Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Taksówki na aplikację. Duże zmiany w przepisach - mają poprawić bezpieczeństwo. Co się zmieni?

Michał Sierek
Michał Sierek
Firmy powinny wiedzieć, kto faktycznie dla nich pracuje i wykonuje te przewozy - mówi Janusz Cieszyński, Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa
Firmy powinny wiedzieć, kto faktycznie dla nich pracuje i wykonuje te przewozy - mówi Janusz Cieszyński, Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa Pexels
Rada Ministrów przyjęła nowelizację prawa o ruchu drogowym. Wprowadza ona dodatkowe wymagania wobec firm i kierowców realizujących przejazdy zamawiane przez aplikację. Ministerstwo zdecydowało się na ten krok w związku z przestępstwami oraz naruszeniami przepisów, których dopuszczają się kierowcy. Przedsiębiorcom za nieprzestrzeganie przepisów będzie grozić nawet 1 mln zł kary. Przeprowadzone ostatnio w Bydgoszczy kontrole pokazują, że zmiany są potrzebne.

O postępach związanych z nowelizacją informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Przyjęty projekt nowelizacji ustawy wprowadza regulacje, dzięki którym będziemy czuli się bezpieczniej podczas przejazdów - zapewnia rząd. Co ma się zmienić

Przejazdy na aplikację. Więcej obowiązków, wysokie kary

  • Każdy potencjalny kierowca będzie musiał zgłosić się osobiście do firmy, jeszcze przed rozpoczęciem współpracy z nią i realizacją pierwszego przewozu.
  • Trzeba będzie zostawić swoje zdjęcie, a także przedstawić prawo jazdy i zaświadczenie o niekaralności.
  • Jeśli kierowca posiada polskie prawo jazdy, firma będzie musiała sprawdzić autentyczność dokumentu w rządowej wyszukiwarce Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK).

To nie wszystkie zmiany. Jak podkreśla Janusz Cieszyński, Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa, firmy będą miały obowiązek przechowywania wizerunku swoich kierowców przez 5 lat. „Przedsiębiorcy będą musieli również weryfikować – przed rozpoczęciem kursu – czy jest on faktycznie realizowany przez osobę, której ten przewóz zlecono. Ta weryfikacja będzie losowa, ale obowiązkowa i wykonywana nie rzadziej niż raz na sto przewozów. Firmy powinny wiedzieć, kto faktycznie dla nich pracuje i wykonuje te przewozy” – tłumaczy. Jeśli więc kierowca nie przejdzie weryfikacji, kurs nie zostanie zrealizowany.

Przedsiębiorca będzie miał obowiązek przetwarzania informacji, które dotyczą osób wykonujących przejazdy, przez 5 lat (licząc od końca roku kalendarzowego, w którym kierowca zakończył współpracę z danym przedsiębiorcą). Chodzi o dane gromadzone w toku weryfikacji, ale również w trakcie współpracy przedsiębiorcy z danym kierowcą. Firmy pośredniczące przy przewozie osób będą mogły wymieniać się między sobą danymi kierowców – wystarczy złożyć odpowiedni wniosek.

- Jeśli ktoś został z jakiegoś powodu zwolniony, to ta informacja może trafić do kolejnego potencjalnego pracodawcy. Dopuszczamy takie rozwiązanie, ponieważ ma ono charakter prewencyjny - tłumaczy minister Cieszyński i dodaje, że ustawa przewiduje również kary – nawet do 1 mln zł – dla przedsiębiorców, którzy nie będą przestrzegać nowych przepisów.

Kontrole w Bydgoszczy. Sporo nieprawidłowości

W lutym na ulicach Bydgoszczy odbyła się akcja kontroli kierowców świadczących podobne usługi. Przeprowadzili ją kujawsko-pomorscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego wspólnie z funkcjonariuszami policji, Straży Granicznej, Krajowej Administracji Skarbowej, Straży Miejskiej oraz pracownikami Urzędu Miasta Bydgoszczy.

- Kontrolujący swoją uwagę skupili na pojazdach osobowych, którymi przewożono odpłatnie pasażerów. Działania miały na celu eliminację „pseudotaksówek” lub kierowców, którzy w nieprawidłowy sposób używali aplikacji mobilnych, które od kilku lat mogą być używane zamiast taksometrów - informował WITD w Bydgoszczy.

Podczas działań skontrolowano 135 pojazdów, a ich wynikiem było ujawnienie przewozów drogowych wykonanych bez niezbędnych uprawień transportowych, braki w wymaganej dokumentacji czy wykonywanie przewozów drogowych bez wymaganych przepisami badań lekarskich. WITD zwraca uwagę, że biorąc po uwagę liczbę ujawnionych nieprawidłowości, podobne kontrole będą prowadzone w najbliższym czasie.

Wzrosła liczba przestępstw

Zgodnie z danymi Komendy Głównej Policji, wzrasta liczba przestępstw o charakterze seksualnym, popełnianych w środkach transportu zamawianych przez aplikację. W 2020 r. odnotowano 7 takich przypadków, w 2021 r. – 21, natomiast od stycznia do września 2022 r. – 30. Przestępstwa mają charakter molestowania lub gwałtu, a ofiarami tych napaści są najczęściej kobiety. - Musimy zrobić wszystko, aby zapewnić pasażerkom bezpieczeństwo. Klucz do tego leży w wykorzystaniu technologii, którą oszukać dużo trudniej niż człowieka – mówi Janusz Cieszyński.

(źródło: cyfryzacja.gov.pl, WITD w Bydgoszczy)

POLECAMY

Pamięta zima 1978/1979 w Polsce na archiwalnych zdjęciach. Sparaliżowany kraj i sylwester oraz Nowy Rok, które zapamiętali wszyscy. Na zdjęciach z Narodowego Archiwum Cyfrowego przypominamy ten czas. Przejdź do galerii, by zobaczyć fotografie. ▶▶

W Nowy Rok Polska była już zasypana śniegiem. Pamiętna zima ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera