Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Torunianie najchętniej pracują w... Bydgoszczy. A gdzie bydgoszczanie?

Sławimir Bobbe
Niemal 30 tysięcy osób co dzień przyjeżdża do Bydgoszczy za pracą. Bydgoszczanie, jeśli wyjeżdżają - to raczej do Warszawy.

[break]
Do jakich miast wojewódzkich najczęściej wyjeżdżają Polacy po pracę? - takie pytanie zadali sobie analitycy z serwisu Mojapolis.pl. Odpowiedź na nie zajęła trochę czasu, ale rezultaty badań są zaskakujące.
Okazuje się, że bydgoszczanie, jeśli dojeżdżają do pracy, to najczęściej do stolicy. Ale już mieszkańcy Torunia wybierają „zarobkową emigrację” w naszym mieście. Co więcej, do Torunia do pracy dojeżdżają mieszkańcy najbliższych toruńskich gmin. Z tych położnych dalej na wschód i południe, wolą dojeżdżać już do naszego miasta.

Stolica zasysa

- Okazuje się, że cele dojazdów do pracy w poszczególnych miejscach w Polsce niemal idealnie pokrywają się z granicą województw, tzn. mieszkańcy Pomorza jeżdżą najczęściej do pracy do Gdańska, zachodniopomorskiego do Szczecina, podlaskiego do Białegostoku, itd. - piszą autorzy raportu Agata Miazga i Piotr Teisseyre. - Mieszkańcy miast wojewódzkich najczęściej jeżdżą do Warszawy. Wyjątek stanowi Gorzów Wielkopolski (większość osób dojeżdża do pracy w Zielonej Górze) oraz Toruń (tu przeważają wyjazdy do Bydgoszczy). Co ciekawe, z Warszawy najczęściej dojeżdża się do Gdańska. Przedstawione dane świadczą o tym, że w skali wszystkich województw na rynku pracy silną pozycję zachowują ich stolice. To działające tam instytucje, urzędy i firmy przyciągają do pracy osoby z mniejszych miast i obszarów wiejskich.
Z danych dostarczonych m.in. przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że co dzień do i z Bydgoszczy, bo w tym mieście pracuje, dojeżdża niemal 30 tysięcy osób.

Ćwiartka regionu

Równie ciekawe dane przedstawili analitycy z Powiatowego Urzędu Pracy w Bydgoszczy. Wynika z nich, że w okresie od stycznia do maja tego roku zgłoszono do urzędów pracy w całym województwie 40677 ofert zatrudnienia. Prawie jedna czwarta przypadła na Bydgoszcz, co oznacza, że Bydgoszcz to 25 procent całego wojewódzkiego rynku pracy. Drugie miejsce jest jednak sensacyjne, bowiem ponad 3300 ofert zatrudnienia pochodziło z Inowrocławia, a miasto Toruń znalazło się na trzecim miejscu zestawienia (z ok. 3300 ofert pracy).
Najniższe bezrobocie (stan na 31 maj 2015) notowane jest w Bydgoszczy (6,6 proc.) i Toruniu (7,8 proc.). W Polsce bezrobocie wynosi 10,8 proc. W naszym regionie poniżej tego wskaźnika mieści się jeszcze tylko powiat bydgoski ze stopą bezrobocia na poziomie 10,4 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty