Ukraina rewelacją młodzieżowych mistrzostw Europy. Mudryk i Sudakow odprawili naszpikowaną talentami Francję i o finał zagrają z Hiszpanią

Jacek Kmiecik
Napastnik Szachtara Donieck Dmyto Kryskiw walczy o piłkę z napastnikiem Olympique Lyon, Rayanem Cherki @equipedefrance/Twitter
Reprezentacja Ukrainy U-21 po raz drugi w historii awansowała do półfinałów młodzieżowych mistrzostw Europy, które odbywają się w Gruzji i Rumunii. W ćwierćfinale „Sino-Żowci” pokonali w Kluż swoich rówieśników z Francji 3:1 i o finał zagrają z reprezentacją Hiszpanii.

Francuzi w 19. minucie otworzyli wynik po golu pomocnika Olympique Lyon, Rayana Cherki. Po trzynastu minutach Ukraińcom udało się wyrównać – z rzutu karnego wywalczonego przez skrzyłowego Chelsea Londyn Mychajło Mudryka strzelił pomocnik Szachtara Donieck Heorhij Sudakow. Minutę przed końcem pierwszej połowy Sudakow zdobył drugą bramkę, wykorzystując podanie Mudryka.

Pierwszy mecz Mudryka na Euro U-21

Mudryk wyszedł na boisko pierwszy raz w młodzieżowym Euro, za zgodą lekarzy Chelsea. Zastąpił w narodowej jedenastce napastnika Szachtara Danyło Sikana.

Dziesięć minut przed końcem meczu Francuzi zdawali się wyrównać – do bramki Anatoliija Trubina z Szachtara trafił napastnik Montpellier Elye Wahi, ale VAR anulował ich gola z powodu spalonego.

W 86. minucie wynik spotkania ustalił pomocnik Szachtara Artem Bondarenko.

Ukraińska młodzieżówka fetująca gola w ćwierćfinale MME z Francją
Ukraińska młodzieżówka fetująca gola w ćwierćfinale MME z Francją globallookpress.com

Młodzieżówka Francji z obrońcą Sevilli Loïcem Bade, podstawowym defensorem RB Lipsk Mohamedem Simakanem i połową najlepszych talentów Ligue 1 nie zdobędzie na Euro medalu.

W fazie grupowej „Sino-Żowci” (Niebiesko-Żółci) pokonali Chorwację (2:0), minimalnie Rumunię (1:0) i zremisowali z Hiszpanią (2:2). Ukraina awansowała do play-off z drugiego miejsca. Francja wygrała wszystkie trzy mecze pierwszej rundy z Włochami (2:1), Norwegią (1:0), Szwajcarią (4:1) i zajęli pierwsze miejsce w grupie.

Awans Ukrainy do półfinału MME po 17 latach

Młodzieżówka Ukrainy po 17 latach po raz drugi w historii dotarła do półfinału młodzieżowych mistrzostw Europy. W 2006 roku wygrała półfinał z Serbią po rzutach karnych, ale w finale przegrała z Holandią 0:3, po dwóch golach Klaasa-Jana Huntelaara. Było to pokolenie ukraińskie z Artemem Miłewskim, Dmytro Czyhrynskim, Ołeksandr Alijewem, Tarasem Mychałyk i Andrijem Piatowem.

Awansując do półfinału, reprezentacja Ukrainy U-21 zapewniła sobie udział w turnieju olimpijskim w Paryżu 2024.

Sudakow – wielki talent spod Ługańska

Sudakow ma trzy gole w turnieju i prowadzi w klasyfikacji strzelców Euro U-21. Wcześniej strzelił gola Hiszpanii w ostatniej kolejce fazy grupowej. Chociaż ten mecz o niczym nie decydował, bo obie drużyny zapewniły sobie wcześniej awans do play-offów, Sudakow wszedł jako rezerwowy (podstawowych piłkarzy oszczędzano na fazę pucharową) i wykorzystał rzut karny na 81. minucie.

