Zgodnie z regulaminem amatorskiego połowu ryb - w udostępnionych obwodach rybackich w ciągu doby można złowić i zabrać z łowiska tylko jednego pstrąga potokowego, dwie sztuki szczupaka i sandacza (łącznie), dwie sztuki węgorza, suma i karpia, 3 liny, 5 sztuk jazia i klenia (łącznie), 5 okoni, 10 sztuk miętusa.
Dopuszcza się zabranie z łowiska ryb, na które nie ustanowiono liczbowego limitu połowu, do 5 kg ryb w ciągu doby. Limity nie dotyczą: krąpia, karasia srebrzystego i leszcza.
Dyrektor może wprowadzić ograniczenia
W uzasadnionych przypadkach dyrektor RZGW w Bydgoszczy, kierując się potrzebą ochrony populacji poszczególnych gatunków ryb, może wprowadzać okresowo obostrzenia dotyczące zwiększenia wymiaru ochronnego, zmniejszenia limitu połowu ryb.
To też może Cię zainteresować
Dla ochrony stad podstawowych, o ile zajdzie taka potrzeba, dyrektor może czasowo wprowadzać zasadę „złów i wypuść” dla poszczególnych gatunków. Może też wprowadzić ograniczenia w liczbie stosowanych zanęt lub wprowadzić całkowity zakaz ich stosowania.
Tak trzeba trzymać złowione ryby
Złowione żywe ryby należy przetrzymywać wyłącznie w siatkach wykonanych z miękkiej tkaniny rozpiętej na sztywnych obręczach. Ryby z rodziny łososiowatych przeznaczone do zabrania z łowiska muszą zostać uśmiercone bezpośrednio po złowieniu. Zabrania się obcinania głów i ogonów rybom przed zakończeniem wędkowania.
Ryby łososiowate złowione inną metodą niż sztuczna przynęta należy natychmiast uwolnić.
Raków sygnałowych i pręgowatych oraz ryb z gatunków: sumik karłowaty, trawianka (byczek), czebaczek, amurski nie wolno wypuszczać z powrotem do łowiska po ich złowieniu. Są to bowiem gatunki inwazyjne, obce naszemu środowisku.
Zasada pierwszeństwa
Przy wyborze i zajmowaniu miejsca na łowisku pierwszeństwo ma wędkarz, który przybył na nie wcześniej. Przy zajmowaniu stanowisk wędkujący powinni zachować między sobą odstępy wynoszące: dla metody gruntowej i spławikowej nie mniej niż 10 m, dla metody spinningowej i muchowej nie mniej niż 25 m. Dla połowów prowadzonych z jednostki pływającej nie mniej niż 25 m. Odstępy te mogą być zmniejszone tylko za zgodą wędkarza, który wcześniej zajął dane stanowisko.
Wędkarz zobowiązany jest utrzymywać w czystości stanowisko wędkarskie w promieniu 10 m, bez względu na stan jaki zastał przed rozpoczęciem połowu.