Srebrny medal mistrzostw świata wśród solistów wywalczył południowokoreański łyżwiarz figurowy Cha Jun-hwan, który otrzymał od sędziów niemal identyczne punkty za program dowolny. Koreańczyk uzyskał 196,39 pkt., a Japończyk – 196,51. Pierwszą trójkę zwycięzców uzupełnił 18-letni Amerykanin Ilia Malinin, który wykonał poczwórnego axla w w programie dowolnym, a sędziowie ocenili jego występ na 188,06 pkt.
Uno zrównał się pod względem trofeów z legendarnym rodakiem Hanyu

Shoma Uno to srebrny medalista olimpijski z Pekinu 2022. Pod względem zdobytych tytułów mistrzostw świata dogonił legendarnego rodaka Yuzuru Hanyu (również dwa tytuły mistrzowskie). Również Hiszpan Javier Fernandez i Szwajcar Stephane Lambiel mają na swoim koncie dwa tytuły mistrza świata.
Japoński mistrz świata docenił swój występ na domowym czempionacie, gdzie obronił tytuł, startując po kontuzji:
– Jestem naprawdę szczęśliwy z tego powodu. Zarówno w programie krótkim, jak i w programie dowolnym spisałem się lepiej niż się spodziewałem, zwłaszcza w programie dowolnym. Wiem, że było kilka drobnych błędów, ale udało mi się pokazać najlepszy występ, na jaki mnie było stać w tej chwili, więc jestem naprawdę szczęśliwy. Podczas tych zawodów, przed krótkim programem, kiedy Ilia jeździł już we wcześniejszej grupie, a ja założyłem łyżwy, podszedł i zaniepokoił się moją kontuzją, dał mi wsparcie. To jest rywalizacja, a my jesteśmy tutaj, aby konkurować. Ale tak naprawdę w łyżwiarstwie figurowym rywalizujesz ze sobą, a nie z innymi. Jesteśmy więc świetnymi przyjaciółmi
– zacytował Uno serwis prasowy ISU.
Historyczny występ Malinina, który wykonał sześć poczwórnych skoków
Wykonanie dowolnego programu przez Malinina na tych mistrzostwa świata było historyczne, bowiem zaprezentował w nim sześć poczwórnych skoków, w tym poczwórnego axla. Ale na flipie i obu lutzach sędziowie stwierdzili zbyt małą rotację, a za komponenty Ilia dostał 10 punktów mniej niż jego główni konkurenci.

– To wiele dla mnie znaczy, że mogłem dziś wyjść i wystąpić na tej arenie. Skoczyłem poczwórnego axla dla fanów. Bardzo mi schlebia, że udało mi się zdobyć za niego 12,86 pkt. Cieszę się, że sędziowie dali mi taką ocenę, to wiele dla mnie znaczy. Kiedy podejmujesz duże ryzyko, to później zdajesz sobie sprawę, że może nie było warto, lepiej było pokazać czysty przejazd. Myślę, że mam jeszcze dużo do zrobienia. Po wielu trudnych skokach trudno próbować występować przed publicznością. Lubię skakać, ale lubię też jeździć na łyżwach dla publiczności, dlatego w przyszłym sezonie chciałbym skupić się na jakości wykonania programów, aby publiczność cieszyła się moim występem
– oznajmił Malinin.
Dwukrotna mistrzyni świata Sakamoto tęskni za rywalizacją z Rosjankami
Sakamoto, która dwukrotnie zdobyła brązowe medale na igrzysk olimpijskich 2022 w Pekinie (indywidualnie i drużynowo), została w Saitamie po raz drugi z kolei mistrzynią świata. Kaori wyraźnie brakuje rywalizacji z silnymi w tej dyscyplinie Rosjankami – Japonka odniosła się do niedopuszczenia łyżwiarzy z Rosji do mistrzostw świata z powodu wojny na Ukrainie:
– Próbowałam śledzić występy rosyjskich łyżwiarzy w tym sezonie, ale oczywiście nie miałem czasu, aby obejrzeć wszystkie pokazy. Zauważyłam, ile nowych ciekawych dziewczyn w juniorkach się tam pojawiło. Kiedy rosyjscy łyżwiarze znów będą mogli rywalizować, myślę, że z pewnością doda mi to motywacji i będę musiała pracować jeszcze ciężej. Nie mogę się doczekać tej chwili. Za każdym razem będę musiała dawać z siebie wszystko, aby rywalizować z nimi na tym samym poziomie i walczyć o zwycięstwo
– oświadczyła Sakamoto.
Japońscy łyżwiarze Riku Miura i Ryuichi Kihara zajęli pierwsze miejsce w dwóch programach wśród par sportowych. Było to pierwsze zwycięstwo par sportowych z Japonii w historii mistrzostwach świata.
Mistrzostwa świata w łyżwiarstwie figurowym, Saitama (Japonia)
Soliści
Klasyfikacja końcowa
1. Shoma Uno (Japonia) – 301,14 pkt.
2. Cha Jun-hwan (Korea Południowa) – 296,03.
3. Ilia Malinin (USA) – 288,44.
4. Kevin Aymoz (Francja) – 282,97.
5. Jason Brown (USA) – 280,04.
Solistki

Klasyfikacja końcowa
1. Kaori Sakamoto (Japonia) – 224,61 pkt.
2. Lee Hae-in (Korea Południowa) – 220,94.
3. Loena Hendrickx (Belgia) – 210,42.
4. Isabeau Levito (USA) – 207,65.
5. Mai Mihara (Japonia) – 205,70.
...
16. Jekaterina Kurakowa (Polska) – 181,43.
Pary sportowe

Klasyfikacja końcowa
1. Riku Miura/Ryuichi Kihara (Japonia) - 222,16 pkt.
2. Alexa Knierim/Brandon Frazier (USA) – 217,48.
3. Sarah Conti/Niccolo Macii (Włochy) – 208,08 pkt.
4. Deanna Stellato-Dudek/Maxime Deschamps (Kanada) – 199,97 pkt.
Pokazy mistrzów. Gdzie i o której oglądać?
W niedzielę, 26 marca, odbędą się na mistrzostwach świata w Saitamie pokazy mistrzów, które obejrzeć będzie można od godziny 10.30 na antenie Polsat Sport i Polsat Sport Extra, a także na Playerze.
