Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy powiatu bydgoskiego zaniepokojeni złą jakością wody. Sanepid zapewnia, że kontroluje sytuację

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
Państwowa Inspekcja Sanitarna na bieżąco monitoruje i prowadzi nadzór jakości wody - zapewnia Łukasz Betański, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy
Państwowa Inspekcja Sanitarna na bieżąco monitoruje i prowadzi nadzór jakości wody - zapewnia Łukasz Betański, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy Pixabay
Problemy z wodą pojawiły się w ostatnim czasie w miejscowościach Buszkowo i Nowy Dwór (gm. Koronowo) oraz w Białych Błotach i Zielonce (gm. Białe Błota). Sanepid musiał interweniować między innymi w sprawie wody spożywanej przez dzieci w żłobku, przedszkolu i szkole podstawowej. Czy zdrowie mieszkańców powiatu bydgoskiego jest zagrożone?

- Jako mieszkaniec powiatu bydgoskiego jestem zaniepokojony informacjami z ostatniej sesji rady powiatu, na której radni pytali o wodę. Pani z sanepidu odpowiadała tak, że można odnieść wrażenie, że dopiero teraz sanepid sprawdza jakość wody - bo wcześniej była pandemia i inne zadania. Teraz dowiadujemy się o złych wynikach wody w Dobrczu, Koronowie. Czy woda w Białych Błotach nadaje się do picia? Wyniki że szkoły i przedszkola świadczą o złej jakości wody. Czy woda jest groźna dla ludzi? - taką wiadomość otrzymaliśmy od jednego z naszych Czytelników.

Bakterie coli w wodzie na terenie gminy Koronowo

30 marca w trzech miejscowościach wykryto bakterie grupy coli. Skażenie pojawiło się w wodociągu publicznym w Koronowie, Buszkowie oraz Nowym Dworze. Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Koronowie apelował do mieszkańców tych miejscowości o niekorzystanie z wody do celów spożywczych. Zagrożenie potwierdził Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy, który wydał 31 marca komunikat o braku przydatności do spożycia przez ludzi wody pochodzącej z wodociągu publicznego Lipniki. Woda mogła być używana tylko do brania prysznica, kąpieli i mycia oraz spłukiwania toalety. Nakazano ZGKiM w Koronowie podjęcie działań zmierzających do usunięcia zagrożenia. 3 kwietnia sanepid opublikował komunikat o przydatności do spożycia przez ludzi wody pochodzącej ze Stacji Uzdatniania Wody Lipinki oraz Stacji Uzdatniania Wody w Skarbiewie zaopatrującej sieć wodociągową w miejscowościach Buszkowo i Nowy Dwór. Jednocześnie nakazał służbom komunalnym w Koronowie kontynuować działania naprawcze.

Zapytaliśmy w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy, jaka jest obecnie sytuacja na terenie gminy Koronowo. 14 kwietnia otrzymaliśmy potwierdzenie, że aktualny jest komunikat z 3 kwietnia 2023 r. o przydatności wody do spożycia przez ludzi. - Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Koronowie kontynuuje działania naprawcze w związku ze stwierdzoną wcześniej obecnością bakterii grupy coli i utrzymuje dezynfekcję wody w sieci wodociągowej w rejonie miejscowości Buszkowo i Nowy Dwór - przekazał nam Łukasz Betański, rzecznik WSSE w Bydgoszczy.

Problemy z wodą w Białych Błotach i Zielonce

Zagrożenie złą jakością wody pojawiło się też w gminie Białe Błota, a konkretnie w Przedszkolu Gminnym „Wróżka” i Szkole Podstawowej im. Mariana Rejewskiego w Białych Błotach, a także w Gminnym Żłobku Integracyjnym „U Misia” w Zielonce. Według stanu na 14 kwietnia, w przedszkolu „Wróżka” obowiązuje warunkowa przydatność wody do spożycia przez ludzi stwierdzona przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Bydgoszczy w dniu 28 marca 2023 r., pod warunkiem prowadzenia działań naprawczych, tj. płukania i dezynfekcji wewnętrznej instalacji wodociągowej.

- 5 kwietnia Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy otrzymał od dyrektora pzedszkola „Wróżka” pisemną informację dotyczącą płukania wewnętrznej instalacji wodociągowej w obu budynkach przedszkolnych przez Zakład Wodociągów i Usług Komunalnych w Białych Błotach oraz wymianie wszystkich perlatorów w kranach. Na 14 kwietnia zaplanowano dezynfekcję instalacji wodociągowej - informuje Łukasz Betański.

W SP im. Mariana Rejewskiego w Białych Błotach, na podstawie analizy sprawozdań z badań laboratoryjnych wody pobranej 23 marca 2023 r., PPIS w Bydgoszczy stwierdził warunkową przydatność wody do spożycia przez ludzi pod warunkiem płukania i dezynfekcji wewnętrznej instalacji wodociągowej. Oprócz tego, 5 kwietnia producent wody przedstawił wyniki badania wody pobranej w ramach kontroli wewnętrznej przeprowadzonej 27 marca z punktu monitoringowego zlokalizowanego w tej szkole. - Jakość wody w badanym zakresie odpowiadała wymaganiom sanitarnym zawartym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi - zapewnia rzecznik WSSE w Bydgoszczy.

W Gminnym Żłobku Integracyjnym „U Misia” w Zielonce próbko wody do badań pobrano 31 marca. Sanepid stwierdził warunkową przydatność wody do spożycia przez ludzi pod warunkiem płukania i dezynfekcji wewnętrznej instalacji wodociągowej.

12 kwietnia pojawił się też komunikat PPIS, w którym poinformowano o warunkowej przydatności wody do spożycia przez ludzi pochodzącej z wodociągu publicznego w miejscowości Ciele (gm. Białe Błota). Ze względu na zwiększone ilości związków manganu oraz ogólną liczbę mikroorganizmów w 22 stopniach Celsjusza nakazano przeprowadzenie działań naprawczych w postaci płukania i dezynfekcji.

- Państwowa Inspekcja Sanitarna na bieżąco monitoruje i prowadzi nadzór. Na ten moment, w innych miejscach na terenie powiatu bydgoskiego woda spełnia warunki sanitarne - stwierdza Łukasz Betański.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera