
Szczątki ofiar nazistowskich zbrodni w Dolinie Śmierci w Chojnicach
Z trzech jam grobowych w Dolinie Śmierci w Chojnicach wydobyto prawie tonę ludzkich kości i ich fragmentów. Mogły one pochodzić od kilkuset osób. Największa jama miała powierzchnię 9 metrów kwadratowych. Dwa pozostałe groby były płytsze i mniejsze – miały ok. 2 metrów kwadratowych. Oprócz szczątków ludzkich, znajdowały się w nich artefakty. Archeologom udało się odkryć m.in.: obrączki, pierścionki, sygnety, medaliki z Matką Boską, krzyżyki, srebrne zegarki, fragmenty obuwia, guziki, sztuczne zęby. Dotychczas odnaleziono 4 250 artefaktów lub ich elementów, które należały do ofiar zbrodni nazistowskiej.

Pozostałości gockiej osady z IV wieku naszej ery znaleziono na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego. - Stała się rzecz niesamowita! To fenomen w skali kraju! - tak podczas konferencji znalezisko skomentował prof. Andrzej Kokowski, wybitny polski archeolog.

Skarb z Zawichostu-Trójcy
W marcu 2021 r. w Zawichoście - Trójcy w powiecie sandomierskim członkowie Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „Szansa” znaleźli prawie 2000 monet z 2 połowy XII wieku. Okazało się, że są to denary Władysława Wygnańca i Bolesława Kędzierzawego. Najprawdopodobniej, skarb został zakopany między rokiem 1170 a 1179.

Centrum produkcji garncarskiej we Wrzępii
Na terenie Wrzępi w gminie Szczurowa znaleziono pozostałości potężnego centrum produkcji garncarskiej z pierwszych wieków naszej ery. To m.in.: pozostałości pieców garncarskich oraz fragmenty naczyń.