Stanowczy sprzeciw traspłciowej pływaczki
Jakiś czas temu World Aquatics czyli Międzynarodowa Organizacja Pływacka wprowadziła zakaz odnoszący się do rywalizacji biologicznych mężczyzn z kobietami podczas kwalifikacji do igrzysk olimpijskich w Paryżu.
Takiej decyzji sprzeciwia się transpłciowa pływaczka Lia Thomas. Jak podaje brytyjska gazeta ,,Daily Mail'' nie zamierza tak zostawiać tej sprawy. Tym samym zwróciła się do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu, który ma możliwość zmienić obowiązujące reguły.
W 2022 roku organ zarządzający sportem zmienił swoje przepisy. To właśnie od tamtego momentu Thomas nie może uczestniczyć w zawodach.
Jednak są warunki umożliwiające współzawodnictwo. Występuje tylko wtedy, kiedy transformacja przekroczyła dwunasty rok życia. Drugą przyczyną jest udowodnienie stałego zmieniania poziomu testosteronu.
Według The Times, Thomas rozpoczął sprawę w Trybunale Arbitrażowym we wrześniu ubiegłego roku w celu obalenia zakazu.
World Aquatics podobno złożyło wniosek o odrzucenie sprawy w szwajcarskim trybunale, ponieważ Thomas nie poddał się zasadom i jurysdykcji USA Swimming.
Sprawiedliwe podejście według World Aquatics
W opinii organu zarządzającego tylko członkowie federacji krajowych podlegają i mogą kwestionować zasady.
Międzynarodowa Organizacja Pływacka podkreślił również, że jego polityka reprezentuje "sprawiedliwe podejście" do ochrony sportu kobiet.
– Polityka w zakresie integracji płci, przyjęta przez World Aquatics w czerwcu 2022 r., została rygorystycznie opracowana na podstawie porad wiodących ekspertów medycznych i prawnych oraz po dokładnych konsultacjach ze sportowcami
– powiedział The Times dyrektor World Aquatics Brent Nowicki.
Są również zdeterminowani, aby chronić równą rywalizację wśród kobiet.
Jeśli Thomas marzy o walce o bilet do Paryża po pierwsze musi wnieść sprawę do Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu, po czym doprowadzić do uchylenia zakazu przed upływem terminu. Amerykańskie zmagania odbędą się 4 czerwca.
Thomas została pierwszą transpłciową mistrzynią NCAA w historii Dywizji I. Reprezentująca Uniwersytet Pensylwanii zdobyła złoty medal na 500 m stylem dowolnym
Wywalczyła również srebrne medale.
Wcześniej pływała w męskiej drużynie Pensylwanii przez trzy sezony przed rozpoczęciem hormonalnej terapii zastępczej wiosną 2019 roku.
Thomas pływała w męskiej drużynie Pensylwanii przez trzy sezony przed rozpoczęciem hormonalnej terapii zastępczej wiosną 2019 roku.
– Przejście w celu uzyskania przewagi nie jest czymś, co wpływa na nasze decyzje
– powiedziała.
– Nie potrzebuję niczyjego pozwolenia na bycie sobą
– powiedziała.
