Album „Kanał Bydgoski. 240 lat historii” jest imponujący. Przygotowany przez muzeum oraz Wydawnictwo „Pejzaż” zachwyca nie tylko poziomem edytorskim, ale przede wszystkim niepublikowanymi jeszcze zdjęciami archiwalnymi.
[break]
- To efekt wielomiesięcznej, benedyktyńskiej pracy - tłumaczy autor, Tomasz Izajasz. - Wielkie ukłony należą się tu pracownikom Archiwum Państwowego, dzięki którym możemy podziwiać fotografie z czasów budowy kanału. Pozostałe zdjęcia pochodzą ze zbiorów prywatnych, czasami wręcz wyszarpywałem od kolekcjonerów pocztówki, przekonując ich coraz wyższymi nominałami i startując do aukcji internetowych. W książce znalazły się też reprodukcje darowizn na rzecz muzeum, założonego przez nieodżałowanego Sebastiana Malinowskiego, którego również wspominamy na kartach albumu powstałego w Roku Kanału Bydgoskiego.
Odkrycie młodzieży
Kustoszowi Izajaszowi zależy na tym, by bydgoszcznie byli ambasadorami tego niezwykłego zabytku techniki. - Bydgoszcz bez kanału nie stałaby się tak dużym miastem. Zawsze na lekcjach muzealnych powtarzam, że jest pojazdem, które ma dwie osie napędowe - kolej i kanał. Myślę, że nasze wydawnictwo jest adresowane nie tylko do starszych, sentymentalnie związanych z przeszłością Bydgoszczy. Widzę w muzeum, że dzieje Kanału Bydgoskiego dla młodzieży są odkryciem.
Tomasz Izajasz nie wyobraża sobie, by do pracy chodzić inną drogą niż wzdłuż kanału. - Kiedyś mieszkałem na Miedzyniu i to dopiero był spacer! Teraz idę z Seminaryjnej, obok najpiękniejszego fragmentu, między IV a V śluzą.
Nasz redakcyjny współpracownik, Marek Chełminiak (którego kapitalne zdjęcia współczesności okolic kanału zostały pięknie w albumie wyeksponowane) uważa, że Tomasz Izajasz, młody człowiek, jest w tej chwili największym znawcą i miłośnikiem Kanału Bydgoskiego. - Moim zdaniem, jest to jak dotąd, najciekawsze dzieło na temat historii tej części miasta - mówi znany fotograf.
Autor dodaje, że wraz z wydawnictwem duży nacisk kładli na popularnonaukowy charakter publikacji, co widać zwłaszcza w przystępnych tekstach.
Książka - dofinansowana przez Urząd Miasta Bydgoszczy i opatrzona wstępem przez Rafała Bruskiego - jest dostępna we wszystkich księgarniach (także sieciowych), ale najtaniej będzie można ją kupić w Bydgoskim Centrum Informacji oraz bezpośrednio w Wydawnictwie Pejzaż.
Spis treści
Książka poświęcona „cudowi techniki XVIII wieku”, wyjątkowemu zabytkowi myśli hydrotechnicznej, ukochanemu dziecku króla pruskiego Fryderyka II (który doprowadził do rozpoczęcia budowy kanału w 1773 roku), składa się w sumie z dziewięciu rozdziałów. Po ośmiu częściach następuje przebogato ilustrowane podsumowanie „Współczesny Bydgoski Węzeł Wodny”. Wcześniej znajdziemy zaś kompendium informacji, m.in. o śluzie trapezowej, Wenecji Bydgoskiej czy Wyspie Młyńskiej.