https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

UMK w pierwszej dziesiątce rankingu "Perspektywy 2014". Bydgoskie uczelnie daleko w tyle

Hanna Walenczykowska
Collegium Medicum
Collegium Medicum Adam Luks
Uniwersytet Mikołaja Kopernika zajmuje 9. miejsce w rankingu uczelni wyższych „Perspektywy 2014”. Bydgoskie uniwersytety zostały sklasyfikowane dopiero na miejscach od 61 do 70.

Liderem tegorocznego, prestiżowego rankingu „Perspektywy 2014” został Uniwersytet Warszawski, który minimalnie wyprzedził Uniwersytet Jagielloński. Na trzecim miejscu znalazł się Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. Najwyżej ocenioną uczelnią z regionu kujawsko-pomorskiego jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika, który utrzymuje miejsce 9. od dwóch lat.
[break]
- Bardzo się z tego cieszymy - komentuje Marcin Czyżniewski, rzecznik UMK w Toruniu. - Potencjał części toruńskiej i bydgoskiej jest nadal bardzo duży. Collegium Medicum jest mocne, między innymi z powodu wysokiego poziomu kryterium umiędzynarodowienia. W tym roku był to niezwykle ważny składnik oceny.

Umiędzynarodowienie Collegium Medicum dotyczyło studentów oraz kadry anglojęzycznego kierunku lekarskiego. Jak się dowiedzieliśmy w najbliższym roku akademickim (2014/2015) w Collegium Medicum powstaną kolejne międzynarodowe kierunki. Prawdopodobnie utworzone zostaną na pielęgniarstwie wydziału nauk o zdrowiu. Tym samym UMK zwiększy liczbę zagranicznych studentów, którzy obecnie uczą się na 4 kierunkach.

Bydgoskie uczelnie, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego oraz Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy zostały sklasyfikowane na miejscach od 61 do 71. UTP lepiej wypadł w klasyfikacji uczelni technicznych zajmując 18 miejsce w kraju.

Przedstawiciele UKW wyjaśnili wczoraj dziennikarzom, że niekorzystny dla uczelni wynik rankingu nie oznacza stagnacji.

- UKW rozwija się - zapewniał Piotr Kwiatkowski, rzecznik UKW w Bydgoszczy. - Wszystkie polskie uczelnie państwowe zostały porównane do najlepszego Uniwersytetu Warszawskiego, któremu przyznano 100 punktów. Trudno abyśmy mogli równać się z uczelniami, które istnieją od wielu lat, bo nasz uniwersytet ma dopiero 9 lat.

UKW, jak podkreśla Piotr Kwiatkowski, nie zmniejszył liczby pracowników naukowych. Jednak Uniwersytet Warszawski przyjął więcej naukowców. Dlatego UKW otrzymał mniejszą liczbę punktów, przyznawanych za kadrę. Z danych przedstawionych przez bydgoski uniwersytet wynika także, że uzyskuje on lepsze oceny w gronie akademików oraz w środowisku pracodawców.

Zdaniem Piotra Kwiatkowskiego świadczy o tym m.in. 27 miejsce w rankingu „Wprost”. Poza tym, prace naukowe UKW coraz częściej są cytowane przez innych naukowców. Bydgoska uczelnia stara się o prawa do doktoryzowania na kolejnych kierunkach: fizyki i matematyki oraz prowadzenia habilitacji na kierunku biologii (dyscyplina ekologia).

Uczelnie niepubliczne

W gronie uczelni niepublicznych najwyższe noty otrzymała Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. Dobrze wypadła Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu i Bydgoszczy, która awansowała aż o 12 oczek, zajmując 41 miejsce.

- Awans WSB to zasługa przede wszystkim poszerzenia oferty. Szkoła, uzyskała uprawnienia do kształcenia aż na 4 kierunkach studiów I stopnia bezpieczeństwo wewnętrzne, inżynieria zarządzania, psychologia w biznesie oraz prawo w biznesie oraz kierunku logistyka studiów magisterskich - wylicza Magdalena Karpińska, rzecznik WSB. - Wysoko oceniony został również potencjał naukowy WSB.

W pierwszej 50. znalazła się również Wyższa Szkoła Gospodarki (miejsce 48.), która rok wcześniej zajmowała 31. miejsce w rankingu.

Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa została sklasyfikowana w grupie uczelni, zajmujących miejsca od 61 do 70. Ranking pozostałych bydgoskich szkół niepublicznych nie uwzględnia.

Warto wyjaśnić, że ranking „Perspektyw” został oparty na 33 różnych kryteriach, które tworzyły 6 ogólnych zagadnień: prestiż, potencjał naukowy, efektywność naukowa, innowacyjność, warunki nauczania, oraz umiędzynarodowienie. W tym roku zrezygnowano z oceny osiągnięć sportowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

b
bartek n
akurat oni to moga konserwowac najwyzej konserwy ze schabu albo silikonowe cyce Wielce Nawiedzonej Panny Sobeckiej.
M
Max
Dzięki UMK mamy działających na terenie Bydgoszczy wspaniałych fachowców , szczególnie w zakresie konserwacji zabytków!
W
WOWKOW
jakoś sobie nie przypominam, żeby w Toruniu powstały dwa szpitale, chyba że jednym z nich ma być szpital "Copernicus" znany z serialu tvn... Bo niektórzy bydgoszczanie tak właśnie myślą....
Nie przypominam sobie także aby bydgoska wyższa uczelnia przeniosła się do Torunia. Dalej jest tam gdzie była... A że szyld tak bardzo Wam przeszkadza... no cóż macie chore poczucie wielkości
G
Genas
Ranking to nie osiągnięcia naukowe , ale również wielkość powierzchni dydaktycznych. Ilość budowli nie może przekładać się na jakość osiągnięć naukowych. UMK podreperował swoją pozycję przyłączeniem bydgoskiei Akademii Medycznej . Przez ten fakt CM nie wzniosło się jednak na szczyty rozwoju. Aby się o tym przekonać wystarczy być pacjentem szpitali uniwersyteckich. A miało być cacy.
x
xyz
nie, to UMK podniosło rangę upadającego CM do tego co jest obecnie.
H
Heniek
Nie tylko. Również liczne budowle wzniesione w ostatnich latach ponad rzeczywiste potrzeby. UMK powierzchnią dydaktyczną bije krajowe rekordy. To my podatnicy płacimy za tę megalomanię.
p
patrząc.z.boku
tak jest - oddaliśmy toruniowi DWA SZPITALE, oraz WYŻSZĄ UCZELNIĘ MEDYCZNĄ i co mamy w zamian.....? umk..................w toruniu
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski