https://expressbydgoski.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

To nie bełkot, to język bliźniąt

Tadeusz Oszubski
Ścisłe związki natury genetycznej i duchowej sprawiają, że bliźnięta jednojajowe myślą podobnie, podobnie też odczuwają. Niektóre pary tworzą własny język. Zdarza się, że takie bliźnięta trwale odgradzają się od świata.

Ścisłe związki natury genetycznej i duchowej sprawiają, że bliźnięta jednojajowe myślą podobnie, podobnie też odczuwają. Niektóre pary tworzą własny język. Zdarza się, że takie bliźnięta trwale odgradzają się od świata.

<!** Image 2 align=right alt="180" >Na początku marca tego roku brytyjscy naukowcy opublikowali dane na temat niezwykłego przypadku braci Ryan. Liczące obecnie 4 lata bliźnięta z brytyjskiego hrabstwa West Yorkshire mówią wyłączniew języku, który same wymyśliły.

Luke i Jack Ryan rozmawiają ze sobą w specyficznym języku, którego nawet ich rodzice nie potrafią rozszyfrować, o ile słowa akurat nie przypominają fonetycznie innych, znanych wyrazów.

Rzadko sie odzywały

Nauka odnotowała już tego rodzaju przypadki. Dotyczyło to June i Jenifer Gibson z Haverforwest, także Brytyjek. Ukończywszy 10 lat, dziewczynki nadal wykazywały małe zainteresowanie otoczeniem. Do innych dzieci oraz do dorosłych bliźniaczki odzywały się niezwykle rzadko, używały w sumie zaledwie kilkudziesięciu słów. Siostry Gibson uchodziły więc za opóźnione umysłowo.

Otoczenie utwierdzane było w tym przekonaniu dodatkowo faktem, że bliźniaczki często coś do siebie bełkotały - wydawały dźwięki, których znaczenia nawet rodzice June i Jennifer nie byliw stanie zrozumieć.

Dopiero po latach, gdy dziewczynkami zajęli się specjaliści, między innymi, dr James Lawson, ustalono, że siostry Gibson wypracowały własny, może nie tyle język, co dialekt. Kontaktując się ze sobą, bliźniaczki bardzo szybko wymawiały zniekształcone słowa - posługiwały się językiem angielskim.

Z jednej strony takie zachowanie dziewczynek było typowe dla rozwoju dzieci, które wzbogacają swoje słownictwo popełniając zarazem liczne błędy w wymowie. Z drugiej strony, w typowej relacji dziecka z otoczeniem jego rodzice i nauczyciele dokonują korekt. Bliźniaczki zaś okazały się samowystarczalne.

Inny, zbadany przez naukowców przypadek odizolowania się bliźniąt od świata, dotyczy Amerykanów Jefreya i Christophera Gardwellów z Midland w Minnesocie. Bracia Gardwellowie wytworzyli własny język, składający się ze słów zrozumiałych tylko dla nich. A że z innymi osobami ze swego otoczenia nie potrafili komunikować się tak precyzyjnie jak między sobą, Jefrey i Christopher tę resztę świata odrzucili. To skrajny przypadek- Gardwellowie przestali się kontaktować z innymi ludźmi.

Tak ścisła relacja, jak między siostrami Gibson i braćmi Gardwell może prowadzić do dramatycznych skutków. Za przykład może tu służyć zdarzenie, do którego doszło w USA w kwietniu 1962 roku. Wtedy to do szpitala psychiatrycznego w Morganton w Północnej Karolinie przywieziono dwie kobiety w wieku 32 lat. Były to bliźniaczki jednojajowe. Kobiety, według rozpoznania lekarskiego, cierpiały na schizofrenię.

Siostry umieszczono w oddzielnych pomieszczeniach, co miało ułatwić terapię. Jednak leczenie nie trwało długo. Następnego dnia, wczesnym rankiem, znaleziono obie kobiety martwe. Sekcja zwłok niczego nie wykazała. Ustalono tylko tyle, że przyczyna obu zgonów jest nieznana. Tylko jedno nie ulegało wątpliwości - siostry po raz pierwszy w życiu zostały rozdzielone.

Bliźnięta, wedle prastarej wiedzy ezoterycznej, symbolizują równowagę i harmonię, ale też sprzeczność wewnętrzną, dwuznaczność. Jako istoty symetryczne demonstrować mają ingerencję sił nadnaturalnych, boskich lub demonicznych w życie zwykłych śmiertelników. Tak mówi tradycja. Nauka zaś zakłada, że niektóre pary jednojajowe stają się w dzieciństwie samowystarczalne, a potem trwale odgradzają się od świata.

Większość z tego wyrasta

Tak jest z Lukem i Jackiem Ryanami. Zgodnie z sugestią lekarzy, chłopcy zaczęli chodzić do przedszkola i regularnie uczestnicząw zajęciach z terapeutą mowy. Mimo to ich komunikacja z otoczeniem nie ulega poprawie.

Zdaniem ekspertów, wiele bliźniąt rozwija w młodym wieku własny unikalny język, jednak większość z nich wyrasta z tegow bardzo krótkim czasie. Znane są jednak przykłady z wielu krajów, że choć bliźnięta pozornie nawiązują kontakt z otoczeniem, to nie potrafią jasno artykułować swych racji. Dzieje się tak gdyż rozumieją siebie nawzajem, ale innych już nie.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski