Tyle ryb możesz zabrać do domu z łowisk RZGW "Wody Polskie". Takie są zasady wędkowania!

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Zasady wędkowania są dokładnie opisane w regulaminie amatorskiego połowu ryb.
Zasady wędkowania są dokładnie opisane w regulaminie amatorskiego połowu ryb. Marek Weckwerth
Czy wiesz ile ryb możesz złowić na łowiskach należących do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej „Wody Polskie” w Bydgoszczy? To raczej niewielkie wartości.

Zgodnie z regulaminem amatorskiego połowu ryb - w udostępnionych obwodach rybackich w ciągu doby można złowić i zabrać z łowiska tylko jednego pstrąga potokowego, dwie sztuki szczupaka i sandacza (łącznie), dwie sztuki węgorza, suma i karpia, 3 liny, 5 sztuk jazia i klenia (łącznie), 5 okoni, 10 sztuk miętusa.

Dopuszcza się zabranie z łowiska ryb, na które nie ustanowiono liczbowego limitu połowu, do 5 kg ryb w ciągu doby. Limity nie dotyczą: krąpia, karasia srebrzystego i leszcza.

Dyrektor może wprowadzić ograniczenia

W uzasadnionych przypadkach dyrektor RZGW w Bydgoszczy, kierując się potrzebą ochrony populacji poszczególnych gatunków ryb, może wprowadzać okresowo obostrzenia dotyczące zwiększenia wymiaru ochronnego, zmniejszenia limitu połowu ryb.

To też może Cię zainteresować

Dla ochrony stad podstawowych, o ile zajdzie taka potrzeba, dyrektor może czasowo wprowadzać zasadę „złów i wypuść” dla poszczególnych gatunków. Może też wprowadzić ograniczenia w liczbie stosowanych zanęt lub wprowadzić całkowity zakaz ich stosowania.

Tak trzeba trzymać złowione ryby

Złowione żywe ryby należy przetrzymywać wyłącznie w siatkach wykonanych z miękkiej tkaniny rozpiętej na sztywnych obręczach. Ryby z rodziny łososiowatych przeznaczone do zabrania z łowiska muszą zostać uśmiercone bezpośrednio po złowieniu. Zabrania się obcinania głów i ogonów rybom przed zakończeniem wędkowania.

Ryby łososiowate złowione inną metodą niż sztuczna przynęta należy natychmiast uwolnić.

Raków sygnałowych i pręgowatych oraz ryb z gatunków: sumik karłowaty, trawianka (byczek), czebaczek, amurski nie wolno wypuszczać z powrotem do łowiska po ich złowieniu. Są to bowiem gatunki inwazyjne, obce naszemu środowisku.

Zasada pierwszeństwa

Przy wyborze i zajmowaniu miejsca na łowisku pierwszeństwo ma wędkarz, który przybył na nie wcześniej. Przy zajmowaniu stanowisk wędkujący powinni zachować między sobą odstępy wynoszące: dla metody gruntowej i spławikowej nie mniej niż 10 m, dla metody spinningowej i muchowej nie mniej niż 25 m. Dla połowów prowadzonych z jednostki pływającej nie mniej niż 25 m. Odstępy te mogą być zmniejszone tylko za zgodą wędkarza, który wcześniej zajął dane stanowisko.

Wędkarz zobowiązany jest utrzymywać w czystości stanowisko wędkarskie w promieniu 10 m, bez względu na stan jaki zastał przed rozpoczęciem połowu.

Obowiązkiem wędkarza jest opuszczenie łowiska, jeśli rozgrywane mają być na nim zawody wędkarskie. Organizator zawodów musi posiadać pisemne zezwolenie dyrektora RZGW w Bydgoszczy.

Lista obwodów udostępnionych do amatorskiego połowu ryb

• Obwód rybacki Jeziora Białe na rzece Miała – Nr 1. Obwód rybacki obejmuje wody jezior: Białe, Mileczki i Górne wraz z wodami rzeki Miała na odcinku od osi podłużnej przepustu na drodze gminnej w miejscowości Hamrzysko do osi podłużnej mostu w miejscowości Mężyk na drodze powiatowej Biała – Miały oraz wody dopływów tych jezior albo tego odcinka rzeki.

• Obwód rybacki Jeziora Wielkie na rzece Miała – Nr 2. Obwód rybacki obejmuje jeziora:
1) Bąd, Księże, Małe, Wielkie i Główki wraz z wodami rzeki Miała na odcinku od osi podłużnej mostu w miejscowości Mężyk na drodze powiatowej Biała – Miały do osi podłużnej mostu w miejscowości Miały na drodze powiatowej Piłka – Wieleń,
2) Święte wraz z wodami cieku łączącego to jezioro z rzeką Miała oraz wody dopływów tych jezior albo tych odcinków cieków.

• Obwód rybacki Jeziora Borówno na cieku Skicka Struga – Nr 1. Obwód obejmuje jeziora:
1) Borówno i Kujan Mały wraz ze Skicką Strugą (Kocunią) na odcinku od jej źródeł do osi podłużnej przepustu kolejowego na trasie Złotów – Wersk,
2) Wierzchołek (Zielone) wraz z wodami cieku bez nazwy na odcinku od jego źródeł do miejsc wpływu cieku do jeziora Borówno oraz wody dopływów tych jezior albo tych odcinków cieków.

• Obwód rybacki Jeziora Sławianowo na cieku Skicka Struga – Nr 4. Obwód obejmuje jeziora: Sławianowo, Moczadła i Piesno wraz z wodami Skickiej Strugi (Kocuni) na odcinku od miejsca wypływu z jeziora Ostrowie do osi podłużnej mostu na drodze gminnej Buntowo – Sławianowo oraz dopływy tych jezior albo tego odcinka cieku.

• Obwód rybacki Jeziora Wilczyńskie na cieku bez nazwy w zlewni kanału Ostrowo – Gopło – Nr 1. Obwód rybacki obejmuje wody Jeziora Wilczyńskie wraz z wodami cieku bez nazwy łączącego Jezioro Wilczyńskie z Jeziorem Kownackie na odcinku od miejsca wypływu cieku z Jeziora Wilczyńskie do osi podłużnej przepustu na drodze gminnej Świetne – Wilczyn oraz wody dopływów tego jeziora albo tego odcinka cieku.

• Obwód rybacki rzeki Szczyra - Nr 1. Obwód rybacki obejmuje wody rzeki Szczyra od jej źródeł do ujścia do rzeki Gwda wraz z wodami jej dopływów oraz stanowiące własność publiczną wody starorzeczy i innych zbiorników wodnych o ciągłym bądź okresowym naturalnym lub uregulowanym dopływie lub odpływie do wód tej rzeki albo jej dopływów.

• Obwód rybacki Jeziora Głomskie na rzece Głomia – Nr 1. Obejmuje wody Jeziora Głomskiego wraz z rzeką Głomią na odcinku od jej źródeł do osi podłużnej przepustu na drodze gminnej Zakrzewo – Stara Wiśniewka oraz dopływy tego jeziora albo tego odcinka rzeki.

• Obwód rybacki Jeziora Słonowo na cieku bez nazwy w zlewni cieku Mierzęcka Struga – Nr 1. Obejmuje jezioro Słonowo wraz z ciekiem bez nazwy od miejsca wypływu z tego jeziora do ujścia do Mierzęckiej Strugi oraz dopływy tego jeziora albo tego cieku.

• Obwód rybacki Jeziora Przecięte na rzece Racza – Nr 1. To wody jeziora Przecięte wraz z rzeką Racza na odcinku od jej źródeł do osi podłużnej przepustu na drodze gminnej przy Leśnictwie Janczewo oraz wody dopływów tego jeziora albo tego odcinka rzeki.

