"Bohemian Rhapsody" to utwór pochodzący z albumu "A Night at the Opera" (1975) i uznawany jest za magnum opus grupy oraz przełomowy moment w jej karierze. Utrzymany jest w stylu rock opery i charakteryzuje się nowatorską i niespotykaną w muzyce pop formą muzyczną, łącząc w sobie trzy całkowicie różniące się fragmenty: a cappella i ballada operowa oraz elementy hard rocka. Mimo tego, utwór znalazł się na singlu i okazał się ogromnym sukcesem komercyjnym, stając się punktem zwrotnym w karierze zespołu.
"Bohemian Rhapsody" coverowany jest przez wielu muzyków profesjonalnych, jak i amatorów. Od jakiegoś czasu hitem internetu jest filmik, na którym widać, jak utwór odśpiewywany i odgrywany jest na pianinie przez niedowidzącego 6-latka. Chłopiec ma niesamowity talent. Nagranie opublikowali jego rodzice.
Zobacz "Bohemian Rhapsody w wykonaniu 6-latka!:
Bohemian Rhapsody – ballada rockowa brytyjskiego zespołu Queen, autorstwa Freddiego Mercury’ego, która często wymieniana jest jako najlepszy utwór w historii muzyki popularnej.
"Bohemian Rhapsody" został nagrany z pomocą producenta Roya Thomasa Bakera w 3 tygodnie. Nagrania rozpoczęto w Rockfield Studio 1 w pobliżu Monmouth 24 sierpnia 1975 po trzech tygodniach prób w Herefordshire. Podczas prac nad utworem korzystano także ze studiów Roundhouse, SARM (East), Scorpion i Wessex. Koordynatorem całego przedsięwzięcia był Mercury, który według pozostałych członków grupy z góry wiedział, jak utwór ma wyglądać. Brian May, Mercury i Roger Taylor śpiewali swoje partie wokalne przez kilka dni po 12 godzin dziennie, uzyskując 200 osobnych ścieżek. „Bohemian Rhapsody” po ukończeniu produkcji był najdroższym i jednym z najbardziej złożonych utworów w historii muzyki popularnej.
Kiedy Freddie Mercury chciał wydać singel w 1975, wytwórnia płytowa sugerowała, że "Bohemian Rhapsody", trwający 5 minut i 55 sekund jest zbyt długi, by móc zostać hitem.
"Bohemian Rhapsody" - o czym jest ten utwór?
naczenie tekstu autorstwa Freddiego Mercury’ego było obiektem wielu spekulacji i teorii.
Niektórzy interpretują słowa piosenki w kontekście dzieciństwa wokalisty – niektóre fragmenty mogą być odczytane jako nawiązanie do opuszczenia rodzinnego kraju, jako że rodzina Mercury’ego w roku 1964 z powodu wojny domowej wyemigrowała z Zanzibaru.
Według innych wersji jest to opowieść o samobójcy ściganym przez demony albo przedstawienie zdarzeń poprzedzających egzekucję - prawdopodobnym źródłem inspiracji byłaby powieść Alberta Camus Obcy.
Mercury zapytany w wywiadzie przez Kenny’ego Everetta o sens utworu stwierdził, że tekst jest niczym więcej niż przypadkowym zbiorem słów, które się rymują. W odróżnieniu od pozostałych członków zespołu, którzy często mówili w wywiadach o ich inspiracjach, Mercury nie lubił opowiadać o swojej twórczości i wolał, żeby odbiorcy interpretowali ją sami.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
- Czy asteroida Bennu zagraża bezpieczeństwu Ziemi? [informacje NASA]
- Asteroida Apophis może uderzyć w Ziemię?
- Mężczyzna z białego busa porywa dzieci? To nie jest prawda!
- Ciemny motyw Messenger i Facebook - jak włączyć?
- Trzynastka dla emerytów. PiS zapowiedział nowe świadczenia
- Europosłowie zdecydowali: Koniec ze zmianą czasu!
Bohemian Rhapsody - song o odkupieniu
Członkowie zespołu w licznych wywiadach zazwyczaj unikali podawania jasnych interpretacji tekstu. Jednak gdy w 2000 roku zespół Queen wydawał w Iranie (skąd pochodzili przodkowie Mercury’ego) kasetę ze swoimi największymi przebojami (Greatest Hits), do albumu dołączono książkę z tłumaczeniem wszystkich tekstów na język perski i objaśnieniami ich znaczenia. Zespół Queen wyjaśnił tam, że „Bohemian Rapsody” mówi o młodym chłopcu, który przypadkowo dokonał zabójstwa, a następnie – podobnie jak Faust – sprzedał duszę Diabłu. W noc przed egzekucją wzywa po arabsku Boga (Bismallah) i z pomocą aniołów z powrotem odzyskuje duszę z rąk Szatana (Belzebub).
CIEKAWOSTKA: W jednym z wywiadów Slash, gitarzysta Guns N’ Roses, powiedział, że utwór skłonił go do zostania muzykiem. Podobnie wypowiedział się Joe Elliott z Def Leppard, który gdy po raz pierwszy usłyszał „Bohemian Rhapsody” pracując w fabryce w Sheffield i postanowił wtedy zostać gwiazdą rocka.
Bohemian Rhapsody - pieśń, która nie traci na popularności
- W 2004 roku „Bohemian Rhapsody” był drugim najczęściej granym utworem w brytyjskich stacjach radiowych (po „A Whiter Shade of Pale” grupy Procol Harum.
- W 2004 utwór został sklasyfikowany na 163. miejscu listy 500 utworów wszech czasów magazynu Rolling Stone.
- Na liście Billboard utwór gościł trzy razy - w trzech różnych dekadach.
- „Bohemian Rhapsody” to jedyny singel, który dwukrotnie osiągnął status UK Christmas Number 1.
- "Bohemian Rhapsody" to jedyny singel sprzedany w liczbie ponad miliona egzemplarzy w dwóch różnych momentach.
- W 2000 utwór zajął drugie miejsce za „Imagine” Johna Lennona w plebiscycie The 100 Best Number 1s brytyjskiego kanału 4 TV.
