
Nowotwór jelita grubego i jego objawy. Na co trzeba zwrócić uwagę?
W tej galerii piszemy o najczęściej występujących objawach raka jelita grubego. Jeśli zauważysz u siebie niepokojące symptomy - skonsultuj się z lekarzem. On zleci odpowiednie badania, które rozwieją wszelkie wątpliwości. Na co należy zwrócić uwagę?
Oto objawy tego niezwykle często występującego nowotworu. ▶▶

Krew w stolcu - jeden z objawów nowotworu jelita grubego
To jeden z objawów, który może - ale nie musi świadczyć o tym, że rozwija się nowotwór. Należy pamiętać, iż nowotwór jelita grubego to nowotwór występujący w obrębie okrężnicy, zgięcia esiczo-odbytniczego, odbytnicy i odbytu. Różne będą więc jego objawy. Jedno jest pewne. Jeśli podczas wypróżniania pojawia się krew - udaj się do lekarza.
* Warto wiedzieć: Podczas wstępnych badań stosuje się między innymi badanie na obecność krwi utajonej w stolcu. ▶▶

Zaburzenia rytmu wypróżnień
Zmiana rytmu wypróżniania może być objawem nowotworu jelita grubego. Jeśli nie zmieniłeś diety, a obserwujesz zmiany w objętości stolca, zmiany pory wypróżnień - warto iść się przebadać. ▶▶

Zmiany w wyglądzie stolca
Jeśli zaobserwujesz zmiany w wyglądzie stolca, szczególnie występowanie stolca o bardzo wąskiej średnicy - to znak do niepokoju. Ołówkowate stolce mogą być spowodowane zwężeniem odbytnicy w wyniku powstania nowotworu.
Udaj się do lekarza, by wykluczyć najgorszą diagnozę (taki wygląd stolca wcale nie musi świadczyć o nowotworze, mogą go powodować również inne dolegliwości, np. hemoroidy). ▶▶