Najlepszy strzelec młodzieżowego Euro 2023 – Heorhij Sudakow
Najlepszy strzelec młodzieżowego Euro 2023 – Heorhij Sudakow globallookpress.com

Heorhij urodził się we wrześniu 2002 roku w Briance, małym miasteczku niedaleko Ługańska. W 2013 roku trafił do miejscowego Sokoła, po raz pierwszy trafił do wiadomości, kiedy wygrał zawody żonglerskie na „Skórzanej Piłce” dla 11-latków. Następnie spędził trzy lata w Metaliście Charków i trafił do akademii Szachtara.

Od 2017 roku przeszedł tam wszystkie etapy – a już w październiku 2020 roku zadebiutował w Lidze Mistrzów przeciwko Realowi Madryt. Chociaż był to debiut niejako wymuszony: wtedy przez koronawirusa prawie cała jedenastka była wyłączona z gry, a Sudakow wszedł zamiast Dentinho w 86. minucie i pomógł wygrać „Górnikom” 3:2.

Teraz Sudakow ma 20 lat, jest już niezastąpiony w Szachtarze. W maju 2021 roku zadebiutował w towarzyskim meczu reprezentacji Ukrainy z Bahrajnem przed Euro, zagrał połówkę i był najmłodszy w kadrze na mistrzostwa Europy – miał 18 lat (Heorhij urodził się tego samego dnia, co obrońca Ila Zabarny). Potem jednak przez dwa lata wypadł z ukraińskiej kadry, ale w marcu 2023 roku zagrał pełne 90 minut przeciwko Anglii w eliminacjach Euro 2024.

Sudakow – przyjaciel Mudryka od dzieciństwa

Chociaż Mudryk jest starszy o półtora roku, w pierwszej reprezentacji zadebiutował później. W ogóle Mychajło i Heorhij są bardzo bliskimi przyjaciółmi – od czasów akademii Szachtara. Poznali się, gdy Sudakow miał dziesięć lat, a od drużyny U-19 zaczęli nie tylko się komunikować, ale także mieszkać w tym samym pokoju, co przeniosło się także do pierwszej reprezentacji.

Przyjaciele od najmłodszych lat Heorhij Sudakow i Mychajło Mudryk. Dobiega do nich Dmytro Kryskiw – również wychowanek Szachtara globallookpress.com

Łączy ich nie tylko przyjaźń, wspólny agent i, według Sudakowa, wspólna wizja futbolu.

Heorhij to uniwersalna ósemka: lubi podawać w wolnej strefie lub przeciągać piłkę przez drybling i szarżę zza pola karnego. Trener Fernando Valente, z którym Sudakow przecinał ścieżki w drugiej drużynie Szachtara, uważa, że ​​Ukrainiec jest gotowy do gry w topowym klubie – nie ustępuje Mudrykowi talentem.

– Zwykle było na odwrót: on mi podawał, a ja strzeliłem. Robię wszystko dla mojego przyjaciela, aby zdobywał bramki. Po prostu go sprzedaję

– powiedział Mudryk po ćwierćfinale.

I chociaż to był żart, to wspaniale byłoby, gdyby razem zagrali w Chelsea.

Pierwszy wielki trenerski sukces Rotana

Dla 41-letniego Rusłana Rotana to pierwszy sukces w trenerskiej karierze. Od końca 2018 roku prowadzi młodzieżową reprezentację Ukrainy, która nie zakwalifikowała się do mistrzostw Europy w 2019 i 2021 roku. Ale teraz na swoim pierwszym dużym turnieju były zawodnik Dniepro Dniepropietrowsk i Dynama Kijów doprowadził drużynę do półfinału, gdzie w Bukareszcie, w środe 5 lipca, znowu spotka się z Hiszpanią, która w ćwierćfinale pokonała Szwajcarię 2:1.

W drugim półfinale zmierzą się w Batumi młodzieżówki Anglii i Izraela. „Trzy Lewy” pokonały w 1/4 finału Portugalię 1:0, a Izrael awansował po bezbramkowym meczu ze współgospodarzami turnieju – Gruzją (0:0) i serii rzutów karnych (4-3).