Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzęsienie ziemi w 10. Szpitalu Wojskowym w Bydgoszczy. Komendant odwołany, wiceszef MON komentuje

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
Zaszła zmiana na stanowisku komendanta 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy. MON przeprowadzi audyt w jednostce
Zaszła zmiana na stanowisku komendanta 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy. MON przeprowadzi audyt w jednostce Jarosław Pruss/archiwum
Płk Robert Szyca nie jest już komendantem 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką. W pełnieniu obowiązków zastępuje go płk Sławomir Wawrzyniak. Pytamy MON o okoliczności odwołania, między innymi o kwestię umowy o współpracy z toruńską akademią o. Tadeusza Rydzyka.

Odwołanie komendanta szpitala wojskowego w Bydgoszczy nastąpiło już w styczniu. Do sprawy odniósł się w wywiadzie telewizyjnym dla TVN24 Cezary Tomczyk, wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej.

- Powiem o tym pierwszy raz, bo ta informacja nie była wcześniej podawana do publicznej wiadomości: szpital wojskowy w Bydgoszczy, kiedyś jedna z perełek, jeśli chodzi o neurologię w naszym kraju. Nie dość, że szpital mocno zdewastowany, to jeszcze został de facto zmuszony przez czynnik polityczny, żeby podpisać umowę z Tadeuszem Rydzykiem na kształcenie lekarzy - mówił wiceminister Tomczyk w TVN24.

Rozmowy z uczelnią o. Rydzyka

O co chodzi? Już w kwietniu głośno było o rozmowach z Akademią Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu i szpitalami w Bydgoszczy i w Toruniu na temat ewentualnej współpracy przy tworzeniu w szkole wyższej o. Rydzyka kierunku lekarskiego. Wtedy pojawiły się informacje pochodzące z MON o tym, iż AKSiM zgłosiła się w sprawie współpracy, między innymi do 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką.

Co na ten temat mają do powiedzenia obecnie władze szpitala wojskowego? Próbowaliśmy skontaktować się bezpośrednio z pełniącym obowiązki komendanta, Sławomirem Wawrzyniakiem, dotychczasowym szefem oddziału neurologii. - W tej sprawie wypowiada się wyłącznie Centrum Operacyjne Ministerstwa Obrony Narodowej - to odpowiedź z sekretariatu komendanta szpitala.

Z pytaniem o powody zmian przeprowadzonych na stanowisku komendanta, okoliczności jego odwołania i sprawę umowy z AKSiM zwróciliśmy się zatem do CO MON. czekamy na odpowiedź. Z kolei z informacji przedstawionych przez wyborcza.pl, wynika, że "komendant został zwolniony z zawodowej służby wojskowej wskutek ustalenia przez wojskową komisję lekarską niezdolności do zawodowej służby wojskowej".

Audyt MON w Bydgoszczy

Poprzednio w sprawach dotyczących uruchamianego kierunku lekarskiego na AKSiM i odnośnie poszukiwań przez uczelnię bazy szpitalnej dla prowadzenia tego kształcenia wypowiadała się dr Dorota Żuchowska, dziekan wydziału Nauk Społecznych i Komunikacji Multimedialnej w toruńskiej uczelni. Wczoraj nie była dostępna. Czekamy zatem również na odpowiedź z AKSiM.

Na pewno za to wiadomo, że MON zleciło przeprowadzenie audytu w 10. Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Bydgoszczy. Warto też przypomnieć, że w fazie tworzenia jest też nowa rada społeczna kliniki. W styczniu z funkcji jej przewodniczącego odwołany został Łukasz Schreiber, poseł Prawa i Sprawiedliwości i były sekretarz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w rządzie Mateusza Morawieckiego. Była to decyzja nowego wojewody kujawsko-pomorskiego, Michała Sztybla.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Trzęsienie ziemi w 10. Szpitalu Wojskowym w Bydgoszczy. Komendant odwołany, wiceszef MON komentuje - Gazeta Pomorska