Patrz na etykiety energetyczne!
Przy wyborze sprzętu AGD, często nie dość uważnie przyglądamy się etykietom urządzeń - a te szczegółowo informują, jak prądożerny jest dany sprzęt. Robimy tak, bowiem najczęstszym kryterium zakupu jest cena. Szczególnie w dobie szalejącej inflacji i drożyzny oglądamy każdą złotówkę, którą musimy wydać.
Jednak wybierając swoje nowe urządzenie RTV i AGD powinniśmy patrzeć nie tylko na jego cenę, ale również etykietę energetyczną. Warto bowiem przekalkulować, czy lepiej jest wybrać tańsze urządzenie, ale pobierające więcej prądu, czy może droższe, ale za to takie, które pozwoli nam oszczędzić zużycie energii elektrycznej i płacić niższe rachunki za prąd. Wybór jest indywidualny.
Ile kosztuje używanie sprzętu AGD?
Jak informuje portal rachuneo.pl, zajmujący się m.in. analizą stawek prądu w Polsce, średnia cena 1 kilowatogodziny w Polsce w 2023 roku wynosi ok 1 zł. Stąd do naszych wyliczeń przyjęliśmy taką cenę.
Znając cenę 1 kWh, łatwo policzyć, ile kosztuje używanie danego urządzenia AGD. Sposób przedstawiamy w galerii. Oprócz tego koszty zostały wyliczone na podstawie określonej regularności korzystania z konkretnego urządzenia.
Jaki jest koszt dzienny używania tych urządzeń domowych? Czytaj na slajdach w poniższej galerii. Dowiesz się też, jak policzyć samemu, jak dużo prądu zużywa urządzenie i ile to kosztuje. Sprawdź, ile kosztuje miesięcznie i rocznie używanie sprzętu AGD w domu: