
Pamiętaj! Jeśli znajdujesz się w większej grupie - należy się od siebie oddalić. W trakcie uderzenia pioruna powstaje pajęczyna wyładowań, która dosięgnie większą liczbę przebywających blisko siebie osób. Ta zasada jest również ważna z punktu widzenia udzielania pomocy. Nawet jeśli piorun uderzy w kogoś z grupy, pozostałe osoby będą mogły rozpocząć akcję ratunkową.

Człowiek podczas uderzenia piorunem zostaje poddany działaniu prądu stałego o ogromnym napięciu. Efektem może być asystolia (brak czynności elektrycznej serca, co w zapisie EKG objawia się w postaci linii zbliżonej do linii poziomej). Nadal jest szansa na uratowanie takiej osoby. Zadbaj o jej i swoje bezpieczeństwo, wezwij pomoc, rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.

Te serwisy będą przydatne w czasie występowania burz.
Śledź komunikaty i ostrzeżenia pogodowe. Pierwsza zasada, to nie dać się zaskoczyć burzy - szczególnie, gdy wybieramy się w dalszą wędrówkę.
Dokładną treść ostrzeżeń dla poszczególnych województw i powiatów można sprawdzić na stronie nf.
Informacje o wyładowaniach atmosferycznych znajdziesz również na tej mapie:
https://www.lightningmaps.org/;nf
Dzięki serwisowi blitzortung.org;nf zobaczysz, w jakich regionach Polski występują burze. Jeśli są wyładowania atmosferyczne, zobaczysz je na mapie.