Emeryci i renciści są zdezorientowani - nie wiedzą, czy mają płacić abonament radiowo-telewizyjny, czy nie.
Wszystko przez zawirowania z pracami nad nowelizacją ustawy o opłatach abonamentowych. Jeszcze niedawno wydawało się, że od lipca emeryci i trwale niezdolni do pracy renciści nie będą musieli już opłacać abonamentu. Potem do grupy zwolnionych dołączono nawet bezrobotnych. Chwilę później jednak mówiono już tylko o emerytach i rencistach, ale tych najbiedniejszych. Tymczasem niedawno prezydent Lech Kaczyński skierował całą ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Tylko nie każdy o tym wie.
<!** reklama>- Jestem emerytką, ale nie mam jeszcze 75 lat, które i tak by mnie zwalniały z podatku. Słyszałam jednak, że nie muszę już płacić. Chciałabym wiedzieć, co mam robić, bo abonament opłacam co pół roku i właśnie wypada mi termin, kiedy mam to zrobić - alarmuje nasza Czytelniczka.
Na pocztach w regionie takie pytania padają co dzień. - Też nie wiemy za bardzo co robić, ale dopóki nie mamy podstaw prawnych, które powiedzą, ze nie mamy pobierać abonamentu, to trzeba płacić. I taką informację przekazujemy mieszkańcom - dowiedzieliśmy się w jednej z bydgoskich placówek pocztowych. - Część emerytów śledzi wydarzenia w Sejmie, ci wiedzą, że na razie zwolnieni z tego obowiązku nie są. Choć pewnie wkrótce jednak będą - mówią pocztowcy.
- Zamieszanie jest potężne - przyznaje Michał Dziewulski, rzecznik Poczty Polskiej, który „pilotuje” sprawy abonamentowe. - Na terenie kraju mamy 50 tzw. kartotek RTV, tam spływa sporo zapytań od ludzi w tej sprawie. Na razie nie wiadomo, jakie będzie ostateczne rozstrzygnięcie, więc nic się nie zmieniło - abonament płacić trzeba.
Rzecznik ma również złe wieści dla tych, którzy z informacyjnego chaosu wysnuli wniosek, że płacić nie muszą. - Jeśli nie zapłacą w terminie, będą naliczane odsetki – zapowiada Michał Dziewulski.
Poczta jednak nie stała z założonymi rękami. - Osoby, które regularnie opłacały abonament, a w lipcu nagle zaprzestały, zostały przez nas powiadomione listownie, że ten obowiązek nadal istnieje - twierdzi rzecznik.
Warto wiedzieć
- Obecnie zwolnieni z płacenia abonamentu RTV są emeryci powyżej 75 roku życia i inwalidzi I grupy.
- Jeśli nowelizacja wejdzie w życie, media publiczne będą musiały z innego źródła pokryć straty, które poniosą, gdy abonament przestanie obowiązywać, szacuje się je na 20 milionów złotych.