała 31. miejsce w rankingu.
Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa została sklasyfikowana w grupie uczelni, zajmujących miejsca od 61 do 70. Ranking pozostałych bydgoskich szkół niepublicznych nie uwzględnia.
Warto wyjaśnić, że ranking „Perspektyw” został oparty na 33 różnych kryteriach, które tworzyły 6 ogólnych zagadnień: prestiż, potencjał naukowy, efektywność naukowa, innowacyjność, warunki nauczania, oraz umiędzynarodowienie. W tym roku zrezygnowano z oceny osiągnięć sportowych.
