Talenty z BKW na medal. W nagrodę jadą w świat

Redakcja
Paulina Grzella i Joanna Kocikowska w najbliższy weekend startują w mistrzostwach Polski w Poznaniu Tomasz Czachorowski
Czwórka bez sternika z Joanną Kocikowską i Pauliną Grzellą w składzie z BKW zdobyła srebrny medal mistrzostw Europy juniorów w Trokach.

Trener Grzegorz Jankowski wychował kolejnych utalentowanych reprezentantów kraju. Paulina Grzella i Joanna Kocikowska wspólnie z Barbarą Wojtarowicz i Sarą Bugajską (obie AWF Kraków) zdobyły srebrny medal mistrzostw Europy - 7.02,5. Wygrały Niemki - 6.52,59, a brązowy medal zdobyły Rumunki - 7.04,37. Trenerem kadrowym osady był Grzegorz Jankowski. Był to jedyny medal reprezentacji i jedyny akcent Polaków w finale A. Pozostałe sześć osad zajmowały miejsca w finałach B i C.

Po powrocie nasze medalistki i rodziców witali kwiatami i tortem członkowie zarządu na czele z prezes Krystyną Bleją oraz młodsze koleżanki. Bydgoszczanki na Litwie popłynęły rewelacyjnie. Wygrały zdecydowanie przedbieg - o 3 sekundy wyprzedziły Belgię, a w finale ustąpiły Niemkom. Przez cały dystans prowadziły rywalki, a Polki toczyły wyrównaną walkę o srebro aż do mety z Rumunkami.

- Nasze zawodniczki są uczennicami wioślarskich klas sportowych - mówi Grzegorz Jankowski, trener klubowy i w kadrze. - Ukończyły Gimnazjum nr 23 przy ul. Czackiego, a obecnie kontynuują naukę w XI Liceum Ogólnokształcącym. W kadrze były objęte szkoleniem już od ubiegłego roku. Dopiero jednak po zwycięstwie na wiosnę w regatach w Poznaniu zakwalifikowały się do reprezentacji.

Trener Grzegorz Jankowski chwali zawodniczki, że pomimo młodego wieku (17 lat) w torze wykazują odwagę i pewność siebie.

- Po mistrzostwach Europy w ten weekend zawodniczki wystartują na mistrzostwach Polski juniorów w Poznaniu, a za miesiąc w mistrzostwach świata w Rotterdamie - mówi. - Cała osada jest o rok młodsza od rówieśniczek i jeśli będzie systematycznie pracować za rok ma szansę na kolejne sukcesy w tej kategorii wiekowej.

Pozostałe wyniki osad z udziałem bydgoszczan: czwórka podwójna 4. miejsce w finale B (łącznie 10) Roksana Jakubowska (Wisła Grudziądz), Izabela Gałek (LOTTO-Bydgostia), Katarzyna Barlik (LOTTO-Bydgostia), Katarzyna Boruch (UKS Ateny Wałcz), czwórka podwójna 4. w FB (10.) Jędrzej Skierecki (LOTTO-Bydgostia), Mateusz Matuszewski (AZS AWF Gorzów), Maciej Madaj (LOTTO-Bydgostia), Radosław Krzewiński (LOTTO Bydgostia), ósemka ze sternikiem 3. FB (9) Jarosław Kurpiewski (MOS 2 Warszawa), Michał Sobiecki (PTW Płock), Jakub Robaszkiewicz (AZS UMK Energa Toruń), Bartłomiej Donarski (PTW Płock), Karol Krause (AZS UMK Energa Toruń), Jakub Aleksandrowicz (PTW Płock), Mateusz Cywiński (PTW Płock), Dominik Gasiul (LOTTO Bydgostia), sternik Jakub Opasiński (PTW Płock).