Termin otwarcia ofert dwukrotnie przekładano. Ostatecznie listę potencjalnych wykonawców ujawniono we wtorek 11 kwietnia. Ponad 40-letnia przeprawa ma zostać zastąpiona przejściami dla pieszych z sygnalizacją świetlną. Chęć przebudowy ul. Wojska Polskiego w obszarze kładki dla pieszych zlokalizowanej przy ul. Boya-Żeleńskiego wyraziła tylko jedna firma.
Zobacz wideo: Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego w Bydgoszczy

Strabag za budowę nowej infrastruktury oraz rozbiórkę istniejącej kładki oczekuje 5 715 865,40 zł. Firma oferuje 5-letnią gwarancję na wykonane prace. Na realizację zadania Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej planował przeznaczyć kwotę 1,6 mln zł. W najbliższych tygodniach powinna zapaść decyzja o rozstrzygnięciu przetargu. Z uwagi na to, że oferowana cena jest 3,5-krotnie wyższa niż planowane wydatki, nie można wykluczyć unieważnienia postępowania.
Inwestycja ma pozwolić na korzystanie z przystanków tramwajowych osobom starszym i z niepełnosprawnościami ruchowymi. Przejście będzie ułatwieniem także dla rodziców z wózkami dziecięcymi oraz rowerzystów. Roboty budowlane mają zostać wykonane w systemie projektuj i buduj. Drogowcy wstępnie zakładali, że nowa infrastruktura powstanie jeszcze w tym roku.
Jakich zmian powinni spodziewać się mieszkańcy? Na Wyżynach pojawi się nowe przejście dla pieszych i sygnalizacja świetlna, która będzie skoordynowana ze światłami w rejonie ul. Magnuszewskiej.
– Konieczne będzie poza tym wydłużenie peronów tramwajowych oraz przesunięcie zatok autobusowych. Dodatkowymi zaletami tego wariantu są zdecydowanie niższe koszty i możliwość szybkiej realizacji. Nie zachodzi też konieczność likwidacji miejsc parkingowych – informował ZDMiKP.
Kładka za kładkę
– Przed decyzją o sposobie rozwiązania tego problemu prowadziliśmy szerokie konsultacje społeczne – przekazali drogowcy. Mieszkańcy na temat tego, które rozwiązanie jest lepsze mogli wypowiedzieć się w kwietniu ubiegłego roku. W ramach konsultacji odbył się również spacer badawczy, w którym wzięli udział projektanci. Za nową kładką opowiedziało się 1648 osób, przy 985 głosach na przejście dla pieszych.
Choć mieszkańcy woleli pierwszy wariant, drogowcy podjęli inną decyzję, co było efektem wielokryterialnej analizy, uwzględniającej niższe koszty wykonania i utrzymania, szybkość prowadzenia prac oraz głos społeczników. Za przejściami dla pieszych opowiedziały się m.in. dwie rady osiedla (Wyżyny i Kapuściska), stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych (dziś Bydgoski Ruch Miejski), Społeczna Powiatowa Rada do Spraw Osób Niepełnosprawnych oraz Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów – koło Wyżyny.
Budowa nowej kładki generowałaby kilkukrotnie wyższy koszt (zakładano 10 mln zł), lecz nie wpłynęłaby na przepustowość ul. Wojska Polskiego. W założeniu przewidziano konieczność likwidacji dziesięciu miejsc parkingowych. Z racji tego, że fragmenty obiektu zlokalizowane byłyby częściowe na terenie działek będących własnością prywatną lub znajdujących się w dzierżawie wieczystej spółdzielni, konieczny byłby ich wykup. Projekt zakładał wykonanie wind przy każdych schodach, a na skrajach kładki pochylni.