Brak emerytury na starość. Komu nie przysługuje świadczenie?
Komu nie należy się emerytura? Zgodnie z przepisami prawa, brak określonej liczby przepracowanych lat nie jest przeszkodą do uzyskania emerytury. Konieczne za to jest osiągnięcie wieku emerytalnego. W Polsce do pobierania świadczenia uprawione są kobiety po 60., a mężczyźni po 65. roku życia. Nie istnieje wymagalny, minimalny staż ubezpieczeniowy. Niestety są seniorzy, których dotyczy całkowity brak emerytury. W jakim przypadku nie można dostać świadczenia?
Emerytury z pewnością nie dostaną osoby, które na swoim koncie emerytalnym nie nagromadziły żadnych składek. To działa w przypadku zerowego stażu pracy lub bardzo krótkiego. Jak wskazują przepisy prawa, emerytura dla osób, które nie pracowały jest możliwa jedynie w wyjątkowych przypadkach.
Emerytura specjalna przysługuje:
- osobom, które nie ze swojej winy nie mogły podjąć aktywności zawodowej
- osobom, które wykażą, że nie miały sposobności podjąć pracy
Wielkość takiej emerytury jest zazwyczaj równa wysokości świadczenia minimalnego.
Przeczytaj także: Takie badania może zlecić lekarz rodzinny. Te badania możesz wykonać za darmo z NFZ. Mamy pełną listę!
Te osoby nie dostaną emerytury. Zobacz, komu nie przysługuje świadczenie emerytalne!
Od czego zależy wysokość emerytury? Przede wszystkim od emerytalnego kapitału zgromadzonego na koncie. Zgodnie z algorytmem obliczania wysokości emerytury, im dłużej ubezpieczony pozostaje na rynku pracy, a przy tym odprowadza składki, tym więcej środków uzbiera na swoją przyszłą emeryturę.
By sprawdzić wysokość emerytury warto skorzystać z kalkulatora dostępnego na stronie ZUS. Wpisanie odpowiednich danych otrzymamy wartość świadczenia brutto. Ponadto kwotę przyszłej emerytury można sprawdzić, składając specjalny wniosek do ZUS-u.