• Obwód rybacki jeziora Bobkowo na cieku bez nazwy w zlewni rzeki Piławka – Nr 2. Obejmuje wody jeziora Bobkowo (Mazanowo Małe) wraz z ciekie bez nazwy na odcinku od linii prostej przechodzącej przez punkty położone na lewym i prawym brzegu tego cieku 100 m poniżej miejsca wypływu cieku z jeziora Głębokie do osi podłużnej przepustu na drodze gminnej Drzewoszewo – Jabłonkowo oraz wody dopływów tego jeziora albo tego odcinka cieku.

• Obwód rybacki rzeki Noteć Zachodnia - Nr 4. To wody rzeki Noteć Zachodnia na odcinku od osi podłużnej mostu na drodze gminnej Łosośniki – Procyń do osi podłużnej mostu na drodze powiatowej Kwieciszewo – Kunowo wraz z wodami jej dopływów na tym odcinku, z wyłączeniem dopływów, na których ustanowiono odrębne obwody rybackie.

To też może Cię zainteresować

• Obwód rybacki jeziora Kochlin Mały na cieku bez nazwy w zlewni rzeki Słopica – Nr 2. Chodzi o jezioro Kochlin Mały wraz z ciekiem bez nazwy na odcinku od miejsca wypływu z tego jeziora do osi podłużnej przepustu na drodze krajowej Dobiegniew – Wałcz.

• Obwód rybacki jeziora Bukowo Długie na rzece Bukówka – Nr 1. Połowy są możliwe na jeziorze Bukowo Długie wraz z rzeką Bukówka na odcinku od jej źródeł do linii prostej przechodzącej przez punkty położone na lewym i prawym brzegu tej rzeki 100 m poniżej miejsca wypływu rzeki z tego jeziora.

• Obwód rybacki jeziora Nowoworowskie na cieku bez nazwy w zlewni rzeki Drawa – Nr 1. Obwód rybacki obejmuje wody jeziora Nowoworowskiego (Bielińskie) wraz z ciekiem bez nazwy na odcinku od jego źródeł do linii prostej przechodzącej przez punkty położone na lewym i prawym brzegu tego cieku 200 m poniżej miejsca wypływu cieku z tego jeziora oraz wody dopływów tego jeziora albo tego odcinka cieku.

• Obwód rybacki jeziora Rokitno na cieku bez nazwy w zlewni cieku Nizica – Nr 1. Obejmuje wody jeziora Rokitno wraz z ciekiem nazywanym czasem Mulistym Strumieniem na odcinku od jego źródeł do linii prostej przechodzącej przez punkty położone na lewym i prawym brzegu tego cieku 100 m poniżej miejsca wypływu cieku z tego jeziora oraz wody dopływów tego jeziora albo tego odcinka cieku.

• Obwód rybacki jeziora Wielki Staw na rzece Cieszynka – Nr 1. Obwód rybacki obejmuje wody jezior: Wielki Staw (Młyńskie) wraz rzeką Cieszynką na odcinku od jej źródeł do linii prostej przechodzącej przez punkty położone na lewym i prawym brzegu tej rzeki 100 m powyżej miejsca wpływu rzeki do jeziora Kamień oraz jeziora Bukowo Długie wraz z wodami cieku bez nazwy na odcinku od miejsca jego wypływu z tego jeziora do ujścia rzeki Cieszynki, z wyłączeniem stawu położonego powyżej tego jeziora oraz dopływy tych jezior i tych odcinków cieków.

Wody pstrągowe

• Obwód rybacki rzeki Szczyra - Nr 1. Obejmuje wody rzeki Szczyra od jej źródeł do ujścia do rzeki Gwda wraz z wodami jej dopływów oraz stanowiące własność publiczną wody starorzeczy i innych zbiorników wodnych o ciągłym bądź okresowym naturalnym lub uregulowanym dopływie lub odpływie do wód tej rzeki albo jej dopływów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Życie Chrześcijan w Królestwie Jordanii

Materiał oryginalny: Tyle ryb możesz zabrać do domu z łowisk RZGW "Wody Polskie". Takie są zasady wędkowania! - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski
Dodaj ogłoszenie