Do naszej redakcji zgłosił się mieszkaniec bydgoskich Jachcic. - Od kilku tygodni na Jachcicach woda z wodociągów jest bardziej zmineralizowana. Muszę odkamieniać ekspresy i czajniki kilka razy częściej niż dotychczas - twierdzi.
Zdaniem bydgoszczanina, nawet przegotowana woda wlewana do szklanego dzbanka, po kilku razach powoduje osadzanie się kamienia, co kiedyś się nie zdarzało.
Zapytaliśmy rzecznika prasowego Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy o opisaną przez mężczyznę sytuację i poprosiliśmy o informację, czy były prowadzone jakieś prace, które mogły spowodować pogorszenie się jakości wody.
MWiK poinformowały nas, że ze względu na wiosenny masowy rozwój fitoplanktonu w rzece Brdzie, od marca 2023 roku czasowo ograniczona została produkcja wody na Czyżkówku, a zwiększono jej produkcję w Lesie Gdańskim.
- Warto jednocześnie przypomnieć, że proporcje produkcji wody powierzchniowej i podziemnej w zaopatrzeniu mogą być zmienne w zależności od ciśnienia i rozbiorów wody w sieci wodociągowej - mówi Marek Jankowiak, rzecznik bydgoskich Wodociągów.
- W związku z tym mieszkaniec dzielnicy Jachcice, która zaopatrywana jest zwykle wodą z Czyżkówka, mógł zauważyć większą twardość wody - przyznaje Marek Jankowiak. - Twardość wody nie oznacza jednak pogorszenia jej jakości, a wręcz przeciwnie - świadczy o jej walorach zdrowotnych, ponieważ woda twarda zawiera ważne dla zdrowia minerały, takie jak wapń i magnez - zapewnia rzecznik spółki wodociągowej.
Marek Jankowiak dodaje, że zakwit rzeki się zakończył, dlatego stacja SW-4 „Czyżkówko” sukcesywnie zwiększa swoją wydajność i woda w dzielnicy Jachcice powinna mieć już niższą twardość.
