Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Ukrainy najchętniej wybierają licea. Jakie kryteria się liczą?

wixad
Do toruńskich szkół i przedszkoli uczęszcza dziś 1290 dzieci z Ukrainy. To niewiele mniej niż rok temu, kiedy było ich 1350.
Do toruńskich szkół i przedszkoli uczęszcza dziś 1290 dzieci z Ukrainy. To niewiele mniej niż rok temu, kiedy było ich 1350. Sławomir Kowalski
W Toruniu liczba uczniów z Ukrainy nieco zmalała. W Bydgoszczy – wręcz przeciwnie. Największym problemem dla ukraińskich rodzin jest dostęp do publicznych przedszkoli.

Do toruńskich szkół i przedszkoli uczęszcza dziś 1290 dzieci z Ukrainy. To niewiele mniej niż rok temu, kiedy było ich 1350.

Odkryli kształcenie ustawiczne

Z danych wynika, że ukraińscy rodzice mają statystycznie trudniejszy dostęp do przedszkoli i żłobków publicznych. Z tych ostatnich korzysta 101 dzieci, natomiast z przedszkoli prywatnych – 80. Dla porównania w prywatnych szkołach podstawowych uczy się zaledwie 15 młodych Ukraińców, podczas gdy w szkołach publicznych 721.
Jeśli chodzi o szkoły średnie, uczniowie z Ukrainy najchętniej wybierają licea ogólnokształcące. Obecnie uczy się w nich 89 osób, z kolei w technikach 53 osoby. Stosunkowo chętnie uczniowie z Ukrainy wybierają placówki kształcenia ustawicznego, w których kształci się 70 młodych ludzi. To niemal trzykrotny wzrosty w porównaniu z rokiem ubiegłym. Podobnym wzrostem zainteresowania cieszą się toruńskie szkoły branżowe, w których do zawodu przyuczają się 43 osoby. Jeszcze na początku ubiegłego roku było to zaledwie 17 osób.
Jeśli chodzi o niepubliczne szkoły średnie, najbardziej popularne są technika (52 osoby) oraz Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy, który przyjął 18 osób z Ukrainy.

Polecamy

Bydgoszcz – duży przyrost w podstawówkach

Z ciekawym zjawiskiem mamy do czynienia w Bydgoszczy, gdzie liczba ukraińskich uczniów bynajmniej nie zmalała, ale wręcz powiększyła się. O ile na początku ubiegłego roku było ich 1478, to obecnie aż 2076 tylko w placówkach prowadzonych przez samorząd miejski. W pozostałych szkołach przyrost jest jeszcze większy ze 156 do 943. W ciągu roku największy przyrost odnotowano w szkołach podstawowych, w których liczba dzieci z Ukrainy zwiększyła się z 1113 do 1587.
Łączna liczba dzieci uchodźców w Bydgoszczy wynosi 3019.
Minimalny spadek liczny uczniów odnotował Grudziądz, w którym zarejestrowanych jest 281 uczniów. Tu, wśród szkół średnich, również dominują ogólniaki. Oprócz liceów ukraińska młodzież wybierała Zaspół Szkół Budowlanych i Plastycznych, Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich oraz Zespół Szkół Mechanicznych i ZS Rolnicznych.

E-szkoła po polsku i ukraińsku

Specjalnie dla uczniów z Ukrainy stworzona została przez samorząd wojewódzki także Kujawsko-Pomorska Szkoła Internetowa. W planie naszej e-Szkoły znalazły się zajęcia z języka polskiego i angielskiego, matematyki, informatyki oraz plastyki, a także edukacja regionalna, kultura polska i ukraińska, dla najmłodszych – nauczanie wczesnoszkolne. Uczniowie mogą także skorzystać ze wsparcia psychologicznego. Lekcje prowadzone są m.in. przez nauczycieli z Ukrainy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uczniowie z Ukrainy najchętniej wybierają licea. Jakie kryteria się liczą? - Nowości Dziennik Toruński