
Łączenie alkoholu z lekami, zwłaszcza tymi stosowanymi przewlekle, może być groźne dla zdrowia, a w niektórych przypadkach może nawet doprowadzić do śmierci. Większość z nas wie, że podczas stosowania niektórych leków nie należy pić alkoholu. Ale czy wiemy, o jakie konkretnie leki chodzi?
Ze względu na możliwe niepożądane interakcje pomiędzy lekiem a alkoholem, należy przyjąć zasadę, że w czasie farmakoterapii nie należy w ogóle spożywać etanolu. Spożywanie alkoholu jest szczególnie niebezpieczne przy niektórych grupach leków.
W naszej galerii podajemy grupy leków, których mieszanie z alkoholem może być szczególnie groźne dla zdrowia >>>

Paracetamol
Łączenie tego popularnego preparatu przeciwbólowego z alkoholem etylowym zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby. Takie połączenie może również zwiększać ryzyko chorób nerek. Paracetamol jest częstym składnikiem preparatów na przeziębienie i grypę, np. Gripex, Theraflu czy MaxGrip.

Niesteroidowe Leki Przeciwzapalne (NLPZ)
Stosowanie tych leków wraz z alkoholem zwiększa ryzyko działania drażniącego na błonę śluzową żołądka i może doprowadzić do krwawień żołądkowo-jelitowych, wrzodów żołądka, uszkodzeń wątroby, a nawet incydentów sercowo-naczyniowych.
Popularna aspiryna zawierająca kwas acetylosalicylowy działa drażniąco na błonę śluzową żołądka, a połączenie jej z alkoholem wywołuje efekt synergii (wzmocnienia) tego niekorzystnego efektu.
NLPZ to np. ibuprofen, ketoprofen, naproksen, diklofenak, kwas acetylosalicylowy.

Leki przeciwdepresyjne
w przypadku jednoczesnego stosowania niektórych leków przeciwdepresyjnych wraz ze alkoholem może dochodzić do zwiększonego ryzyka wystąpienia drgawek (Bupropion), przełomu nadciśnieniowego (Moklobemid). Ponadto niebezpieczna jest konsumpcja napojów wysokoprocentowych podczas stosowania leków takich jak Amitryptylina, Klomipramina czy Doksepina, gdyż może doprowadzić do niekontrolowanego spadku ciśnienia.