Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tłum wiernych na święceniu pokarmów w Parafii Prawosławnej św. Mikołaja Cudotwórcy w Bydgoszczy [zdjęcia]

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
W sobotni poranek przed bydgoską cerkwią odbyło się święcenie koszyczków wielkanocnych. W tym roku wziął w nim udział tłum wiernych, mieszkańców Bydgoszczy i sąsiednich miejscowości.
W sobotni poranek przed bydgoską cerkwią odbyło się święcenie koszyczków wielkanocnych. W tym roku wziął w nim udział tłum wiernych, mieszkańców Bydgoszczy i sąsiednich miejscowości. Arkadiusz Wojtasiewicz
W sobotni poranek przed bydgoską cerkwią odbyło się święcenie koszyczków wielkanocnych. W tym roku wziął w nim udział tłum wiernych, mieszkańców Bydgoszczy i sąsiednich miejscowości.

Zobacz wideo: Ukrainki posprzątały ogród zoologiczny w Bydgoszczy

od 16 lat

Ze względu na wojnę w Ukrainie do regionu przybyło tysiące uchodźców. Wielu z nich pomocy duchowej szuka w kościele. Proboszcz parafii św. Mikołaja Cudotwórcy w Bydgoszczy przed świętami codziennie otrzymywał wiele telefonów z prośbą o przyjazd na święcenie pokarmów do sąsiednich miejscowości.

Dotarcie do wszystkich nie było możliwe, ale ksiądz zapraszał wiernych do cerkwi przy Nowym Rynku. Na zaproszenie odpowiedziało wiele osób – część dotarła tu zorganizowanym wcześniej transportem autokarowym.

Prawosławni przywiązują dużą wagę do święconki. W dużych, bogato zdobionych koszach zawsze znajdują się jajka, chleb, kiełbasa i wypiekana pascha, która przypomina drożdżową babkę. W kościele prawosławnym nie ma zwyczaju święcenia baranków czy zajączków. Dodatkowym wyposażeniem koszyczka jest z kolei świeca.

Tegoroczne święta prawosławne szczególnie przeżywają Ukraińcy, którzy musieli uciekać przed wojną do Polski. Uchodźcy uczestnicząc w tradycyjnych świątecznych nabożeństwach mają okazję połączyć się z bliskimi pozostałymi w kraju.

– Oni potrzebują wsparcia duchowego. Tam zostawili rodzinny, bliskich, cały swój dobytek. Cerkiew w Polsce czy Ukrainie nie różni się niczym – to miejsce, w którym znajdują kawałek swojego domu – tłumaczy ks. proboszcz Marian Radziwon.

W parafii św. Mikołaja Cudotwórcy drugie święcenie pokarmów zaplanowano na godzinę 18. Główne uroczystości paschalne rozpoczynają się przed północą, o godzinie 23:30. Najpierw wierni uczestniczą w procesji, trzykrotnie obchodząc cerkiew. Gdy wracają do środka, rozpoczyna się jutrznia oraz główna liturgia, która może trwać nawet do 5 rano w niedzielę. O 15:00 zaplanowano Nieszpory Paschalne. W poniedziałek o 9:00 odbędzie się z kolei nabożeństwo Boskiej Liturgii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo