
Zamknięte szkoły
W wielu krajach Europejskich, w związku z koronawirusem, zamknięto szkoły. Decyzję o wstrzymaniu edukacji podjęto w krajach takich jak Włochy czy Francja.
W Polsce 11 marca 2020 r. ogłoszono, że wszystkie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zostają zawieszone w terminie 12-25 marca. Kancelaria Premiera ogłosiła na Twitterze: W szczególnych przypadkach w dniach 12-13 marca placówki pozostaną otwarte i w klasach nauczyciele będą pilnować dzieci po to, żeby umożliwić logistykę dla rodziców i opiekę nad dziećmi. Od 16 marca wszystkie placówki zostaną zamknięte.

Kryzys na giełdzie
Międzynarodowe giełdy przeżywają kryzys wywołany paniką związaną z koronawirusem. 9 marca Wall Street odnotowało tak duże spadki, że handel akcjami na 15 minut został zablokowany przez automatyczne wyłączniki.
Także Polska giełda notuje ogromne straty. We poniedziałek 9 marca 2020 spółki WIG20 na koniec sesji spadły o 7,87 procent. To najgorsze wyniki od 2008 roku, kiedy świat borykał się z kryzysem finansowym.

Straty w handlu
Gdy spadają notowania na giełdzie, w ślad za nimi straty odnotowują spółki. Kiepska sytuacja spotęgowana jest również zamkniętymi zakładami produkcyjnymi oraz blokadami na granicach.
Zgodnie z analizą Euler Hermes, straty w handlu towarami i usługami mogą osiągnąć wielkość nawet 320 mld dolarów w trakcie jednego kwartału. Jak podaje spółka: Nasze główne założenia w odniesieniu do towarów uwzględniają zamknięcia zakładów w Chinach i we Włoszech oraz ograniczenia w innych krajach.
Optymiści powinni docenić fakt, że przez utrudnienia w handlu i produkcji towarów ślad węglowy Chin w lutym zmniejszył się o 25%, podczas gdy poziom zanieczyszczenia powietrza spadł o 36% w porównaniu do odpowiadającego okresu w 2019 roku.

Czystszy świat
Wstrzymanie ruchu turystycznego w Wenecji przyczyniło się do znacznej poprawy jakości wody w kanałach. Nie dość, że stała się ona przejrzysta, to jeszcze można w niej zaobserwować ławice ryb.
Takie widoki w Wenecji to rzadkość!