https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tłumy na Torbydzie! Bydgoszcz ma sztuczne lodowisko [Kalendarium bydgoskie]

Krzysztof Błażejewski
arch. Express Bydgoski
Zobacz, co ważnego i ciekawego wydarzyło się 19 grudnia w Bydgoszczy. [BYDGOSZCZ, KALENDARIUM, 19 GRUDNIA]

19 grudnia 1879 roku w budynku po klasztorze jezuitów przy ul. Jezuickiej uroczyście oddano do użytku ratusz miejski. Symboliczne klucze przyjął nadburmistrz Walter Buchmann. Władze miasta rozpoczęły przeprowadzkę z hotelu Lengninga przy ulicy Długiej (później „Ratuszowy”).

19 grudnia 1956 roku rozpoczęła się trzydniowa, pierwsza po zwolnieniu z internowania wizyta w Bydgoszczy kardynała Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski. W jej trakcie prymas odwiedził szereg bydgoskich parafii, wygłosił też kazanie dla młodzieży w bazylice na Bielawkach.

19 grudnia 1959 roku sześć tysięcy widzów przybyło na pierwszy mecz hokejowy rozgrywany na otwarcie bydgoskiego sztucznego lodowiska, Torbydu. Miejscowa Polonia z trójką braci Warwick (reprezentantów Kanady kończących już swoją karierę) w składzie w towarzyskim meczu uległa Górnikowi Katowice 3:9.

19 grudnia 1962 roku na zaproszenie Prezydium Miejskiej Rady Narodowej do Bydgoszczy przybyła z wizytą delegacja załogi m/s „Bydgoszcz” z kapitanem żeglugi wielkiej Ratajczakiem na czele. Delegacja odwiedziła m.in. szkołę nr 41 i placówkę dla niewidomych, spotkała się także z harcerzami.

19 grudnia 1963 roku ogłoszono rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu na pomnik Walki i Męczeństwa na Starym Rynku, na który zgłoszono 109 prac. Główną nagrodę przyznano projektowi warszawskiego rzeźbiarza, Wacława Kowalika – 23-metrowej kolumnie z Nike na szczycie. Projekt ten nigdy nie został zrealizowany.

>> Najnowsze i najciekawsze informacje z Bydgoszczy i regionu: www.expressbydgoski.pl

19 grudnia 1970 roku na Starym Rynku nielegalny wiec solidarności ze strajkującymi robotnikami ze Stoczni Gdańskiej zgromadził ok. 500 osób, głównie młodzieży. Demonstracja została szybko rozpędzona przez oddziały ZOMO.

19 grudnia 1973 roku podczas pierwszego posiedzenia nowo wybranej Miejskiej Rady Narodowej przewodniczącym rady został wybrany Franciszek Kiermasz, I sekretarz Komitetu Miejskiego PZPR, a prezydentem miasta Wincenty Domisz.

19 grudnia 1978 roku na Bartodziejach otwarto największy osiedlowy dom kultury w Bydgoszczy, „Bartosz”, który był klubem Spółdzielni Mieszkaniowej „Zjednoczeni”. „Bartosz” posiadał salę widowiskową, trzy garderoby dla występujących artystów, pracownie dla kół zainteresowań oraz zaplecze administracyjne z kuchnią i barem.

19 grudnia 1982 roku nad Bydgoszczą przeszła wichura o rzadko spotykanej sile. Wiatr spowodował spustoszenie w sieci energetycznej, połamał kilkadziesiąt drzew i drewnianych słupów, które, przewracając się, uszkodziły trakcję tramwajową. Z mieszkań wypadały szyby, z dachów spadały dachówki, wiatr pourywał też... klapy bagażników w popularnych wówczas „maluchach”.

19 grudnia 1997 roku w kancelarii Rady Ministrów nominację na wojewodę bydgoskiego odebrał Krzysztof Sidorkiewicz. Ze stanowiska odszedł 13 marca 1998 roku, kiedy okazało się, że był autorem kłamstwa lustracyjnego.

19 grudnia 2015 roku na Starym Rynku odbyła się pierwsza manifestacja zorganizowana przez Komitet Obrony Demokracji w obronie konstytucji i demokracji w Polsce.

zobacz także przegląd najciekawszych wydarzeń z Polski (źródło TVN/X-News):

Polub nas na Facebooku

zobacz również galerię plakatów z epoki PRL:

W epoce PRL-u propagandyści tworzyli plakaty skierowane do różnych grup społecznych i zawodowych, które miały zdopingować ich do bardziej wytężonej pracy, większego zaangażowania w działania na rzecz partii i kraju. Dziś uśmiechamy się, widząc hasła i plakaty z tamtych czasów. Zobaczcie 'dzieła', które dla Was wybraliśmy ►►► Na tym zdjęciu widać tablicę informacyjną, która swoim absurdalnym wezwaniem „Po skończonej pracy załóż majtki" przywołuje klimat plakatów propagandowych PRL-u, wywieszanych w zakładach pracy, i zachęca do właściwego zachowania po fajrancie. Jest to współczesna parafraza prawdziwego hasła „Po skończonej pracy wyłącz urządzenie elektryczne" (tablica z tym hasłem jest na kolejnej planszy galerii).Czy na meblach z czasów PRL można zarobić? (źródło TVN/X-News):<script class="XlinkEmbedScript" data-width="640" data-height="360" data-url="//get.x-link.pl/b077b555-e1bd-97d6-a087-170a9c99d2cb,c491b2db-f178-81e8-5a8f-37764f83cc65,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1"></script>

Plakaty z przeszłości, czyli nieco propagandy i haseł z tamt...

przegląd najciekawszych wydarzeń z Polski (źródło TVN/X-News):

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

w
wybe
W 2017r. nowe lodowisko koło Łuczniczki miało być gotowe w listopadzie. Ale się nie wyrobili nawet na Święta i będzie w styczniu 2018. Bez tłumów, bo trybuny mają zaledwie 300 miejsc. To ma być postęp ?
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski