W parafii św. Łukasza nie ma i nigdy nie było obowiązkowych, narzuconych przez zarządzającego parafią Księdza Proboszcza Mirosława Pstrągowskiego wpłat na budowę kościoła. Dobrowolne deklaracje budowlane funkcjonują w parafii od 23 lat, czyli od momentu powstania parafii i rozpoczęcia budowy kościoła. Mają one dać konkretną informację o tym, jakimi środkami finansowymi parafia będzie dysponować, aby móc zaplanować wydatki i inwestycje. Jest to kluczowe w tak odpowiedzialnym przedsięwzięciu, jakim jest budowa kościoła.
Dobrowolne deklaracje przekazywane są do parafian wraz z opłatkiem, przed świętami Bożego Narodzenia, z prośbą o wypełnienie ich i złożenie podczas wizyty kolędowej. W lutym, na spotkaniu Parafialnej Rady Duszpasterskiej oraz Parafialnej Rady Ekonomiczno-Budowlanej, Ksiądz Proboszcz przedstawia kwotę, jaką parafianie zadeklarowali na budowę kościoła (...)
Fundusz budowlany jest wyodrębniony z pozostałych środków finansowych parafii. Nie jest tak, jak próbuje sugerować autor artykułu, że nie wykonuje się prac budowlanych, a zagospodarowuje teren z lewej strony kościoła. Autor artykułu usunął z listu Księdza Proboszcza, skierowanego do parafian, słowa informujące, że wykonano to z ofiar składanych podczas spotkań modlitewnych ze świętą Ritą.
Reasumując, Ksiądz Proboszcz nie podejmuje decyzji ekonomicznych, dotyczących funkcjonowania parafii, bez wcześniejszych konsultacji z naszymi radami. Podczas roboczych spotkań, Ksiądz Proboszcz przedstawia stan finansowy parafii, wszystkie przychody i rozchody potwierdzone przelewami czy rachunkami. Po każdym spotkaniu, sekretarz Parafialnej Rady Duszpasterskiej przygotowuje tak zwane „Słowo do parafian”, w którym zawarte są wszystkie informacje i ustalenia, jakie miały miejsce na spotkaniu. (...) Wszystko jest zatem jasne i klarowne.