
Rośliny doniczkowe pomagają oczyścić powietrze z toksyn w domu. Nie wszystkie jednak nadają się do hodowania z zamknięciu
Praktycznie wszystkie rośliny to naturalne filtry - stąd w domu, w którym jest sporo zieleni, powietrze jest zdrowsze i czystsze. Jeśli mieszkasz przy ruchliwej ulicy lub w miejscu, gdzie jest dużo kominów i w związku z tym w Twojej okolicy często jest zanieczyszczone powietrze, zdecydowanie warto postawić na parapetach rośliny, które zneutralizują część toksyn - a te trafiają do powietrza, którym oddychamy nie tylko za sprawą smogu czy szkodliwych dymów z papierosów i palenisk. Nie każdy wie, ale toksyny do powietrza przedostają się również z farb ściennych i lakierów podłogowych, środków czystości, a nawet codziennej odzieży!
Są jednak rośliny, których hodowanie w domu może przynieść więcej złego niż dobrego. Oto siedem silnie toksycznych roślin, które nie powinny być hodowane w domu, szczególnie, jeśli są w nim dzieci i zwierzęta. Zobacz zdjęcia i informacje ►

Skrzydłokwiat
Chociaż piękne, to skrzydłokwiaty powinny zdobić przestrzenie w okolicy domu, a nie pokój lub - co gorsza - sypialnię. Alkaloidy, które zawarte są w tej roślinie oraz szczawiany wapnia podrażniają błony śluzowe, skórę, a w przypadku spożycia mogą spowodować nieżyt pokarmowy, reakcję alergiczną, w tym obrzęk górnych dróg oddechowych i trudności z oddychaniem.
► Do skrzydłokwiatów zaliczamy te kwiaty i rośliny: dracenę, fikusa, oleandry, alokazje oraz kaladium i scindapsus.
Więcej o toksycznych dla człowieka i zwierząt roślinach ►

Difenbachia
Kolejną rośliną, której nie powinno się hodować w domu jest difenbachia. Ta roślina zawiera trujący dla człowieka i zwierząt sok, który podrażnia skórę i powoduje jej zapalenia. W przypadku spożycia mogą wystąpić takie objawy, jak wymioty, biegunka, zaburzenia pracy serca, a nawet paraliż. Ponadto ta roślina działa drażniąco na błony śluzowe i oczy, powodując bóle i skurcze powiek. Takie objawy wywołają również filodendron i anturium. Spożycie soku z difenbachii powoduje silne podrażnienie śluzówki, co przez wiele dni uniemożliwia mówienie.
► Czy wiesz, że... soki difenbachii działają antykoncepcyjnie - w czasie 2 wojny światowej Niemcy prowadzili na więźniach obozów koncentracyjnych eksperymenty badające wpływ sterylizacyjny difenbachii na ludzi.
Więcej o toksycznych dla człowieka i zwierząt roślinach ►

Amarylis (na zdj. amarylis nadobny)
Amarylis (to grupa roślin amarylkowatych, do których zaliczamy tulipany, hipeastrum, kiwie i narcyzy). Chociaż kolorowe z pewnością ozdobne, te rośliny mają silnie trujące cebule, które w po uszkodzeniu i przedostaniu się do przewodu pokarmowego powodują oparzenia błon śluzowych, duszności i dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Więcej o toksycznych dla człowieka i zwierząt roślinach ►