Triathloniści z przewodnikami walczyli o medale MP [ZDJĘCIA]

Triathloniści m.in. KSN Łuczniczka Bydgoszcz, którzy pokonali swoje słabości i walczyli w mistrzostwach Polski 2019 niewidomych i słabowidzących. Fot. Nadesłane/Georgina Myler
4. mistrzostwa Polski w triathlonie niewidomych i słabowidzących towarzyszyły głównej imprezie, czyli 5. edycji Enea Bydgoszcz Triathlon. Tu też nie brakowało emocji. Jeden ze zwycięzców, Kacper Jażdżewski, wystartuje 19-21 lipca w World Para Athletics Grand Prix na stadionie Zawiszy.

Niewidomi i słabowidzący startowali drugiego dnia imprezy (niedziela) na dystansie super krótkim 1/8, czyli mieli do pokonania 475 m w wodzie, 21 km rowerem i 5,2 km biegiem.

Na starcie stanęło 15 tandemów (zawodnicy i przewodnicy), z czego rywalizację ukończyło 13 duetów (dwie miały kłopoty sprzętowe i nie podołały na trasie). Zawodnicy rywalizowali w trzech klasyfikacjach.

Na dziewięć medali, które czekały na mecie, aż sześć zdobyli zawodnicy klubu KSN Łuczniczka Bydgoszcz.

Podium MP seniorów open:

1. Łukasz Wietecki z pilotem Tomaszem Domagałą (Razem Poznań) - 57.43... ogólnie 3. miejsce, zbierają punkty do kwalifikacji na paraolimpiadę w Tokio;

2. Kacper Jażdżewski (junior) z pilotem Radosławem Tecławem (KSN Łuczniczka) - 1:05.01;

3. Piotr Szymczak z pilotem Jakubem Stefankiewiczem (Omega Łódź) - 1:09.46; to ubiegłoroczni zwycięzcy.

Podium MP seniorek open:

1. Justyna Kiryła z pilotką Aleksandrą Tecław (Hetman Lublin) - 1:15.13;

2. Angelika Biedrzycka z pilotką Izabelą Krwaczyk (KSN Łuczniczka) - 1:15,37;

3. Oliwia Hewelt z pilotką Sylwią Hewelt (KSN Łuczniczka) - 1:58:01; z 14-letnią zawodniczką startowała mama.

Podium MP juniorów i juniorek (open):

1. Kacper Jażdżewski, 2. Mateusz Olendryński z pilotem Tomaszem Gorgolem (KSN Łuczniczka) - 1:23.31; 3. Oliwia Hewelt.

Warto dodać, że niedowidzący junior Kacper Jażdżewski 19-21 lipca w trakcie World Para Athletics Grand Prix na Zawiszy, które są jednocześnie MP seniorów w l.a., wystartuje na 800 i 1500 metrów.

Warto też zwrócić uwagę na udział Krzysztofa Badowskiego, dyr. KSN Łuczniczka, który rok temu podczas ceremonii medalowej uległ poważnemu wypadkowi (upadek i uraz głowy), ale po leczeniu i rehabilitacji przełamał się i wrócił na trasę triathlonu.

Współorganizatorem MP w triathlonie niewidomych i słabowidzących były bydgoskie KSN Łuczniczka i Oculus. A nad sprawnym przebiegiem czuwali m.in. Georgina Myler i były paraolimpijczyk Tomasz Chmurzyński.