Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tegoroczna „Akcja Czysta Wisła” rozpocznie się w bydgoskim Fordonie

Krzysztof Wypijewski
Krzysztof Wypijewski
W ubiegłym roku Dominik Dobrowolski wraz z przyjaciółmi także zawitał do bydgoskiego Fordonu
W ubiegłym roku Dominik Dobrowolski wraz z przyjaciółmi także zawitał do bydgoskiego Fordonu Nadesłane
Dominikowi Dobrowolskiemu po raz pierwszy towarzyszyć będą tysiące wolontariuszy i wolontariuszek. Start w sobotę, 26 sierpnia.

Wszystko zaczęło się 3 lata temu. Wówczas panu Dominikowi wraz z grupką przyjaciół udało się posprzątać 2,5 tys. kilometrów: plaże Bałtyku (Bałtycka Odyseja 2020), góry od Bieszczadów po Sudety (Górska Odyseja 2021) i całą Wisłę (Wiślana Odyseja 2022).

- W tym roku kontynuuję mój zeszłoroczny marsz wzdłuż Wisły, ale już z tysiącami wolontariuszek i wolontariuszy. Każdy zaadoptuje swój kawałek rzeki i ją posprząta, a potem o ten kawałek zacznie dbać non stop. Do Akcji Czysta Wisła zgłosiły się już sołectwa, strażacy z OSP, WOPR, straż rybacka, wędkarze, samorządowcy, organizacje społeczne, przyrodnicy. Oczywiście w Bydgoszczy od wielu lat działam wspólnie z Fundacją Zielone Jutro i jej szefem Marcinem Sikorą – napisał w mailu do naszej redakcji Dominik Dobrowolski.

Chętni do udziału w akcji spotkają się w Bydgoszczy w sobotę, 26 sierpnia o godz. 10.30 przy ul. Nad Wisłą (przy zjeździe do przeprawy promowej). Organizatorzy zapewniają rękawiczki, worki na śmieci oraz odbiór zebranych odpadów. Dla uczestników będą przygotowane drobne eko-upominki.

I tu ważna informacja! Wszystkie grupy chętne do zorganizowania swoich akcji w innym terminie i na innych odcinkach Wisły lub jej dopływach, mogą także uzyskać wsparcie finansowe. Mikrogranty ufunduje bank Credit Agricole. Więcej informacji: Dominik Dobrowolski, [email protected], tel. 697092978.

W tym roku organizatorzy chcą przy okazji edukować uczestników na tematmikroplasików, które zatruwają środowisko i powstają m.in. z rozpadających się odpadów w wodzie. HELCOM alarmuje, że „na 100 metrach każdej plaży można znaleźć średnio od 50 do 300 sztuk odpadów morskich, a 70% z nich to tworzywa sztuczne”. Większość śmieci znajdowanych na plażach to tworzywa sztuczne - w większości jednorazowe przedmioty związane z jedzeniem, piciem, paleniem lub opakowania przemysłowe. 80% zanieczyszczenia Bałtyku to śmieci pochodzące z lądu, spływające rzekami.

5 pomysłów jak walczyć z mikroplastikiem:

1. Zmniejszenie zużycie jednorazowych materiałów z tworzyw.
2. Rezygnacja z napojów w plastikowych opakowaniach.
3. Ograniczenie kupowania ubrań z tworzyw na rzecz ubrań z materiałów naturalnych (mikroplastiki powstają w praniu, uwalniają się z ubrań).
4. Ekonomiczna jazda samochodem, aby przedłużyć żywotność opon (mikroplastiki powstają przy ścieraniu się opon)
5. Wybieranie środków czystości, kremów, past, proszków do prania bez dodatków mikrogranulek z tworzyw (granulki dodawanie są do środków czystości, higieny itp.).

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty